NBA

Σέλτικς - Μπακς 122-121: Ματς-έπος, με μοιραίο και άτυχο τον Αντετοκούνμπο

Ο Αντετοκούνμπο σε φάση με αντίπαλο τον Σμαρτ στο Σέλτικς - Μπακς
Ο Αντετοκούνμπο σε φάση με αντίπαλο τον Σμαρτ στο Σέλτικς - Μπακς AP PHOTO/MICHAEL DWYER

Ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό του Τζέισον Τέιτουμ έστειλε στα σκουπίδια την επική ανατροπή των Μπακς στη Βοστώνη, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ηγετική εμφάνιση, αλλά να αστοχεί στο φινάλε στη βολή που θα έστελνε το ματς στην παράταση (VIDEOS).

Με νέα πρόσωπα στο ρόστερ, με ένα φρεσκαρισμένο σύνολο, με τον backup πόιντ γκαρντ (Ντι Τζέι Όγκαστιν) εκτός αποστολής και με μόλις τρία ματς προετοιμασίας, οι Μπακς αναγκάστηκαν να ξεκινήσουν τη σεζόν 2020/21 στην έδρα μίας εκ των ανταγωνιστριών τους.

Οι Σέλτικς υποδέχθηκαν τα ξημερώματα της Πέμπτης (24/12) τα Ελάφια του Γιάννη Αντετοκούνμπο και στο τέλος στάθηκαν όρθιοι (122-121) για να πάρουν με μεγάλη δόση τύχης την νίκη στην opening night των δύο ομάδων στο ΝΒΑ.

Με επί μέρους σκορ 62-36 από τα μέσα της δεύτερου έως τα τέλη του τρίτου δωδεκαλέπτου η ομάδα της Βοστώνης είχε ένα πραγματικά εξαιρτετικό διάστημα για να βάλει τις βάσεις της νίκης στο πρώτο της ματς χωρίς τον θρυλικό Τόμι Χέινσον στο σχόλιο της τηλεοπτικής μετάδοσης. Χρειάστηκε το μεγάλο, τυχερό τρίποντο με ταμπλό, του Τζέισον Τέιτουμ στα 0.4", πριν ακολουθήσει το φάουλ του Τρίσταν Τόμπσον στον Γιάννη που είχε 1/2 βολές και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση.

Καταπληκτική εμφάνιση των Τζρου Χόλιντεϊ - Κρις Μίντλετον σε κάθε τομέα του παιχνιδιού, καλό το πρώτο μέρος του Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο που κρατάει τον ρόλο του βασικού σούτινγκ γκαρντ, φοβερό δεύτερο μέρος από τους Τζέιλεν Μπράουν - Τζέισον Τέιτουμ για τους γηπεδούχους που είδαν τον Μάρκους Σμαρτ να έχει μόλις τρεις πόντους από βολές σε 38 λεπτά συμμετοχής, αλλά να κάνει συγκλονιστική δουλειά στην άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Δεν ξεκίνησε το ματς όπως θα ήθελε, δυσκολεύθηκε πολύ από την άμυνα των Σέλτικς, έκανε επιθετικά φάουλ που δεν του επέτρεψαν να βρει ρυθμό, έβρισκε ξανά και ξανά μπροστά του τον Μάρκους Σμαρτ, όμως ο Γιάννης έμεινε συγκεντρωμένος και στην τέταρτη περίοδο πάτησε το γκάζι. Έβαλε 15 πόντους σε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά για να μαζέψει τη διαφορά από τους 16 (105-89) στους δύο (109-107), έδωσε στη συνέχεια το προβάδισμα στους Μπακς, όμως στο φινάλε ήταν άτυχος.

Ο Αντετοκούνμπο έπαιξε καλή άμυνα στον Τέιτουμ που αναγκάστηκε να πάρει ένα πολύ δύσκολο σουτ, το οποίο έβαλε με την βοήθεια του ταμπλό, πριν αστοχήσει στη βολή που θα έστελνε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Σε 36 λεπτά είχε 35 πόντους από 10/18 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/8 βολές (άλλαξε και πάλι το στυλ του, επιστρέφοντας στην παλιά του εκτέλεση), 13 ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο μπλοκ, αλλά και πέντε φάουλ με επτά λάθη, κάνοντας όμως εκπληκτική δουλειά στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Στίβενς επέλεξε τους Σμαρτ, Μπράουν, Τέιτουμ, Τόμπσον, Τάις στο αρχικό σχήμα, μια πολύ ψηλή πεντάδα που σκόραρε καλά, όχι όμως όσο καλά οι Μπακς μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Μίντλετον έφτιαχνε, ο ΝτιΒιντσέντζο σκόραρε για το 17-21 στο 5', το σκορ πήγε σε σχετικά ψηλά για την εποχή επίπεδα και το 31-34 της πρώτης περιόδου ήταν αρκετά ενθαρρυντικό για το Μιλγουόκι που είχε αρκετούς σε καλή κατάσταση.

