Η Πόλη της καρδιάς του

Ράιτ

Κλειδώνοντας Φενέρ-Σόλομον, ο Άρης διατήρησε το αήττητο στην Πόλη νικώντας με 59-60

Μετά το τέλος του αγώνα, στον οποίο ο Μάσεϊ είχε 18 πόντους και ο Ράιτ 12, οι Τούρκοι οπαδοί, πέταξαν πάρα πολλά αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά όλα πλέον είχαν κριθεί για την ελληνική ομάδα, που μακάρι να έπαιζε στην Κωνσαντινούπολη όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια της.
Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο ματς ο Άρης, που προηγήθηκε με 0-8 στο τρίλεπτο, με τρίποντα των Τσαλδάρη-Μπόισα κι ένα καλάθι του Ράιτ. Ο Αμερικανός, ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του στο πρώτο δεκάλεπτο και βοήθησε πολύ στη διατήρηση της διαφοράς για την ελληνική ομάδα, η οποία έφτασε μέχρι το +9, όταν ο Ουάσιγκτον, ευστόχησε σε τρίποντο για να κάνει το 13-22, πριν η Φενέρ μειώσει στο 15-22 της πρώτης περιόδου.

Άμεση ήταν η αντίδραση των Τούρκων, στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου μετά το 16-25 το οποίο διαμόρφωσε ο Τέρι με καλάθι και φάουλ, έκαναν ένα δικό τους σερί 7-0. Με όπλο την ζώνη (απέναντι στην οποία οι "κίτρινοι" είχαν πρόβλημα και στη Θεσσαλονίκη), αλλά και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, το σκορ έγινε με τρίποντο του Μρσιτς, 23-25.

Η απάντηση του Άρη, όμως, δεν άργησε να έρθει, αφού η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ, δεν έχασε τη συγκέντρωσή της, διατήρησε χαμηλά το τέμπο και καλή την άμυνα, με αποτέλεσμα να κάνει αυτή ένα 0-5 με καλάθια του Μότολα, που έκαναν το 23-30. Από εκεί και πέρα, ήταν η σειρά των Τούρκων να απαντήσουν με ένα επιμέρους σκορ 7-0 που ισοφάρισε για πρώτη φορά το σκορ σε 30-30. Το πρόβλημα του Άρη στα αμυντικά ριμπάουντ έκανε και πάλι την εμφάνιση του, αλλά οι παίκτες του επέμειναν και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι, με 32-34.

Στο ίδιο τέμπο
Ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου ήταν το μεγάλο επίτευγμα του Άρη, στο πρώτο μέρος και φρόντισε να τον διατηρήσει και στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, όπου σιγά-σιγά, δημιούργησε μία διαφορά 6 πόντων (34-40), με τον Μάσεϊ να παίρνει πρωτοβουλίες και να δημιουργεί "ρήγματα" στην τουρκική άμυνα.

Με ένα τρίποντο ψυχολογίας του Σόλομον, η Φενέρ μείωσε σε 37-40, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα από την εκπληκτική πάσα του Τσαλδάρη και το κάρφωμα του Μάσεϊ. Το προβάδισμα αυξήθηκε ως τους 7 για τον Άρη με βολές του Ράιτ και το δεκάλεπτο έληξε με 45-50, με την ελληνική ομάδα να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο και το άγχος να φορτώνεται σιγά-σιγά στους γηπεδούχους.

Το μοναδικό σημείο στο οποίο φάνηκε ότι θα λύγιζε ο "Τουρκοφάγος", ήταν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ονάν αρχικά μείωσε στους 2 με τρίποντο, ο Μότολα απάντησε με δίποντο και πάλι ο Ονάν, έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στην ομάδα του, με 53-52.

Η συνέχεια, όμως, άνηκε στον Άρη, που με τον Ρεϊσόν Τέρι, να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του έκανε προσωπικό σερί 0-5 και οι "κίτρινοι" με το 54-57, τρία λεπτά πριν το τέλος έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Η Φενέρ δεν παραδόθηκε και με τον Έρντεν να σκοράρει, μείωσε σε 56-57, αλλά ο Τσαλδάρης απάντησε με λέι απ και έκανε δύο λεπτά πριν τη λήξη το 56-59.

