Καθάρισε στο 4ο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν ήταν καλύτερη από την οικοδέσποινα Οστάνδη και την απέκλεισε, καθώς επικράτησε με 86-77. Γαλλικός εμφύλιος στα ημιτελικά των προκριματικών της Euroleague.

Η Βιλερμπάν επικράτησε της Οστάνδης με 86-77 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά των προκριματικών της Euroleague. Θα έχουμε, λοιπόν γαλλικό εμφύλιο, αφού η Βιλερμπάν θα αναμετρηθεί με το Στρασβούργο.

Διαβάστε αναλυτικά το LIVE ανάμεσα στην Οστάνδη και τη Βιλερμπάν...

Από τους νικητές καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αμάρα Σι, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, ευστοχώντας και σε ένα τρίποντο. Ο Πονίτκα για την Οστάνδη, είχε 17 πόντους.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να πάρει από νωρίς στο σκορ τα ηνία της αναμέτρησης, όμως η Οστάνδη κατάφερε να περιορίσει τους Γάλλους. Αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-20 για τη Βιλερμπάν. Ο Ντέιβιντ Άντερσεν ήταν εξαιρετικός στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, καθώς είχε σημειώσει 7 πόντους και είχε δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στους παίκτες της Οστάνδης.

Στην δεύτερη περίοδο, η Οστάνδη ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. ο Μπέργκρεν, μάλιστα στο 16ο λεπτό του ματς έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (35-31). Παρόλα αυτά, η Βιλερμπάν με τον Άντερσεν μπόρεσε να ισορροπήσει το παιχνίδι για να κλείσει το ημίχρονο στο 43-43.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στην τρίτη περίοδο, με τη Βιλερμπάν να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (56-62). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με την πρόκριση στα ημιτελικά των προκριματικών της Euroleague με 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 43-43, 56-62, 77-86.

Οστάνδη (Γκέργκια): Μπέργκρεν 13, Σερόν, Ενικίχε 8, Πρινς 12(1), Μούγια 6(2), Ουίλκινσον 10(2), Ζιλέτ, Πονίτκα 17(2), Τζόρτζεβιτς 8(2), Μιχαϊλοβιτς 3(1).

Βιλερμπάν (Βενσάν): Γκριν 17(5), Τσαρλς 4, Τζάκσον 20(2), Άντερσεν 13(1), Σανγκαρέ, Λάιτι 4, Μπαντέρ, Νίβινς 5, Αμάρα Σι 23(1).