FINAL FOUR 2024

Final Four 2024, Παναθηναϊκός AKTOR - Φενέρμπαχτσε: Ο κυρίαρχος Λεσόρ, η πεντάδα με τον Παπαπέτρου στο 4 που κλείδωσε το ματς και ο καθοριστικός Καλαϊτζάκης

EUROKINISSI

Ο Στέφανος Μακρής αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη του Παναθηναϊκού AKTOR επί της Φενέρμπαχτσε στον πρώτο ημιτελικό του Final Four. Η κυριαρχία του Λεσόρ, η πεντάδα με τον Παπαπέτρου στο 4 που κλείδωσε το ματς και ο καθοριστικός Καλαϊτζάκης

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έφερε εις πέρας την αποστολή του στον πρώτο ημιτελικό του Final Four της EuroLeague, λύγισε με 73-57 την Φενέρμπαχτσε και προκρίθηκε στον τελικό.

Το SPORT24 αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη των “πράσινων”.

Το δυναμικό ξεκίνημα, η αντίδραση της Φενέρ και ο Λεσόρ

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε δαιμονισμένα το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 12-0. Η πίεση των “πράσινων” στην μπάλα και η δυναμική άμυνα στο Pick and Roll (δυναμικό Hedge Out, το οποίο συχνά μετατρεπόταν σε αλλαγές) φάνηκε να βγάζει εκτός ρυθμού την Φενέρ, ενώ την ίδια στιγμή ο Τζέριαν Γκραντ ήταν αυτός που έδινε λύσεις, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι η τουρκική ομάδα τον μάρκαρε με Drop σε κατάσταση Pick and Roll (του έδινε το σουτ).

Οι “πράσινοι” έλεγχαν το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι ο Καλάθης πρακτικά είχε βγάλει εκτός αγώναν τον Ναν. Η βασική πενταδα των “πράσινων” (Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ) έβγαλε +13. Η Φενέρ όμως αντέδρασε. Σταδιακά ροκάνισε την διαφορά. Το σχήμα με τους Σέστινα/Χέιζ-Ντέιβις στις θέσεις των ψηλών την έφερε στο -1 (51-50). Ο Παναθηναϊκός AKTOR κρατούσε το προβάδισμα, έχοντας ως σημείο αναφοράς τον Ματίας Λεσόρ, αφού ο Γάλλος έκανε πάρτι κοντά στο καλάθι, τελειώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με κυκλάκι τα εύστοχα σουτ, με "x" τα άστοχα

Με το σκορ στο 51-50, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αποφάσισε για κάποιο λόγο να αλλάξει το σχήμα της ομάδας του, περνώντας στο παρκέ τον Σανλί αντί του Χέιζ-Ντέιβις και τον Γουίλμπεκιν αντί του Καλάθη. Ο Εργκίν Αταμάν έριξε στο παρκέ τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Το μομέντουμ ετοιμαζόταν να αλλάξει.

Το μυθικό νούμερο του Καλαϊτζάκη και ο Παπαπέτρου σε θέση 4

Ο Καλαϊτζάκης έχει εξελιχθεί φέτος σε παίκτη-κλειδί των “πράσινων” σε πολλές παιχνίδια. Αυτό συνέβη και χθες (24/5). Το τρίποντο που σημείωσε στο φινάλε της τρίτης περιόδου και έκανε το σκορ 50-56 άλλαξε όλο το μομέντουμ του αγώνα και τράβηξε την προσοχή. Ο διεθνής γκαρντ/φόργουορντ ωστόσο την διαφορά την έκανε με την άμυνά του.