Διατηρώντας την καλή άμυνα ακόμα και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Άρης, δεν δέχθηκε και καλάθι κι όταν ο Σόλομον έχασε το τρίποντο της ισοφάρισης και ο Καλαϊτζής έγινε κάτοχος της μπάλας, 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κέρδισε το φάουλ, όλα φάνηκε να τελειώνουν για τους Τούρκους.

Ο πολύπειρος πλέι μέικερ, όμως, διέψευσε όσους πίστευαν ότι θα καθάριζε το ματς και αφού έχασε τις βολές, ο Σόλομον, έβαλε καλάθι και φάουλ και ισοφάρισε σε 59-59. Τα πράγματα πέρασαν στα χέρια του Άρη, που έχασε αρχικά την επίθεση αλλά την ανανέωσε με το επιθετικό ριμπάουντ, η μπάλα πήγε στα χέρια του Μάσεϊ, που κέρδισε φάουλ. Ο Αμερικανός, ευστόχησε στη μία βολή, έκανε το 59-60 και οι γηπεδούχοι, είχαν μία επίθεση 9 δευτερολέπτων. Ο Σόλομον, κατέβασε την μπάλα πήγε προς το λέι απ, αλλά αστόχησε, οι Τούρκοι δεν ευστόχησαν στο φόλοου, στη συνέχεια έβαλαν το καλάθι που ήταν εκπρόθεσμο και αυτό ήταν το κερασάκι στον θρίαμβο της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 32-34, 45-50, 59-60

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Φενέρμπαχτσε (Τάνιεβιτς): Ουάιτ 2, Σόλομον 13 (1), Ονάν 11 (2), Μπάσακ, Έρντεν 9, Μρσιτς 6 (2), Βίντμαρ 4, Σαβάς 1, Κίνσεϊ, Ασίκ 13, Πρέλτζιτς

Άρης (Χέρμπερτ): Τέρι 8 (1), Ράιτ 12, Καλαϊτζής, Ηλιάδης, Μπόισα 5 (1), Μότολα 9 (1), Μάσεϊ 18, Αγαδάκος, Τσαλδάρης 5 (1), Ουάσιγκτον 3(1)

Χέρμπερτ: " Κέρδισε η καρδιά των παικτών"
Στην καλή άμυνα και ειδικά στον περιορισμό του Ουίλ Σόλομον, στάθηκε μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Άρη, Γκόρντον Χέρμπερτ.

" Το κλειδί της νίκης ήταν αναμφίβολα ο περιορισμός του Σόλομον, ο οποίος εξακολουθεί να είναι από τους κορυφαίους παίκτες στην Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι το κέρδισε η καρδιά των παικτών, γιατί παρότι στα τελευταία λεπτά, χάσαμε κάποιες βολές και λέι-απ, δεν απωλέσαμε εντούτοις την συγκέντρωσή μας".

Στη συνέχεια, αναφέρθηκε στη μαχητικότητα των παικτών: " Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν ότι οι παίκτες μου πάλεψαν κάθε φάση από την πρώτη μέχρι την τελευταία. Καταφέραμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας και να οδηγήσουμε τον αντίπαλό μας σε επιθέσεις 5 εναντίον 5. Πριν το ματς είχαμε λίγες ελπίδες πρόκρισης και τις ίδιες εξακολουθούμε να έχουμε και τώρα".

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Φενέρ, Μπόγκνταν Τάνιεβιτς, εξήγησε ότι ο Άρης έπαιξε σωστά στην άμυνα: " Είχαμε πει από την αρχή ότι το παιχνίδι εδώ θα είναι πιο δύσκολο απ΄ ότι το πρώτο στο Αλεξάνδρειο και δικαιώθηκα. Εγκλωβιστήκαμε στον ρυθμό του Άρη, καθώς οι παίκτες του έκαναν καλή δουλειά στην άμυνα, ενώ εμείς ήμασταν νευρικοί κι άστοχοι. Στο τέλος, δεν μπορέσαμε να εκμεταλλευτούμε την αστοχία των αντιπάλων μας".

