NBA

Μπακς - Μάβερικς 112-109: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε τη μάχη από τον Λούκα Ντόντσιτς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από αγώνα Μπακς - Μάβερικς (15/1/2021)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από αγώνα Μπακς - Μάβερικς (15/1/2021) 2021 AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Οι -δίχως πέντε παίκτες- Μάβερικς έβαλαν δύσκολα στους Μπακς, όμως η ομάδα του Μιλγουόκι πήρε στο τέλος τη νίκη με καθοριστικό τον Μίντλετον (112-109). Διέλυσε το Ντάλας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με ψεγάδι τη 1/10 βολές (VIDEOS).

Μπακς και Μάβερικς έχουν δημιουργήσει μια όμορφη αντιπαλότητα στο ΝΒΑ, εξαιτίας των Ευρωπαίων ηγετών τους και οι αγώνες τους έχουν πάντα ενδιαφέρον. Δεν θα μπορούσε να συμβεί κάτι διαφορετικό τα ξημερώματα του Σαββάτου (16/1), με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 112-109 και να "κρύβει" την όχι και τόσο καλή βραδιά της.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (31π.) ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, όμως τα φάουλ του "έφαγαν" πολλά λεπτά συμμετοχής, ενώ οι χαμένες βολές του κράτησαν τους Μάβερικς στο παιχνίδι. Ο Τζρου Χόλιντεϊ ακολούθησε σε απόδοση, το βράδυ που ο Κρις Μίντλετον ήταν μεν άστοχος, γέμισε όμως τη στατιστική του και πέτυχε κρίσιμα καλάθια και βολές για να καθαρίσει στο φινάλε.

Οι Μάβερικς έπαιξαν χωρίς πέντε παίκτες, τον βασικό περιφερειακό Τζος Ρίτσαρντσον, τον βασικό φόργουορντ Ντόριαν Φίνι-Σμιθ και τους σημαντικούς ρολίστες Τζέιλεν Μπράνσον, Μάξι Κλέμπερ, Ντουάιτ Πάουελ. Πάλεψαν με τρομερό πείσμα το ματς, έδειξαν ότι έχουν σπουδαίο χαρακτήρα και πέρα από τον Λούκα Ντόντσιτς (28/9/13) είδαν τους Τιμ Χάρνταγουεϊ, Τρέι Μπερκ, Τζέιμς Τζόνσον να βοηθούν σημαντικά με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να μένει χαμηλά στο μόλις δεύτερο φετινό του παιχνίδι.

Στο 9-4 οι Μπακς, που έχουν ρεκόρ 6-1 στο γήπεδό τους, στο 6-5 οι Μάβερικς που έχουν 4-4 μακριά από το Ντάλας. Επόμενος αγώνας για τα Ελάφια τα ξημερώματα της Τρίτης (19/1 στις 02:30) στο Μπρούκλιν, απέναντι στους Νετς του Ίρβινγκ, του Χάρντεν και του Ντουράντ πριν οι Λέικερς ταξιδέψουν στο Μιλγουόκι στις 21 Ιανουαρίου.

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Ο Γιάννης μπήκε καλά στο ματς, πέτυχε τα πρώτα καλάθια της ομάδας του, πήρε τα πρώτα της ριμπάουντ, έπρεπε να κάνει αρκετή δουλειά και με το μαρκάρισμα του Πορζίνγκις, ήταν ένα ματς ιδιαίτερων απαιτήσεων για εκείνον. Βγήκε στο 8', γύρισε για την έναρξη της δεύτερης περιόδου και σκόραρε τέσσερις πόντους σε 17 δευτερόλεπτα, στο ημίχρονο όμως είχε τρία φάουλ και πέντε λάθη που φαίνονταν περισσότερο από τους 16 πόντους του.

Δύο λεπτά μέσα στην τρίτη περίοδο έκανε το τέταρτο φάουλ δίνοντας έμμεσο τρίποντο στον Ντόντσιτς για το 55-54, γύρισε 1:13 πριν από το τέλος της περιόδου για να σκοράρει ένα απίθανο καλάθι για το 82-78, είχε ένα κακό διάστημα στα μέσα της τέταρτης περιόδου με διαδοχικές άστοχες βολές που τον απογοήτευσαν (τελείωσε με 1/10, διαβάστε τι είπε γι' αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού του), δεν το έβαλε όμως κάτω και σκόραρε μεγάλα καλάθια πριν ο Μίντλετον καθαρίσει την μπουγάδα.

