NBA

Κλίπερς - Πέλικανς 101-105: Απίθανη Νέα Ορλεάνη, άλωσε το Λ.Α και προκρίθηκε στα playoffs

Ο Μπράντον Ίνγκραμ στο Λος Άντζελες Κλίπερς - Νιού Ορλίνς Πέλικανς
Ο Μπράντον Ίνγκραμ στο Λος Άντζελες Κλίπερς - Νιού Ορλίνς Πέλικανς © 2022 MARK J. TERRILL/AP IMAGES

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Λ.Α, με τους Πέλικανς να χάνουν διαφορά 16 πόντων κόντρα στους Κλίπερς, αλλά να επιστρέφουν από το -13 στην τέταρτη περίοδο και να παίρνουν την νίκη με 105-101 και μαζί την πρόκριση για τα playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σανς.

Οι Πέλικανς είναι στα playoffs. Το νεανικό σύνολο της Νέας Ορλεάνης έδειξε χαρακτήρα στο Λ.Α. Δεν επηρεάστηκε από το γεγονός ότι έχασε διαφορά 16 πόντων και βρέθηκε στο -13 στην τέταρτη περίοδο, παρά έφερε τα πάνω-κάτω και τελικά πήρε την νίκη με 101-105 επί των Κλίπερς, παίρνοντας την πρόκριση στα playoffs ως το Νο8 της Δύσης. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τους Σανς των Κρις Πολ και Ντέβιν Μπούκερ.

Ήταν ένα απίθανο παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που δικαιολόγησε στον απόλυτο βαθμό την απόφαση του NBA να προσθέσει στο play-in τουρνουά για τα δύο τελευταία εισιτήρια στα playoffs. Στο τέλος, με τους σφυγμούς στα κόκκινα, ήταν οι Πέλικανς αυτοί που ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν μία πανάξια πρόκριση. Μία πρόκριση που ήρθε με δύο νίκες, αφού νωρίτερα - στο πλαίσιο των θέσεων 9-10 - είχαν αποκλείσει στην Νέα Ορλεάνη τους Σπερς.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να προσθέτει 19 πόντους (αλλά 9/24 σουτ). Οι παίκτες-κλειδιά της ομάδας ωστόσο ήταν οι Λάρι Νανς (14 πόντοι - 16 ριμπάουντ) και Τρόι Μέρφι (14 πόντοι με 4/6 τρίποντα) που έφεραν τούμπα το ματς στην τέταρτη περίοδο.

Για τους Κλίπερς, που τα έδωσαν όλα παρά την απώλεια της τελευταίας στιγμής του Πολ Τζορτζ λόγω κορονοϊού, οι Μαρκους Μόρις και Ρέτζι Τζάκσον είχαν από 27 πόντους και ο Νόρμαν Πάουελ 17 πόντους.

Όσο για τον αγώνα, αυτό εκτυλίχθηκε σε κανονική μάχη. Οι Πέλικανς ήταν αυτοί που έδωσαν το πρώτο χτύπημα και με τον Ίνγκραμ να σκοράρει συνεχώς ξέφυγαν με 22-30 στην πρώτη περίοδο, αλλά και με 29-45 και 41-56 στην δεύτερη. Εκεί όμως ήταν που ήρθε η αντεπίθεση των Κλίπερς, που απάντησαν με χαμηλό σχήμα (Μόρις στο 5) και με ένα επιμέρους σκορ 27-2 (!) και πέρασαν μπροστά με 66-58 στην τρίτη περίοδο. Και δεν είχαν καν τελειώσει, αφού συνέχισαν να χτίζουν την διαφορά, φτάνοντας στο +13 (87-74) στην τέταρτη περίοδο. Τότε ωστόσο θα απαντούσαν οι Πέλικανς.

Με τον Ίνγκραμ να διαβάζει καλύτερα το παιχνίδι, Νανς να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και τον Μέρφι να βάζει μεγάλα σουτ, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 27-7 και πέρασαν ξέφυγαν με 94-101. Έκτοτε, έχοντας το πάνω χέρι στο ματς, έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία στις βολές και πήραν την πρόκριση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 46-56, 84-74, 101-105

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 2 (1/7 σουτ, 0/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μόρις 27 (4/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζούμπατς 8, Τζάκσον 27 (2/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μαν 4 (8 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 14 (2), Πάουελ 17 (6/16 σουτ, 1 τρίποντο), Χάρτενσταϊν 2, Κόφι

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 30 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 8 (3/9 σουτ, 9 ριμπάουντ), Χέιζ 4, ΜακΚόλουμ 19 (9/24 σουτ, 1/7 τρίποντα), Νανς 14 (16 ριμπάουντ), Σνελ, Μάρσαλ 3 (3/6 βολές), Γκράχαμ 2, Αλβαράντο 4 (1/5 σουτ), Μέρφι 14 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)