ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ

Νικς - Μπακς 130-110: Εφιάλτης στην Νέα Υόρκη

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε ματς με τους Νικς στην Νέα Υόρκη
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε ματς με τους Νικς στην Νέα Υόρκη AP PHOTOS

Αγνώριστοι και χωρίς ενέργεια, οι Μπακς γνώρισαν βαριά ήττα στην Νέα Υόρκη από τους Νικς (130-110) που το προηγούμενο βράδυ είχαν χάσει με 20 από τους Σίξερς. Έβαλε 27 πόντους ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Στην πρεμιέρα ηττήθηκαν στη Βοστώνη, μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο δεύτερο ματς της κανονικής περιόδου διέλυσαν τους Γουόριορς του Στεφ Κάρι στο Μιλγουόκι.

Στο τρίτο ματς οι Μπακς απλά δεν εμφανίστηκαν στην Νέα Υόρκη, μόνο έτσι μπορεί (;) να εξηγηθεί η συντριβή που γνώρισαν από τους Νικς (130-110), μια φιλόδοξη και νεανική, αλλά εξαιρετικά περιορισμένων δυνατοτήτων, προς το παρόν τουλάχιστον, ομάδα της Ανατολικής Περιφέρειας.

Με μάλλον κακή ψυχολογία από νωρίς, με απαράδεκτα ποσοστά από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να βάζουν πιθανά κι απίθανα σουτ την ίδια ώρα και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παλεύει για πολλή ώρα μόνος εναντίον όλων, τα Ελάφια έδειξαν ανησυχητικά σημάδια και πλέον πρέπει να ανασυνταχθούν καθώς σε δύο βράδια θα αντιμετωπίσουν τους Χιτ στο Μαϊάμι και σε τρία βράδια θα παίξουν ξανά με την ομάδα του Έρικ Σπόλστρα, ξανά στην American Airlines Arena.

Ο Κρις Μίντλετον (22 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν ο μόνος που ακολούθησε τον Αντετοκούνμπο, ο Τζρου Χόλιντεϊ πάλεψε πολύ στην άμυνα, από εκεί και πέρα όμως οι Μπακς δεν είχαν άλλον σε έστω υποφερτή βραδιά. Οι Νικς, από την άλλη, είδαν τον Τζούλιους Ραντλ και τον Έλφριντ Πέιτον να κάνουν πράγματα και θαύματα, τον Άλεκ Μπερκς να προσφέρει σπουδαίες λύσεις στο σκοράρισμα και όλα αυτά ένα βράδυ μετά από την εικοσάρα που δέχθηκαν οι Νεοϋορκέζοι από τους Σίξερς.

Με 7/38 τρίποντα έκλεισαν τον αγώνα οι Μπακς (18.4%), 16/27 είχαν οι Νικς (59.3%) που θα θυμούνται για καιρό αυτή την εμφάνιση.

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ

Στο πρώτο μέρος είχε κάποιες καλές στιγμές, όταν εξερράγη κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο, όμως δεν βρήκε πολλούς χώρους καθώς οι Νικς δημιουργούσαν μια ανθρώπινη αλυσίδα τριών ατόμων κάθε φορά που εκείνος ξεκινούσε προς το καλάθι τους.

Ο Αντετοκούνμπο είχε καλές πάσες, οι συμπαίκτες του όμως ήταν ή άστοχοι ή διστακτικοί έως το 61-45 του ημιχρόνου, στην τρίτη περίοδο έπαιξε πολύ, πάτησε το γκάζι, επιτέθηκε χωρίς να τον ενδιαφέρει κανένας αντίπαλος, ήταν ίσως ο μοναδικός που πίστευε στην ανατροπή, μια ανατροπή που τελικά δεν ήρθε ποτέ.

Σε 32 λεπτά και χωρίς να υπάρχει το συνηθισμένο ροτέισον που βλέπαμε μέχρι πέρυσι, ο Greek Freak σκόραρε 27 πόντους από 8/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 8/13 βολές, μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε πέντε ασίστ, έκλεψε τρεις μπάλες και έκανε τρία λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μπακς δεν μπήκαν καλά στο ματς, ο Μπουντενχόλζερ έκανε νωρίς την πρώτη του αλλαγή (Πόρτις αντί Λόπεζ), ο Γιάννης έβαλε στο τέταρτο λεπτό το πρώτο του τρίποντο για το 13-12, όμως οι Νικς είχαν κίνητρο και παρά το γεγονός ότι ένα βράδυ πριν είχαν αντιμετωπίσει τους επίσης δυνατούς Σίξερς, είχαν και δυνάμεις.

Μπάρετ και Πέιτον ξεχώρισαν έως το 30-27 της πρώτης περιόδου, κάθε φορά που ο Αντετοκούνμπο κοιτούσε την διείσδυση έβλεπε μπροστά του τρία κορμιά, το ένα δίπλα στο άλλο, να δημιουργούν τοίχο, οι περιφερειακοί των Μπακς δεν έβαζαν τα σουτ, οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα, πήγαν και στο +15 (56-41) και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 61-45 απέναντι σε μια ομάδα που ήταν κυριολεκτικά αγνώριστη. Με 3/19 τρίποντα, τα Ελάφια δεν άξιζαν κάτι περισσότερο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Μπακς στο ξεκίνημα του β' μέρους. Μέσα σε τέσσερα λεπτά οι Νικς πήγαν στο +20 (70-50) και όσο κι αν πίεζε ο Γιάννης, η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακή. Ο Greek Freak κουράστηκε να περιμένει τους υπόλοιπους προς τα τέλη της τρίτης περιόδου και πήρε τη μία φάση πίσω από την άλλη, μείωσε στους 13 (83-70), πήγε στον πάγκο τρία λεπτά πριν "βγει" το δωδεκάλεπτο για μερικές ανάσες και είδε τους Νικς ξανά στο +20 (93-73).

Δέκα λεπτά πριν από το φινάλε οι Νικς "φλέρταραν" με τους τριάντα (103-75), με τον Μπουντενχόλζερ να κρατά στο ματς τους τέσσερις από τους πέντε βασικούς του με τον Φορμπς αντί του ΝτιΒιντσέντζο, χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι. Ακόμη κι ο Φρανκ Ντιλικίνα έβαζε το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο και τελικά ο προπονητής των Μπακς αποφάσισε 7:27 πριν από το τέλος της αναμέτρησης να αποσύρει τους βασικούς του για να σκεφτεί τις δύο back-to-back μάχες με τους Χιτ που ακολουθούν.

Διαβάστε εδώ τις δηλώσεις του Γιάννη Αντετοκούνμπο

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-27, 61-45, 96-75, 130-110

ΝΙΚΣ (Τίμποντο): Μπούλοκ 7 (1), Ραντλ 26 (5/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 μπλοκ), Ρόμπινσον 9 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπάρετ 17 (7/17 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέιτον 27 (9/13 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπερκς 18 (4/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Νοέλ 2, Νοξ 7 (1), Ντιλικίνα 12 (4/4 τρίποντα), Χάρπερ, Πίνσον, Μπραζντέικις 2

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο Γ. 27 (8/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίντλετον 22 (7/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 6 (2/7 σουτ), ΝτιΒιντσέντζο 10 (2), Χόλιντεϊ 8 (4/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 17 (7/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνατον 4 (2/8 σουτ), Γουίλσον 1, Φορμπς 1, Όγκαστιν 2, Κρεγκ, Νουόρα 9 (1), Μέριλ 3 (1), Αντετοκούνμπο Θ.