NBA

Γουίζαρντς - Μπακς 111-117: Απόδραση από την Ουάσινγκτον με triple-double του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα των Μπακς με τους Γουίζαρντς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε αγώνα των Μπακς με τους Γουίζαρντς Ⓒ 2023 NICK WASS/ ASSOCIATED PRESS

Οι Μπακς τα χρειάστηκαν στην Ουάσινγκτον κόντρα στους Γουίζαρντς, απώλεσαν διαφορά 17 πόντων και έκαναν θρίλερ το ματς, αλλά με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει το 4ο φετινό του triple-double στο τέλος πήραν την νίκη με 117-111 και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Η ήττα από τους Σίξερς ήταν απλώς μία κακή παρένθεση για τους Μπακς. Λιγότερο από 24 ώρες αργότερα το Μιλγουόκι έκανε... αυτό που έπρεπε κόντρα στους Γουίζαρντς στην Ουάσινγκτον, πήρε την νίκη με 111-117 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετρώντας πλέον 17 νίκες στα τελευταία 18 παιχνίδια του. Κι ας χρειάστηκε να αγχωθεί, αφού απώλεσε διαφορά 17 πόντων και χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια στο φινάλε για να έρθει αυτή η νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε τον δρόμο στους Μπακς, σε μία βραδιά που δεν σκόραρε πολύ αλλά ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, τελειώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους με 6/12 δίποντα, 11/15 βολές, 10 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 3 κοψίματα, στο 4ο φετινό του triple-double. Ένα triple-double που το NBA ενδέχεται πάντως να ακυρώσει λόγω του τρόπου που πήρε το 10ο ριμπάουντ του.

Ο Τζαβόν Κάρτερ με 20 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 19 πόντους ακολούθησαν τον Γιάννη σε απόδοση, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 15 πόντους, σε μία βραδιά που το Μιλγουόκι παρατάχθηκε χωρίς τον Κρις Μίντλετον, ο οποίος ακόμα δεν έχει πάρει την άδεια των γιατρών για να συμμετέχει σε back to back παιχνίδια.

Για τους Γουίζαρντς, που πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά απλώς δεν είχαν την δυνατότητα να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, ο Μπράντλι Μπιλ είχε 33 πόντους, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 24 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Ντένι Άβντιγια 17 πόντους.

Στο 46-18 το ρεκόρ των Μπακς (27-6 εντός έδρας, 19-12 εκτός έδρας), στο 30-34 των Γουίζαρντς (15-15 εντός έδρας, 15-19 εκτός έδρας), με το Μιλγουόκι να παραμένει στην κορυφή του NBA. Στο επόμενο παιχνίδι τους οι Μπακς θα αντιμετωπίσουν τους Μάτζικ στο Ορλάντο τα χαράματα της Τετάρτης (8/3, 02:00).

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης μπήκε με φόρα στο παρκέ στην πρώτη περίοδο, επιτέθηκε προς το καλάθι και είχε ήδη 9 πόντους και 3 ασίστ πηγαίνοντας στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, στο οποίο όμως έμεινε άποντος, ψάχνοντας περισσότερο την δημιουργία.

Στην τρίτη περίοδο ο "Greek Freak" θέλησε να μπει πιο επιθετικά και χρεώθηκε με δύο μαζεμένα λάθη. Σταδιακά ωστόσο βρήκε ρυθμό και με συνεχόμενα καλάθια κρατούσε τους Μπακς μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στους 17 πόντους και τις 6 ασίστ. Ήταν όμως η τέταρτη περίοδος στην οποία θα έδειχνε το πολύπλευρο ταλέντο του.

Με την άμυνα των Γουίζαρντς προσαρμοσμένη πάνω του, ο Γιάννης διάβασε σωστά τις καταστάσεις και άρχισε να μοιράζει την μία ασίστ μετά την άλλη, με τους Μπακς να μετατρέπουν το 86-83 εναντίον τους σε 92-97 υπέρ τους χάρη σε 5 ασίστ του Γιάννη, για να ακολουθήσουν δύο συνεχόμενα καλάθια του σταρ των Μπακς και ένα κάρφωμα του Λόπεζ, πάλι από ασίστ του "Greek Freak". Στο τέλος, με το ματς να είναι ντέρμπι, ο Γιάννης έβαλε και τις βολές που έπρεπε, κλείνοντας το παιχνίδι με το 4ο φετινό του triple-double.
σε 36 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Γιάννη να παίρνει αρκετές πρωτοβουλίες. Προς το τέλος της πρώτης περιόδου ωστόσο οι Μπακς ξέσπασαν και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγαν με 19-31, με τους Γουίζαρντς ωστόσο να μειώνουν σε 28-33.

Η δεύτερη περίοδος φάνηκε να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο, με τους Μπακς να έχουν μία σταθερή διαφορά 6-7 πόντων, μέχρι που ένα νέο ξέσπασμα και ένα επιμέρους σκορ 17-5 τους βοήθησε να ξεφύγουν με 40-56, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προγούμενοι με 48-59, δείχνοντας να ελέγχουν το ματς. Αυτό όμως θα άλλαζε στην τρίτη περίοδο.

Παίζοντας καλή άμυνα, οι Γουίζαρντς έβγαλαν πάλι αντίδραση και με ένα δικό τους επιμέρους σκορ 13-4 μείωσαν σε 61-63. Το παιχνίδι ήταν ξανά ντέρμπι, με το Μιλγουόκι πάντως να διατηρεί το προβάδισμα και να κλείνει την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 80-83. Υπήρχε όμως ακόμα δρόμος στο ματς.

Οι Γουίζαρντς είχαν το μομέντουμ του αγώνα και το εκμεταλλεύτηκαν, περνώντας μπροστά με 86-83 και 88-86. Οι Μπακς όμως κάπου εκεί ξύπνησαν. Με τον Γιάννη σε ρόλο δημιουργού το Μιλγουόκι άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και μπόρεσε να ανακτήσει το πάνω χέρι στο ματς, ξεφεύγοντας με 92-97. Οι Γουίζαρντς συνέχισαν να παλεύουν και μείωσαν σε 106-108, ωστόσο ένα μεγάλο τρίποντο του Γκρέισον Άλεν με 84 δευτερόλεπτα για το φινάλε και τέσσερις συνεχόμενες βολές του Χόλιντεϊ έκαναν το σκορ 106-115. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με το Μιλγουόκι να παίρνει μία σημαντική νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-33, 48-59, 80-83. 111-117

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ (Γουές Άνσελντ): Γκιλ 2 (6 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 24 (11/29 σουτ, 1/8 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάφορντ 8 (7 ριμπάουντ), Μπιλ 33 (0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ράιτ 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κίσπερτ 11 (3), Άβντιγια 17 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ναν 3 (1), Γκούντγουιν 3 (1/7 σουτ, 8 ριμπάουντ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 23 (10 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Λόπζ 15 (6/14 σουτ, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 19 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόνατον 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άλεν 11 (3/6 τρίποντα), Κράουντερ 2 (5 ριμπάουντ), Πόρτις 5 (1), Κάρτερ 20 (6/10 τρίποντα), Ινγκλς 14 (4/8 τρίποντα), Γκριν

Τα ομαδικά στατιστικά των Γουίζαρντς: 38/77 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 11/12 βολές, 56 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 17/35 δίποντα, 22/49 τρίποντα, 17/22 βολές, 46 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 12 λάθη