Σύμφωνα με το Hudl Instat, στα 8 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα που ήταν ο Καλαϊτζάκης στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός AKTOR δέχθηκε μόλις 10 πόντους σε 19 κατοχές, δηλαδή 0.52 πόντους ανά κατοχή, σε ένα μυθικό νούμερο. Ο Καλαϊτζάκης μίκρυνε τις αποστάσεις στην άμυνα στην τρίτη περίοδο, έδινε βοήθειες ακόμα και από την δυνατή πλευρά, έδεσε την άμυνα. Ιδού ένα παράδειγμα:

Ο Γουίλμπεκιν προσπαθεί να παίξει Pick and Roll με τον Σανλί

PRINTSCREEN

Ο Λεσόρ αλλάζει στο Pick and Roll και στέλνει τον Αμερικανό δεξιά, όπου περιμένει ο Καλαϊτζακη.

PRINTSCREEN

Ο Γουίλμπεκιν παίρνει ένα εξαιρετικά δύσκολο σουτ, με τον Λεσόρ και τον Καλαίτζακη να τον μαρκάρουν.

PRINTSCREEN

Ο Καλαϊτζάκης έκανε την αρχή. Στην τρίτη περίοδο, ήταν αυτός που έπεσε πάνω στον Καλάθη, κλείνοντας τον μοναδικό παίκτη της Φενέρ που είχε καθαρό μυαλό σε όλο το παιχνίδι. Και τότε, όταν χρειαζόταν το τελευταίο χτύπημα, ο Εργκίν Αταμάν έπαιξε ένα ακόμα χαρτί: Πέρασε τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε θέση πάουερ φόργουορντ, για να ματσάρει το σχήμα της Φενέρ με τους Σέστινα και Χέιζ-Ντέιβις στις θέσεις των ψηλών. Ήταν το σχήμα που κλείδωσε την νίκη.

Με τον διεθνή φόργουορντ σε θέση δεύτερου ψηλού, ο Παναθηναϊκός AKTOR βρήκε την ευελιξία που έψαχνε. Συνολικά με τον Παπαπέτρου σε θέση πάουερ φόργουορντ οι “πράσινοι” είχαν +5 σε 5 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα. Μοιάζει μικρό νούμερο, αλλά σε ένα παιχνίδι με κλειστό σκορ αυτό είναι καθοριστικό.

Πήρε το βέλτιστο και κοιτάζει τον τελικό

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έφερε εις πέρας την αποστολή του επειδή ήταν πιο έτοιμος πνευματικά. Οι “πράσινοι” έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους και στην συνέχεια προσαρμόστηκαν σε ό,τι τους έδωσε η Φενέρ. Καμιά φορά, υπάρχουν λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά και δεν τις καταλαβαίνει κάποιος άμεσα.

Λεπτομέρειες όπως το πέρασμα του Παπαπέτρου σε θέση πάουερ φόργουορντ. Ή τα 61 δευτερόλεπτα που ο Αταμάν έριξε στο παρκέ 5 σουτέρ (Σλούκας, Ναν, Γκραντ, Γκριγκόνις, Παπαπέτρου), άνοιξε την άμυνα της Φενέρ και είδε τον Ναν να κλειδώνει την νίκη με τρίποντο από την γωνία, κάνοντας το σκορ 73-57. Σε τέτοιους αγώνες όλα έχουν την σημασία τους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR βρίσκεται πανάξια στον τελικό. Πλέον, έχει μπροστά του το εμπόδιο της Ρεάλ. Στην κανονική περίοδο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις νίκες, νικώντας η μία στην έδρα της άλλης. Ο τελικός βέβαια είναι μία διαφορετική ιστορία.

Ο δρόμος για το Βερολίνο είχε πάθος, όνειρα και μοναδικές συγκινήσεις για τον Παναθηναϊκό AKTOR. Και τώρα είναι ανοικτός και γράφει το όνομά του. Καλή επιτυχία στο Final-4! Πάμε στοίχημα. Μέγας χορηγός ΚΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR.

18+ 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |

TAGS FINAL FOUR 2024 EUROLEAGUE FINAL FOUR FINAL FOUR EUROLEAGUE ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ BASKETBALL ANALYSIS