Εφές - Μονακό: Το σουτ του Μπουμπουά που για χιλιοστά δεν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση

Δείτε ξανά την επίμαχη φάση με το σουτ του Ροντρίγκ Μπομπουά στα 7.4" πριν το τέλος του αγώνα της Εφές με τη Μονακό, το οποίο οι διαιτητές μέτρησαν ως δίποντο.

Με 7.4" να απομένουν για το τέλος της μονομαχίας ανάμεσα στην Εφές και τη Μονακό για την 23η αγωνιστική της EuroLeague, ο Ροντρίγκ Μπομπουά έβαλε ένα μεγάλο σουτ, που θα έφερνε το σκορ στα ίσια (79-79).

Ωστόσο, οι διαιτητές του αγώνα (Χουάν Κάρλος Γκαρσία, Φερνάντο Ρότσα και Νικ Βαν Ντεν Μπρόεκ) εξέτασαν τη φάση στο instant replay και μέτρησαν την προσπάθεια του Γάλλου γκαρντ της Εφές ως δίποντο, με το σκορ να γίνεται δηλαδή 78-79, προτού ο Έλι Οκομπό κερδίσει φάουλ από τον Γουίλ Κλάιμπερν για να βάλει 1/2 βολές και να γράψει το τελικό 78-80.

ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΛΗΨΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΤ ΤΟΥ ΜΠΟΜΠΟΥΑ

Ο Μπομπουά πήρε ένα ακόμα μακρινό σουτ στην εκπνοή, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να βρει το στόχο για να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.

Όπως γίνεται αντιληπτό, πρόκειται για μία εξαιρετικά δύσκολη φάση, η οποία θύμισε το πρόσφατο σουτ του ΛεΜπρόν Τζέιμς στα 2.3" πριν το τέλος του αγώνα των Λέικερς με τους Τίμπεργουλβς.