NBA

Σίξερς - Μπακς 105-109: Αντετοκούνμπο ο Μεγαλοπρεπής, θρίαμβος με ανατροπή και χαρακτήρα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από το Σίξερς - Μπακς (17/3/2021)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από το Σίξερς - Μπακς (17/3/2021) Ⓒ 2021 MATT SLOCUM/ASSOCIATED PRESS

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (32/15/5) να κάνει πράγματα και θαύματα μετά από το κακό του πρώτο μέρος, οι Μπακς έκαναν μεγάλη ανατροπή στη Φιλαντέλφια και νίκησαν τους Σίξερς στην παράταση (109-105) στο ντέρμπι της Ανατολικής Περιφέρειας.

Η είδηση της αποχώρησης των Ντι Τζέι Όγκαστιν, Τόρι Κρεγκ, Ντι Τζέι Γουίλσον και της προσθήκης των Πι Τζέι Τάκερ - Ρόντιονς Κούρουτς "έσκασε" λίγα λεπτά πριν από το τζάμπολ του ντέρμπι Σίξερς - Μπακς τα ξημερώματα της Πέμπτης (18/3), ωστόσο οι δύο ομάδες έδωσαν μια δυνατή μάχη που δεν είχε ποιοτικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος της, είχε όμως σκληρές μάχες που θύμιζαν περιβάλλον playoffs κι απίθανο σασπένς στο φινάλε μέχρι το τελικό 105-109.

Κακό σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, το Μιλγουόκι έκλεισε τη διαφορά στα τέλη της τρίτης περιόδου, έκανε την αντεπίθεσή του στην τέταρτη και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πραγματικό ηγέτη "καθάρισε" για μια νίκη με πολλές προεκτάσεις, τόσο στο αγωνιστικό, όσο και στο βαθμολογικό και το ψυχολογικό κομμάτι. Ο Greek Freak έπαιξε 43 λεπτά, σκόραρε 32 πόντους από 12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/8 βολές, μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε πέντε ασίστ και κάλυψε και με το παραπάνω τα έξι λάθη του, αλλά και τους μόλις τέσσερις πόντους που είχε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Στο 26-14 ανέβηκαν οι Μπακς (11-9 εκτός έδρας), με αποτέλεσμα να πλησιάσουν τους Σίξερς που -χωρίς τον Τζοέλ Εμπίντ στη σύνθεσή τους- έπεσαν στο 28-13 γνωρίζοντας την μόλις τέταρτη ήττα τους σε 22 εντός έδρας παιχνίδια. Ο Τομπάιας Χάρις με 19 πόντους αλλά από 8/23 σουτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων που είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Μπεν Σίμονς να γράφει triple-double με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ αλλά και επτά λάθη σε 45 λεπτά.

Εξαιρετικός για τους Μπακς ο Τζρου Χόλιντεϊ (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), εξίσου αποτελεσματικός και ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) που έκανε πραγματικά μεγάλη εμφάνιση. Δύσκολο βράδυ για τον Κρις Μίντλετον που είχε οκτώ λάθη σε 40 λεπτά, αλλά και για τους Μπριν Φορμπς - Μπόμπι Πόρτις που είχαν μαζί ένα καλάθι σε 18 σουτ (!) με αποτέλεσμα το περιορισμένο ροτέισον του Μπουντενχόλζερ να γίνει ακόμη πιο κλειστό στη διάρκεια του αγώνα.

Επόμενοι αγώνες για τους Μπακς εντός έδρας με Σπερς (ξημερώματα Κυριακής στις 02:00 ώρα Ελλάδας), Πέισερς (ξημερώματα Τρίτης 02:00 ώρα Ελλάδας) και Σέλτικς x2 (ξημερώματα Πέμπτης στη 01:30 και ξημερώματα Σαββάτου επίσης στη 01:30).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αν και το ξεκίνημά τους στο ματς ήταν καλό, οι Μπακς δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Χόλιντεϊ και Μίντλετον δεν πήραν βοήθειες από τον Αντετοκούνμπο που έπαιξε σχεδόν όλη την περίοδο, οι Σίξερς έκλεισαν το δωδεκάλεπτο στο +7 (25-18) και το Μιλγουόκι μετρούσε 1/10 τρίποντα και οκτώ λάθη απέναντι σε μια άμυνα που δεν μπορούσε να διασπάσει. Οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Μίλτον σκόραρε για το 29-18 και για το 35-20, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 (45-26) από σουτ του Κάρι και το 45-31 του ημιχρόνου μάλλον κολάκευε τους Μπακς που είχαν 1/17 τρίποντα, τον Χόλιντεϊ πρώτο σκόρερ στους 12 και τον Γιάννη να έχει κολλήσει στους τέσσερις (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές) σε 18 λεπτά.

