STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - ΠΑΟΚ 66-69: Ο Γκριν μίλησε στο κρισιμότερο σημείο και χάρισε το διπλό στους φιλοξενούμενους

INTIME

Με τον Φιλ Γκριν να σφραγίζει τη νίκη με μεγάλο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πέρασε δύσκολα από τη Νίκαια επικρατώντας του μαχητικού Ιωνικού με 69-66 για το εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι από το δεύτερο μισό και μετά, ο ΠΑΟΚ πήρε πολύτιμη νίκη και έφυγε με το ροζ φύλλο αγωνα από τη Νίκαια επικρατωντας του Ιωνικού με 69-66 για το εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν δίχως τον Γιάννη Αθηναίου που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού, ενώ οι Θεσσαλονικείς στερήθηκαν των υπηρεσιών του ασίλη Τολιόπουλου. Την διαφορά έκανε ο Φιλ Γκριν, το πιο πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα του Δικεφάλου που έδωσε το σήμα για αντεπίθεση στο δεύτερο μισό και σκόραρε κρίσιμο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης και τον επιβεβαίωσε έστω και δύσκολα βυθίζοντας τους Νικαιώτες ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γκριν με 18 και ο Τζόουνς με 17 πόντους ενώ για τον Ιωνικό ξεχώρισαν ο Τζέρμαν με 22 και ο Γόντικας με 12.

Το ξεκίνημα του Ιωνικού στο ματς ήταν καλύτερο, με την ομάδα της Νίκαιας να παίζει πιεστική άμυνα απέναντι στους φιλοξενούμενους και να δυσκολεύει την επιθετική ανάπτυξη του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι με τους Τζέρμαν, Γκιουζέλη και Γόντικα να ηγούνται στο σκοράρισμα πήραν προβάδισμα πέντε πόντων στο ματς, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς είχαν από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύθηκε σε διψήφια επίπεδα φτάνοντας μέχρι και τους 13 πόντους, με τους Θεσσαλονικείς να προσπαθούν να βρουν λύσεις απέναντι στους Γόντικα και Τζέρμαν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +9 για τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μισό, έτρεξε ένα μικρό σερί και πλησίασε στους πέντε πόντους. Ο Ιωνικός χρειάστηκε σχεδόν τρία λεπτά για να βρει σκορ στην τρίτη περίοδο κάτι που έκανε με βολή του Γόντικα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέλαβε δράση ο Φιλ Τζόουνς που έκανε τα πάντα στο παρκέ και έκρινε το ματς στο τέλος με κρίσιμο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του Δικεφάλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Συμεωνίδης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 40-31, 56-52, 66-69

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 5 (6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 4, Τζέρμαν 22 (4/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 12 (5/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 4 (6 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Αρσενόπουλος 3 (1), Πάρκερ 10 (2), Λάνγκφορντ, Μόουζες 6 (3/6 δίποντα).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 6 (2 ασίστ), ΝτιΛέο, Μάντζαρης, Τζόουνς 17 (8/15 δίποντα), Γιάνκοβιτς 9 (!), Ρίβερς 11 (2), Λι 2, Γκριν 18 (5/6 τρίποντα), Λοβ 4 (1), Καμαριανός 2, Καμπερίδης

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 15/32 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/19 βολές, 40 ριμπάουντ (27+13), 10 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 18/40 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 6/14 βολές, 37 ριμπάουντ (27+10), 19 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ιωνικός θα αντιμετωπίσει τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (13/2, 17:00), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον Προμηθέα Πάτρας (13/2, 20:00).