Το πρώτο χαμόγελο για τον Άρη

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (0-3)
1' Δίποντο Άρης Ράιτ (0-5)
1' Έναρξη 1ης περιόδου
3' Τρίποντο Άρης Μπόισα (0-8)
Ιδανικό ξεκίνημα για τον Άρη που προηγείται με 0-8 "παγώνοντας" το Αμπντί Ιπεκτσί
3' Καλάθι και φάουλ Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Βίντμαρ (2-8)
4' Δίποντο Άρης Ράιτ (2-10)
4' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Βίντμαρ (4-10)
5' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (4-12)
6' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ασίκ (7-13)
7' Δίποντο Άρης Ράιτ (7-15)
7' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ασίκ (9-15)
8' Δύο βολές Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σόλομον (11-15)
8' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (11-17)
9' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (11-19)
9' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ονάν (13-19)
9' Τρίποντο Άρης Ουάσιγκτον (13-22)
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-22
Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Άρη, που μέχρι στιγμής πραγματοποιεί την καλύτερή του εμφάνιση στο Top-16 κι έχει τον πρώτο λόγο στο ματς
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ Άρης Τέρι (16-25)
Ξανά στο +9 ο Άρης
13' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Έρντνεν (20-25)
14' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Μρσιτς (23-25)
Στους 2 μειώνει η Φενέρ με σερί 7-0 και μεγάλο όπλο τη ζώνη
14' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ (23-25)
15' Τρίποντο Άρης Μότολα (23-28)
16' Δίποντο Άρης Μότολα (23-30)
Απαντάει με ένα 0-5 ο Άρης που αντέχει. Οι "κίτρινοι" κρατούν χαμηλά το σκορ, δεν αφήνουν τους Τούρκους να τρέξουν κι αυτό είναι που οδηγεί την ομάδα του Χέρμπερτ
16' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Έρντεν (25-30)
Μέσα από το καλάθι χτυπάει η Φενέρ, που κυκλοφορεί την μπάλα μέχρι να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα
17' Τάιμ-άουτ Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Τάνιεβιτς
17' Δύο βολές Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ασίκ (27-30)
Στους 8 φτάνει ο άσος της Φενέρ που έχει κάνει ζημιά με τα επιθετικά του ριμπάουντ
19' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
19' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ονάν (30-30)
7-0 από τη Φενέρ και για πρώτη φορά ισοπαλία
19' Δίποντο Άρης Ράιτ (30-32)
20' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Έρντεν (32-32)
20' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (32-34)
20' Λήξη ημιχρόνου 32-34
Καλό το σκορ για τον Άρη, αν αναλογιστεί κάποιος ότι δεν έχει τον έλεγχο των ριμπάουντ ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε εύκολο σκορ στην επίθεση. Στα θετικά για την ομάδα του Χέρμπερτ, η διατήρηση του χαμηλού ρυθμού και ο περιορισμός του Σόλομον
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Άρης Mάσεϊ (32-36)
Στο ίδιο τέμπο το παιχνίδι, γεγονός που συμφέρει τον Άρη
23' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σόλομον (34-36)
Μόλις το δεύτερο καλάθι του Αμερικανού
24' Δίποντο Άρης Μπόισα (34-38)
25' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (34-40)
25' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σόλομον (37-40)
26' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (37-42)
Καταπληκτική πάσα του Τσαλδάρη και ο Αμερικανός βάζει στα καλάθια όλη τη Φενέρ, καρφώνοντας και απαντώντας ιδανικά στο τρίποντο-ψυχολογίας του Σόλομον
27' Δύο βολές Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σόλομον (39-42)
27' Δίποντο Άρης Μότολα (39-44)
27' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (40-46)
29' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Μρσιτς (43-46)
29' Δίποντο Άρης Ράιτ (43-48)
30' Δύο βολές Άρης Ράιτ (43-50)
30' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ασίκ (45-50)
30' Λήξη 3ης περιόδου 45-50
Αντέχει ο Άρης, κρατάει τον ρυθμό που πρέπει και είναι μπροστά με 5
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ονάν (48-50)
32' Δίποντο Άρης Μότολα (48-52)
32' Δύο βολές Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 50-52
33' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ονάν (53-52)
Για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά η Φενέρ
33' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Με 8-2 ξεκίνησε η Φενέρ και ο Καναδός καλεί τάιμ άουτ
34' Δύο βολές Άρης Τέρι (53-54)
37' Τρίποντο Άρης Τέρι (54-57)
37' Δύο βολές Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Έρντεν (56-57)
38' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (56-59)
39' Τάιμ-άουτ Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Τάνιεβιτς
40' Καλάθι και φάουλ Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σόλομον (59-59)
40' Τάιμ-άουτ Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Τάνιεβιτς
40' Λήξη αγώνα 59-60
Χάρη σε μία βολή του Μάσεϊ, ο Άρης διατηρεί την παράδοση και παραμένει αήττητος στην Πόλη