Εφές - Μονακό 78-80: Οι Μονεγάσκοι επιβίωσαν στο θρίλερ της Κωνσταντινούπολης και δραπέτευσαν με τη νίκη

AS MONACO BASKET

Η Μονακό ήταν η μεγάλη νικήτρια του σπουδαίου ματς της Κωνσταντινούπολης, καθώς επικράτησε της Αναντολού Εφές με 80-78 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε.

Αναντολού Εφές και Μονακό προσέφεραν ένα σπουδαίο παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να πανηγυρίζει τη νίκη με 80-78 σε ένα φινάλε-θρίλερ.

Τζέιμς και Οκόμπο οι πρώτοι σκόρερ για τους Μονεγάσκους με 16 πόντους έκαστος, μεγάλο ματς από τον Ροντρίγκ Μπομπουά και τον Σέιν Λάρκιν για τους Τούρκους με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά, μάλιστα, λίγο έλειψε να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο το μακρινό σουτ που σκόραρε (με το σκορ στο 76-79 και 7.4" πριν το φινάλε) μέτρησε για δύο, καθώς έπειτα από ανασκόπηση στο instant replay οι διαιτητές έκριναν πως πατούσε τη γραμμή.

Στο 13-10 ανέβηκε η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, στο 9-14 έπεσε εκείνη του Ερντέμ Τζαν.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τον Τόμπσον να είναι σε καλή κατάσταση επιθετικά για την Εφές, την ώρα που η Μονακό βασιζόταν στην πολυφωνία. Ένα σερί 8-0 της Εφές μετέτρεψε το 11-14 σε 19-14, πριν απαντήσουν οι Μονεγάσκοι και περάσουν εκ νέου μπροστά με μικρό σερί 6-0 (19-20). Γουίλις, Μπράιαντ και Τζέιμς αποτέλεσαν τους δύο παίκτες που έγιναν πιο γρήγορα διψήφιοι στο ματς, την ώρα που το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι, χωρίς καμία εκ των δύο ομάδων να μπορεί να αναπτύξει διαφορά. Η τουρκική ομάδα έκλεισε καλύτερα το πρώτο μέρος και πήρε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ανάπαυλα (43-39).

Η Μονακό είχε το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, περιόρισε την Εφές, σκόραρε 26 πόντους και με ένα επιμέρους 26-12, μπήκε από θέση ισχύος στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο (65-60), την ώρα που ο Λόιντ δεν σταματούσε να σκοράρει από την περίμετρο.

Η Μονακό σκόραρε το πρώτο καλάθι της τέταρτης περιόδου και ανέβηκε στο +7 (67-60), ωστόσο ο Λάρκιν απάντησε με πέντε προσωπικούς πόντους και δεν επέτρεψε στους Μονεγάσκους να ξεφύγουν (67-65). Το παιχνίδι παρέμεινε θρίλερ, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς σταθερά στο προβάδισμα. Ο Μπομπουά με τρίποντο στα 36.7" έστειλε τη διαφορά στον πόντο και το φινάλε έγινε... θρίλερ (76-77). Η Εφές δεν εκμεταλλεύτηκε την επόμενη κατοχή και ο Οκόπμο με 2/2 βολές έστειλε τη διαφορά στο τρίποντο (76-79) με 8.9" να μένουν στο ρολόι.

Ο Μπομπουά απαντησε άμεσα με μακρινό σουτ, ωστόσο πατούσε τη γραμμή και μέτρησε για δύο πόντους (78-79). Ο Οκόμπο με 1/2 βολές έγραψε το 78-80 και ο Μπομπουά αστόχησε στο τελευταίο μακρινό σουτ με αποτέλεσμα η νίκη να καταλήξει στα χέρια των φιλοξενούμενων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ρότσα, Βαν Ντεν Μπροκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 43-39, 60-65, 78-80

ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 14 (2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπουά 15 (2/4 τρίποντα), Μπράιαντ 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Οντσέλ, Γκάζι, Κλάιμπερν 8 (1/3 τρίποντα), Τόμπσον 9, Πλάις, Οσμάνι, Οτούρου 3, Γουίλις 13 (3/4 τρίποντα), Τζόουνς 4

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16 (1/5 τρίποντα), Λόιντ 14 (4/8 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 6, Μπράουν 2, Ντιαλό 11 (9 ριμπάουντ), Κορνελί, Τζαϊτέ 2, Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 5, Χολ 1, Τζέιμς 16 (1/5 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 17/38 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 11/15 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 21/40 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 11/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Αναντολού Εφές πηγαίνει στο Κάουνας για το ματς με τη Ζάλγκιρις (31/1, 20:00), ενώ η Μονακό υποδέχεται την Παρτίζαν (31/1, 20:00).