Το καλό πρόσωπο που περίμενε να δει ο Μπουντενχόλζερ στο ξεκίνημα του β' μέρους δεν το είδε. Οι Σίξερς μπήκαν με επί μέρους 7-2 σε 2:14 για το 52-33, ο Γκριν έβαλε τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 67-52 όταν οι Μπακς προσπάθησαν να δείξουν αντίδραση και το 74-65 έμοιαζε "ευχάριστο" για την ομάδα του Μιλγουόκι καθώς ο Γιάννης πήρε φάσεις, έφτασε τους 13 πόντους και έδειχνε ικανός για να ηγηθεί της ανατροπής την ώρα που και ο ΝτιΒιντσέντζο βοηθούσε σημαντικά στο σκοράρισμα. Το Μιλγουόκι μείωσε στους πέντε (76-71 στο 39') και πέρασε και μπροστά (76-78 στο 40') με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο, για να γίνει θρίλερ το τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο ΝτιΒιντσέντζο έγραψε με τρίποντο από τη δεξιά γωνία στο 82-83 στο 46', ο Λόπεζ έβαλε άλλο ένα για το 84-86, ο Χόλιντεϊ έκανε το 84-88 στα 73" και οι Σίξερς κάλεσαν timeout. Τι προέκυψε από αυτό; Ένα μεγάλο σουτ του Χόλιντεϊ από τη γωνία για το 84-91, αλλά και δύο επίσης μεγάλα τρίποντα των Μίλτον - Γκριν που μείωσαν στον πόντο (90-91 στα 10.8"), με τον Μπουντενχόλζερ να τραβάει τους παίκτες του στον πάγκο, την μπάλα να πηγαίνει στον Μίντλετον και εκείνον να σκοράρει σαν σε προπόνηση για το 90-93 στα 3". Ακόμη κι έτσι, οι Σίξερς είχαν μια τελευταία ευκαιρία.

Ο Μίλτον πήγε στην επαναφορά, ο Κορκμάζ βρέθηκε ελεύθερος από την κακή άμυνα του ΝτιΒιντσέντζο (ρίσκαρε το deflection), εκτέλεσε και έβαλε το μεγάλο σουτ για το 93-93 που έστειλε το ματς στην παράταση καθώς στα 0.4" οι Μπακς δεν εκτέλεσαν το tip της νίκης. Εκεί ο Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο, έβαλε και τρίποντο για το 98-103, έβαλε και fadeaway για το 98-105, σε μια βραδιά που έδειξε το μεγαλείο του, τον χαρακτήρα του και την αποφασιστικότητά του να πετύχει φέτος όσα δεν πέτυχε τα προηγούμενα χρόνια.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 45-31, 74-65, 93-93 (κ.α.), 105-109

ΣΙΞΕΡΣ (Ρίβερς): Γκριν 18 (6/14 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 19 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράντλι 6 (6 ριμπάουντ), Κάρι 10 (2/8 τρίποντα), Σίμονς 13 (5/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 λάθη), Χάουαρντ 13 (6/11 δίποντα, 15 ριμπάουντ), Μίλτον 15 (1), Κορκμάζ 11 (3/4 τρίποντα), Σκοτ, Τάιμπουλ

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 15 (6/16 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 8 λάθη), Γιάννης Αντετοκούνμπο 32 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λόπεζ 14 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 20 (4/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 19 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόνατον 6 (12 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Πόρτις 2 (1/8 σουτ), Φορμπς 1 (0/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά των Σίξερς: 29/68 δίποντα, 14/41 τρίποντα, 5/8 βολές, 66 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 14 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 32/62 δίποντα, 9/39 τρίποντα, 18/24 βολές, 69 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 22 λάθη

Photo credits: 2021 AP Photo/Matt Slocum