Από την άλλη ο Θανάσης, όπως συμβαίνει σχεδόν σε κάθε ματς φέτος, άλλαξε τον Γιάννη στο όγδοο λεπτό, έπαιξε στο τέσσερα με τον Πόρτις στο πέντε, σκόραρε γκολ-φάουλ και τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ στην ίδια φάση, έπαιξε όμως μόλις 4:23 εξαιτίας της εξέλιξης του αγώνα καθώς ο Μάικ Μπουντενχόλζερ αποφάσισε να πάει σε ροτέισον οκτώ παικτών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Γιάννη να σκοράρει επτά πόντους και να πιέζει από νωρίς την άμυνα των Μάβερικς, οι Μπακς έδωσαν τον δικό τους ρυθμό, ο Αντετοκούνμπο έβαλε και τρίποντο για το 18-10 στο 6' όμως ο Πορζίνγκις ήταν μια πολύ ιδιαίτερη αποστολή για τον Greek Freak και ο παίκτης που ξεχώριζε από τους Μάβερικς. Ο Θανάσης σκόραρε για το 25-20 στο 11' και έβαλε και τρίποντο για το 28-20, με τους Μπακς να έχουν ένα καλό πρώτο δωδεκάλεπτο χωρίς να εντυπωσιάζουν και τους Μάβερικς να στηρίζονται στον Ντόντσιτς που είχε εννέα πόντους και πέντε ασίστ παίζοντας όλη την περίοδο.

Ο Γιάννης γύρισε για την έναρξη του δεύτερου δωδεκαλέπτου, "χτύπησε" αμέσως τον Κόλι-Στάιν σε back-to-back φάσεις για το 37-25, συνέχισε να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και μαζί με τον Λόπεζ έγραψαν το 43-29, όμως οι Μάβερικς δεν τρόμαξαν. Με ένα επί μέρους 4-14 και με πλουραλισμό στην επίθεση μείωσαν στους τέσσερις (47-43), όμως δύο τρίποντα από Χόλιντεϊ και Μίντλετον έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 55-47 με το Μιλγουόκι να έχει 16/27 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 2/9 βολές και πρώτο πασέρ με πέντε ασίστ τον Κόνατον που είχε πάρει σχεδόν έντεκα λεπτά.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους ο Γιάννης έκανε το τέταρτο φάουλ του, με τον Ντόντσιτς να μειώνει στον πόντο (55-54) αλλά τους Μπακς να διατηρούν το προβάδισμα, να κρατούν τους αντιπάλους τους σε απόσταση με τον Πόρτις να κάνει καλή δουλειά σε σκορ και ριμπάουντ και να κλείνουν την περίοδο στο 84-81. Ήταν φανερό ότι οι Μάβερικς έπαιζαν πια με μεγάλη αυτοπεποίθηση, ισοφάρισαν με τρίποντο του Τρέι Μπερκ (88-88) στο 38' χωρίς όμως να περάσουν μπροστά.

Η επιστροφή του Αντετοκούνμπο βοήθησε τους Μπακς να κρατήσουν το προβάδισμα, με τον Μπουντενχόλζερ να δοκιμάζει σχήμα με τέσσερις κοντούς που δεν λειτούργησε, τον Γιάννη να αστοχεί στη μία βολή πίσω από την άλλη (είχε 1/10) αλλά να σκοράρει για το 100-94 και τους Μάβερικς να απαντούν με μικρό 0-5 για να μειώσουν και πάλι στον πόντο. Ο Greek Freak έβαλε τρίποντο για το 103-99, Τζόνσον και Κόλι-Στάιν έγραψαν το 103-105 και το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ με τον Μίντλετον να απαντάει με μακρινό σουτ για το νέο προσπέρασμα και να βάζει άλλο ένα για το 109-105 στο 1:47.

Μπερκ και Πορζίνγκις αστόχησαν σε σουτ από την περιφέρεια με το σκορ στο 109-107, στα 7.8" ο Μίντλετον κέρδισε βολές και τις έβαλε, ο Ντόντσιτς μείωσε στους δύο (111-109) στα 2", ο Λόπεζ έβαλε βολή για το 112-109 κι ο Ντόντσιτς αστόχησε στο σουτ της απελπισίας για να πάρουν οι Μπακς την ένατη νίκη τους σε 13 αγώνες.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 55-47, 84-81, 112-109

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 25 (4/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (12/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 5 λάθη), Λόπεζ 11 (2/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΝτιΒιντσέντζο 6 (2), Χόλιντεϊ 16 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Όγκαστιν 7, Πόρτις 8 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Κόνατον (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φορμπς 3 (1/3 τρίποντα)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Καρλάιλ): Ιγούντου 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 15 (4/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κόλι-τάιν 11 (5/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 22 (5/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 28 (11/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 λάθη), Μπερκ 13 (3), Τζόνσον 13 (2), Μαριάνοβιτς 2, Γκριν, Τέρι 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 29/59 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 12/25 βολές, 65 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μάβερικς: 32/61 δίποντα, 13/36 τρίποντα, 6/13 βολές, 60 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 9 λάθη