ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

Gold and Mike...

πελεκανος

Πελεκάνος και Γκόλντγουάιρ μεταμόρφωσαν τον Πανελλήνιο και του έδωσαν τη νίκη με 78-69

Ο Πανελλήνιος ήταν αυτός που καιγόταν για τη νίκη, αλλά η Ολυμπιάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος. Ίσως να έπαιξε ρόλο και η έλλειψη άγχους, καθώς οι παίκτες του Νίκου Βουρνά παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια και με τα έξι τρίποντα που πέτυχαν κατάφεραν να καλύψουν ακόμη και τα εννιά λάθη, στα οποία υπέπεσαν στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.
Στην πρώτη περίοδο όμως, δεν φάνηκε τόσο πολύ η υπεροχή των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, ο Πανελλήνιος με πρωταγανιστές στην επίθεση τους Πελεκάνο, Παπαϊωακείμ και Γεωργαλή προηγήθηκε με 16-11 και έδειξε να βαδίζει σε καλό δρόμο. Όμως, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η Ολυμπιάδα έκανε την αντεπίθεσή της με τους Σιμς, Καλαϊτζίδη και Αλμπάνο και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη 18-23.

Ωστόσο, τα χειρότερα για τον Πανελλήνιο ήρθαν με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, όπου ο Άγγελος Τσάμης ζεστάθηκε για τα καλά και με σουτ από την περιφέρεια βοήθησε την Ολυμπιάδα να ανεβάσει τη διαφορά στους 12 πόντους (18-30). Οι ολυμπιονίκες θορυβήθηκαν για τα καλά, αλλά μάλλον το άγχος τους ήταν ανασταλτικός παράγοντας, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη είχαν 2/14 τρίποντα και το 34-43 του ημιχρόνου ήταν απολύτως φυσιολογικό με βάση την εικόνα του αγώνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο αμφίρροπο από όλα. Μόνο ήταν και το πιο παράδοξο, από τη στιγμή που η Ολυμπιάδα κατάφερε να προηγηθεί με 16 πόντους (41-57), αλλά δεν μπόρεσε να θέσει τις βάσεις για τη νίκη. Κι αυτό γιατί ο Πανελλήνιος μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο, με τον Άντονι Γκόλντγουάιρ να αναλαμβάνει τον πρώτο ρόλο στην αντεπίθεση της ομάδας του. Ο Αμερικανός σημείωσε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο και κυρίως άλλαξε την εικόνα στην οργάνωση του Πανελληνίου.

Όλα αυτά και φυσικά το μπλακ άουτ της Ολυμπιάδας, που έχασε το ρυθμό στην περιφέρεια, είχαν ως αποτέλεσμα να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 52-57. Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος των γηπεδούχων και αυτό επιβεβαιώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όπου ο Πανελλήνιος με όπλο την άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Πελεκάνο και Γκολντγουάιρ, προσπέρασε στο σκορ, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος και δεν απώλεσε το προβάδισμα. Αντίθετα, το αύξησε και πήρε τη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-43, 52-57, 78-69

Πανελλήνιος (Καλαφατάκης): Γκόντγουάιρ 15 (2), Αργυρόπουλος 10 (2), Γεωργαλής 14, Πελεκάνος 21, Σακελλαρίου 2, Πέτρουλας 3 (1), Οικονόμου, Γιοβάνοβιτς 2, Καραποστόλου 3 (1), Ζέμλιτς 2, Παπαϊωακείμ 6.

ΑΕΠ Ολυμπιάς (Βουρνάς): Λάππας 4, Σιμς 21 (2), Ντάιαλ 5 (1), Αλμπάνο 8, Ασημακόπουλος 1, Αποστολόπουλος, Χαρίσης 1, Καλαϊτζίδης 12 (2), Μπουντούρης 3 (1), Τσάμης 14 (2).

