ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Έκανε πλάκα...

Γουντς

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο απέναντι στον Πανελλήνιο και τον κέρδισε με 87-52 στο ΣΕΦ

Εύκολο βράδυ...

Ο Ολυμπιακός ήθελε να καθαρίσει από νωρίς την αναμέτρηση και το κατάφερε χωρίς να πιάσει το 100% της απόδοσης του καθώς ο Πανελλήνιος δεν έδειχνε ικανός να δημιουργήσει προβλήματα στους "ερυθρόλευκους".

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ και είτε με τον Μαρκ Τζάκσον είτε με τους Γουντς και Βασιλόπουλο διατηρούσαν συνεχώς το προβάδισμα. Αντίθετα ο Ηλίας Ζούρος είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του αφού πήγαιναν σε βιαστικές και λανθασμένες προσπάθειες.

Παράλληλα ήταν άστοχοι κυρίως από την περιφέρεια και δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν την καλή άμυνα που έπαιζαν κατά διαστήματα.

Αυτό φυσικά διευκόλυνε με το παραπάνω τον Ολυμπιακό ο οποίος περιόρισε τον Άντονι Γκράντι, με συνέπεια να έχει μόλις πέντε πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν με αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά να ανεβάσουν τη διαφορά στους 18 πόντους (40-22), έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Tυπική διαδικασία

Στην επανάληψη η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία καθώς ο Πανελλήνιος για... κακή του τύχη δεν αντιστεκόταν κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Γκέρσον και έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει να σκέφτεται τον αγώνα με την Πρόκομ στην Πολωνία για την Ευρωλίγκα όπου και εκεί οι "ερυθρόλευκοι" θέλουν το θετικό αποτέλεσμα.

Όσο για το ελληνικό πρωτάθλημα τα πράγματα είναι απλά... η ομάδα του Πειραιά πρέπει να κερδίζει προκειμένου να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής τον Παναθηναϊκό τον οποίο θα υποδεχτεί την 16η αγωνιστική, αν θέλει να ελπίζει σε κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 40-22, 65-37, 87-52

Ολυμπιακός (Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 8, Παπαμακάριος 6(2), Γουντς 13(2), Καυκής 2, Τεόντοσιτς 2, Μπουρούσης 14(2 τρ., 13 ρ.), Πρίντεζης, Μαυροκεφαλίδης 8, Βασιλόπουλος 16(2), Τζάκσον 18(1).

Πανελλήνιος (Ζούρος): Σιμς 2, Αργυρόπουλος 3, Καλαϊτζίδης, Καράμπουλας 1, Γκράντι 16, Αποστολίδης 6(1), Πέτρουλας, Ράντσιτς 5(1), Σκλάβος, Εντζάι 10, Ντόζετ 6(1), Παπαιωακείμ 3.

Γκέρσον: " Θέλω να ευχαριστήσω τον κόουτς για τα καλά λόγια που είπε. Είναι κρίμα να μη βλέπει πλήρη την ομάδα. Είχαμε καλά ποσοστά στα σουτ και αναγκάσαμε τους αντιπάλους μας να κάνουν λάθη. Μπορώ να πω ότι είμαστε ευχαριστημένοι από την άμυνα. Θέλω να κερδίζουμε σε όλα τα ματς με 10 πόντους διαφορά και όχι το ένα με 30 πόντους. Θα μπορούσαμε να αποδώσουμε ακόμη καλύτερα. Πιστεύω πάντως ότι είμαστε από τις καλές ομάδες και στην άμυνα. Μην κοιτάτε τους πόντους που δεχόμαστε, αλλά και τα ποσοστά των αντιπάλων".

Από την πλευρά του ο Ηλίας Ζούρος είπε: " Ο Ολυμπιακός μας νίκησε εύκολα και εμείς κάναμε πάρα πολλά λάθη. Είχαμε πει να τρέξουμε, αλλά εμείς κοιτούσαμε να σκοράρουμε τρίποντα. Είχαμε 3/22 τρίποντα και μαζί με τα 21 λάθη μπορείτε να καταλάβετε την εικόνα του ματς. Όσο ο καιρός περνάει, ο Ολυμπιακός γίνεται πιο δυνατός. Συγχαρητήρια στον κ. Γκέρσον για τα ποσοστά που είχε η ομάδα του παρά τις απουσίες".

To live του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Ολυμπιακός Tζάκσον (3-0)
1' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (5-0)
2' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Ντόζετ (5-4)
Ο Μίλαν Ντόζετ σημείωσε τρίποντο πήρε και το φάουλ.
2' Δύο βολές Ολυμπιακός Τζάκσον (7-4)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (9-4)
7' Δύο βολές Πανελλήνιος Γκράντι (11-8)
8' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Γουντς (14-8)
9' Δύο βολές Ολυμπιακός Τζάκσον (16-8)
10' Δίποντο Πανελλήνιος Ντόζετ (18-10)
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-10
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δύο βολές Πανελλήνιος Παπαιωακείμ (18-11)
Αστόχησε στη μία.
13' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (20-13)
15' Δύο βολές Πανελλήνιος Ράντσιτς (23-18)
18' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (32-20)
19' Τρίποντο Ολυμπιακός Γουντς (35-20)
19' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (37-20)
20' Δίποντο Πανελλήνιος Αποστολίδης (37-22)
20' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (40-22)
20' Λήξη ημιχρόνου 40-22
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (42-22)
22' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (42-24)
22' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπουρούσης (43-24)
24' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (48-28)
25' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (50-28)
25' 3 Βολές Πανελλήνιος Γκράντι (50-31)
26' Τρίποντο Ολυμπιακός Γουντς (53-31)
29' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Τζάκσον (62-31)
30' Λήξη 3ης περιόδου 65-37
31' Έναρξη 4ης περιόδου
35' Δύο βολές Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (76-47)
37' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (78-48)
38' Τρίποντο Πανελλήνιος Ράντσιτς (80-52)
40' Λήξη αγώνα 87-52