Μίντλετον και ΝτιΒιντσέντζο συνέχισαν να ξεχωρίζουν και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (37-46), ο Μπουντενχόλζερ κράτησε τον Γιάννη στον πάγκο μέχρι τα μέσα του δωδεκαλέπτου που οι Σέλτικς πίεσαν και μάζεψαν τη διαφορά, πέρασαν μπροστά (49-48) και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +5 (64-59) με τον Τζεφ Τιγκ να τους δίνει σπουδαία ώθηση στο σκοράρισμα στον ρόλο του έκτου παίκτη και τον Τζέιλεν Μπράουν να ανεβάζει στροφές την ώρα που ο Σμαρτ κι ο Τέιτουμ έμεναν χαμηλά.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β' μέρους. Ο Μίντλετον ήταν η πιο αξιόπιστη επιλογή των Μπακς στην επίθεση, καθώς η άμυνα των Σέλτικς είχε προσαρμοστεί στον Αντετοκούνμπο που δεν έβρισκε ρυθμό, αντ' αυτού έβρισκε συνεχώς μπροστά του τον "ενοχλητικό" Σμαρτ.

Ο Τιγκ συνέχισε να προκαλεί σοβαρή ζημιά με τα περιφερειακά του σουτ (86-76 στο 33'), ο Τέιτουμ πήρε κι αυτός προσπάθειες και σκόραρε με περισσότερη αποτελεσματικότητα, ο Μπουντενχόλζερ δεν έβρισκε λύσεις στον πάγκο του και το 101-84 της τρίτης περιόδου έδινε μεγάλο προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους.

Με το σκορ από τα μέσα της δεύτερης έως τα τέλη της τρίτης περιόδου στο 62-36, η άμυνα ήταν ξεκάθαρα το σημαντικότερο πρόβλημα των Μπακς που ήταν πέρυσι πρώτοι στο ΝΒΑ στο Defensive Efficiency. Βρέθηκαν στο -16 (105-89) στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου, μείωσαν αμέσως στους επτά με γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο για το 107-100 στο 40', πριν ο Greek Freak βάλει και τρίποντο για το 109-107 στο 42'. Ο Λόπεζ ισοφάρισε (113-113 στο 44'), ο Γιάννης έβαλε μπροστά τα Ελάφια με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 8-26 σε οκτώ λεπτά και το θρίλερ άρχισε να ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια μας.

Ο Χόλιντεϊ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 119-120, ο Τέις αστόχησε σε ανοιχτό σουτ από την κορυφή, οι Μπακς έδωσαν την μπάλα στον Μίντλετον για να αστοχήσει εκείνος από τα έξι μέτρα και να έχουν οι Σέλτικς ένα 24άρι στη διάθεσή τους. Ο Γιάννης έκανε το φάουλ στον Μπράουν στα 8.9" χωρίς να στείλει τους γηπεδούχους στις βολές, με τον Τέιτουμ να παίρνει στη συνέχεια την μπάλα, να βλέπει τον Αντετοκούνμπο απέναντί του, να εκτελεί ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και να στέκεται τυχερός καθώς το ταμπλό την έστειλε στο καλάθι στα 0.4".

Στον χρόνο που έμενε ο Αντετοκούνμπο πήδηξε για την μπάλα κοντά στο καλάθι, ο Τρίσταν Τόμπσον του έκανε φάουλ και οι Μπακς είχαν την ευκαιρία να επιβιώσουν. Ο Γιάννης πήγε στη γραμμή για βολές, έβαλε την πρώτη για το 122-121, έχασε όμως τη δεύτερη και μαζί έχασε και το δικαίωμα να διεκδικήσει το ματς στην παράταση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-34, 64-59, 101-84, 122-121

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 30 (6/15 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Τόμπσον 12 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τάις 10 (2), Σμαρτ 3 (0/3 σουτ, 7 ασίστ), Μπράουν 33 (10/16 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Οτζελέγε 5 (1), Γκραντ Γουίλιαμς 3 (1), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 4, Τιγκ 19 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίτσαρντ 3 (1)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 35 (10/18 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ, 7 λάθη), Μίντλετον 27 (7/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Λόπεζ 7 (1), ΝτιΒιντσέντζο 15 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιντεϊ 25 (9/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γουίλσον, Πόρτις 3, Κόνατον 6 (2), Μέριλ, Φορμπς 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Σέλτικς: 30/61 δίποντα, 18/40 τρίποντα, 8/11 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 32/55 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 15/18 βολές, 52 ριμπάουντ (41 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 16 λάθη