Μακάμπι - Άλμπα 104-78: Χάρμα ιδέσθαι το "τρένο" του Σφαιρόπουλου

MACCABI TWITTER

Με κάθε -ασφυκτική- άμυνα να μετατρέπεται σε τρανζίσιον επίθεση, η Μακάμπι έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ κάνοντας... σμπαράλια την Άλμπα Βερολίνου (104-78). Πέμπτη σερί νίκη για τους Ισραηλινούς, που πέτυχαν από 31 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο!

Η Μακάμπι προκάλεσε... ίλιγγο στην Άλμπα Βερολίνου χάρη στον φρενήρη ρυθμό που επέβαλλε στο ματς μέσα από την άμυνά της και την αγαπημένη της συνήθεια να την μετουσιώνει σε τρανζίσιον επιθέσεις. Τα 12 κλεψίματα και τα 7 παραπάνω αμυντικά ριμπάουντ "άνοιξαν" το γήπεδο για τους Ισραηλινούς, οι οποίοι πέτυχαν 62 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο (από 31). Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη για το αήττητο εντός έδρας συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο οποίος μάλιστα είχε την ευκαιρία να "ανοίξει" το ροτέισον από τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου όπου το ματς είχε πια κριθεί.

O MVP

Ο Γουίολμπεκιν ήταν μεν αιχμή του επιθετικού δόρατος του συγκρότηματος του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 16 πόντους σε 18'42'', ωστόσο ο Ταρίκ Μπλακ έκανε περισσότερο "θόρυβο" στη ρακέτα αφού έπαιξε για όλη τη frontline των Ισραηλινών! Σε 15'31'', στο διάστημα που το ματς ήταν "κλειστό" δηλαδή, ο σέντερ της Μακάμπι είχε 4/4 δίποντα, 2/2 βολές, πετυχαίνοντας έτσι 13 πόντους, ενώ παράλληλα κατέβασε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε και 4 κλεψίματα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Μακάμπι πέτυχε 62 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο έχοντας από 31 σε κάθε μία. Για να παράξει αυτούς τους πόντους χρειάστηκε να ανεβάσει πολύ τα ποσοστά της πράγμα που έγινε και που μαρτυρούν τα 11/20 δίποντα και τα 9/14 τρίποντα που είχε από το 11' ως το 30'. Αξίζει να σημειω

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι επέβαλλε έναν φρενήρη ρυθμό από την αρχή του αγώνα, "έπνιξε" στην άμυνα τους Γερμανούς που δυσκολύτηκαν πολύ στην επίθεση και με σκορ 13-4 στα πρώτρα 4' ανάγκασαν τον Ρενέσες σε γρήγορο τάιμ άουτ. Αυτό αποδείχτηκε αρκετά αποδοτικό για τους φιλοξενούμενους που με επιμέρους 2-9 μείωσαν στο καλάθι (15-13). Ο Γκιφάι με 5 σερί πόντους έφερε το ματς στα ίσα, ωστόσο οι Ισραηλινοί έμειναν μπορστά με τη λήξη της περιόδου (21-18). Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί κοντά στο καλάθι με 7/9 δίποντα, ενώ ο γρήγορος ρυθμός ανάγκασε τις δύο ομάδες σε 6 λάθη εκατέρωθεν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ακόμα μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 10-0 ξέφυγε με 31-19 στο 13'. Αυτό το "ξέσπασμα" των Ισραηλινών βασίστηκε στην "καυτή" τους περιφέρεια, με τον Γουίλμπεκιν οδηγό (13 πόντους με 3/4 τρίποντα) και τους Ντόρσεϊ και Μπράιαντ να ακολουθούν ενώ κορυφώθηκε στην εξέλιξη του πολύ παραγωγικού δευτέρου δεκαλέπτου για τη Μακάμπι όπου σημείωσε 31 πόντους! Κάθε κλέψιμο (7 στο πρώτο μέρος) και κάθε ριμπάουντ δημιουργούσε προϋποθέσεις αιφνιδιασμού στους γηπεδούχους που σούταραν με 54,5% από την περίμετρο (6/11 τρίποντα).

Η Μακάμπι συνέχισε απτόητη να προσφέρει ωραίο μπάσκετ και να παράγει αφειδώς σκορ, έχοντας πετύχει 66 πόντους σε 25! Με τον Μπλακ να είναι ανίκητος στη ρακέτα, τον Κάσπι να μπαίνει στην εξίσωση και τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να έχουν πολύ χαμηλά ποσοστά από κάθε σημείο του παρκέ (17/42 δίποντα, 11/17 βολές), το παιχνίδι εξελίχτηκε πολύ εύκολα για το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου. Η διαφορά ήταν σταθερά μεγαλύτερη των 120 πόντων ενώ έφτασε και τους 28 (78-50) στο 29'! Μάλιστα, ολοκλήρωσε ακόμα ένα πολύ παραγωγικό δεκάλεπτο 31 πόντων!

Η διαφορά έφτασε τους 32 πόντους με την εκκίνηση της τελευταίας περιόδου (87-55), η οποία είχε πια διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον, στο ματς πέρασε ο Αβντίγια, ο Ντιπαρτολομέο που πήρε περισσότερο χρόνο έφτασε τους 15 πόντους, ενώ παραπάνω χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Ζούσμαν. Το φράγμα των 100 πόντων "έσπασε" 1' πριν τη λήξη του αγώνα, ο οποίος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς στο +26 (104-78).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι 10.441 "χόρτασαν" μπάσκετ και θέαμα από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία παρέμεινε αήττητη στην έδρα της.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Μπελόσεβιτς, Γκέλερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 52-37, 83-55,

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1), Γουίλμπεκιν 16 (4/7 τρίποντα), Έισι, Χάντερ 8, Κάσπι 10, Αβντίγια 4, Ντόρσεϊ 12 (2), Ντιμπαρτολομέο 19 (3), Γουόλτερς 9 (1), Κοέν 4, Μπλακ 13, Ζούσμαν 2.

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Μέισον, Σίβα 14 (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ασίστ), Γκιφάι 9 (1), Μάτισεκ 5 (1), Σνάιντερ 7 (1/6 τρίποντα), Χέρμανσον 4 (0/4 τρίποντα), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 12 (2), Τίμα 4 (1/6 δίποντα, 2/2 βολές), Κάβανο 14 (2), Νόκο 2, Σίκμα 4.

Τα ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι: 25/41 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 21/25 βολές, 33 ριμπάουντ (26+7), 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά - Άλμπα Βερολίνου: 21/40 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 12/18 βολές, 27 ριμπάουντ (19+8), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 20 λάθη, 2 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μακάμπι θα κοντραριστεί εκτός έδρας με την Μπασκόνια (22:00), ενώ η Άλμπα Βερολίνου θα βρεθεί στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (14/11, 21:00)

Photo Credits: Maccabi Tel Aviv BC Twitter