Καλαφατάκης: "Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι"

Ο Γιώργος Καλαφατάκης μετά το τέλος του αγώνα, τόνισε: "Στο δεύτερο γύρο πήγαμε καλά και κυρίως στηριχθήκαμε σε Έλληνες παίκτες, κάτι που δείχνει τη δουλειά που γίνεται στην ομάδα. Ο πρόεδρος μας έχει βοηθήσει πολύ, αλλά τα περισσότερα οφείλονται στην προσπάθεια που έχουν κάνει οι παίκτες. Τώρα, προέχει η δική τους ξεκούραση και στη συνέχεια θα κάνουμε τα πλάνα μας για τον Πανιώνιο. Στα πλέι οφ πάμε άλλη ψυχολογία και δεν έχουμε να χάσουμε κάτι. Πάντως απορώ... Πώς γίνεται και το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό τελείωσε μισή ώρα μετά το δικό μας. Τα τρία ματς για την 4η θέση έπρεπε να αρχίσουν μαζί".

Από την πλευρά του ο Νίκος Βουρνάς, είπε: "Αξίζουν συγχαρήτηρια στον Πανελλήνιο και τον Γιώργο Καλαφατάκη. Αυτή ήταν η καλύτερη ομάδα στο δεύτερο γύρο. Εμείς πάντως είμαστε ευχαριστημένοι που μείναμε στην Α1 και από τη γενικοτερη πορεία μας. Μάθαμε πολλά και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει περισσότερα".

Το φιλμ του αγώνα

2' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Σιμς
3' Δίποντο Πανελλήνιος Παπαϊωακείμ
4' Δίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (14-11)
6' Δίποντο Πανελλήνιος Γεωργαλής (16-11)
7' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Σιμς (16-16)
8' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Καλαϊτζίδης
9' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Αλμπάνο (18-23)
10' Λήξη 10λεπτου 18-23
Ο Πανελλήνιος τα βρήκε δύσκολα με την Ολυμπιάδα, που στο πρώτο δεκάλεπτο επέβαλε το ρυθμό, παρότι βρέθηκε και πίσω στο σκορ. Σιμς και Καλαϊτζίδης έχουν σηκώσει το βάρος στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους.
11' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Αλμπάνο (18-27)
12' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Τσάμης (18-30)
Πάτησε γκάζι η Ολυμπιάδα και ο Πανελλήνιος καλείται να συνέλθει άμεσα.
14' Τρίποντο Πανελλήνιος Καραποστόλου (21-30)
14' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Τσάμης (24-33)
Έχει ζεσταθεί για τα καλά ο Τσάμης. Έφτασε ήδη τους 12 πόντους.
15' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Μπουντούρης (26-36)
15' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Γεωργαλής (29-36)
16' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Λάππας (29-40)
17' Δίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (31-40)
18' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Καλαϊτζίδης
20' Λήξη ημιχρόνου 34-43
Τα πολύ καλά ποσοστά της ΑΕΠ Ολυμπιάς ήταν η βασική αιτία που η ομάδα της Πάτρας είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα, ο Πανελλήνιος με 2/14 μάλλον πρέπει να αλλάξει τακτική και να περιορίσει τα σουτ από την περιφέρεια.
22' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Σιμς (39-48)
26' Δύο βολές Πανελλήνιος Γιοβάνοβιτς (39-50)
Άστοχες και οι δύο. Προβληματίζει ο Πανελλήνιος...
27' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκόλντγουαιρ (41-52)
Βοηθάει ο Αμερικανός τον Πανελλήνιο.
28' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Σιμς (41-57)
28' Δίποντο Πανελλήνιος Γκόλντγουαιρ
29' Δίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (49-57)
29' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκόλντγουαιρ
30' Λήξη 10λεπτου 52-57
Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε με 41-57, αλλά ο Πανελλήνιος με ένα 11-0 σερί και τον Γκολντγουάιρ να εξελίσσεται σε ήρωας της ομάδας του φτάνοντας τους 13 πόντους, μείωσε στους πέντε πόντους!
31' Δίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (54-57)
33' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Σιμς (59-63)
34' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Πελεκάνος
35' Τρίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (65-65)
36' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Σιμς (67-67)
38' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Πελεκάνος (70-67)
39' Δίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (78-69)
40' Λήξη αγώνα 78-69