Δηλώσεις: Μπάμπεργκ-Στρασμπούρ

Στο καθοριστικό δεύτερο δεκάλεπτο στάθηκαν οι δύο προπονητές μετά το τέλος του αγώνα της Μπάμπεργκ με τη Στρασμπούρ, που βρήκε νικητές τους Γερμανούς (84-70).

Διαβάστε αναλυτικά τι δήλωσαν οι δύο προπονητές, αλλά και δύο εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης μεταξύ της Μπάμπεργκ και της Στρασμπούρ ( 84-70 ).

Μπάμπεργκ

Κρις Φλέμινγκ: "Πιστεύω ότι στηριχθήκαμε στο πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο που είχαμε και κερδίσαμε αυτοπεποίθηση. Ο πάγκος έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο για μας. Ο Σμιθ ήταν εκπληκτικός. Έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ. Ο Γκόλντσμπερι μας έδωσε σιγουριά στη θέση "1". Μπορούσαμε να έχουμε παίξει λίγο καλύτερα στην τελευταία περίοδο, αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένος που πήραμε την πρώτη μας νίκη. Είναι σημαντικό για την αυτοπεποίθηση της ομάδας. Και το να κερδίσεις με 14 πόντους, είναι σημαντικό στην Euroleague".

Ζακ Ράιτ: "Το πιο σημαντικό για μας ήταν να ξεκινήσουμε με νίκη. Κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό. Έχεις μόνο δέκα ματς στον πρώτο γύρο. Εμείς θέλουμε να υπερασπιστούμε την έδρα μας. Αν το κάνουμε αυτό, τότε έχουμε πολλές ελπίδες να προκριθούμε στον επόμενο γύρο. Σήμερα παίξαμε καλά αμυντικά, κυκλοφορήσαμε τη μπάλα και βάλαμε τα σουτ.

Επίσης ελέγχαμε τα ριμπάουντ. Θα ήταν δύσκολο αν αφήναμε τον αντίπαλο αν πάρει επιθετικά ριμπάουντ. Τα πήραμε, όμως και μπορούσαμε να σπρώξουμε τη μπάλα στον αιφνιδιασμό και να έχουμε τελικά περισσότερες κατοχές. Κάναμε καλή δουλειά. Ήταν σημαντικό για μας. Σημαντικό για το ηθικό μας".

Στρασμπούρ

Βενσάν Κολέ (Στρασμπούρ): "Πιστεύω ότι ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ καλά, σύμφωνα με τον τρόπο που θέλαμε. Είχαμε καλό ρυθμό στην επίθεση και πολύ καλές επιλογές μες στη ρακέτα. Το μόνο που μας έλειπε ήταν τα περιφερειακά σουτ. Σκοράραμε, αλλά μόνο μέσα στο καλάθι.

Τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν καλά για μας, αλλά δυστυχώς είχαμε μια πολύ κακή δεύτερη περίοδο. Χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα. Είχαμε καλές προσπάθειες στην επίθεση, αλλά δεν βάζαμε τη μπάλα στο καλάθι. Δεν ήταν καλό ότι βρεθήκαμε να χάνουμε 14 πόντους, ενώ ήμασταν και 5 πόντους μπροστά. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε καλύτερη δουλειά, ειδικά στην άμυνα. Ισοφαρίσαμε το παιχνίδι, προσπαθήσαμε να πλησιάσουμε αλλά δεν μπορούσαμε εξαιτίας των λαθών μας".

Λούις Κάμπελ: "Έχουμε πολλούς παίκτες στην ομάδα που δεν έχουν παίξει ξανά στην Euroleague, οπότε σήμερα ήταν η εισαγωγή για αυτούς. Πρέπει να μάθουμε. Να μάθουμε ότι χρειάζεται ένταση για 40 λεπτά. Αυτό μας έλεγε ο κόουτς όλη τη βδομάδα και εμείς το γνωρίσαμε από την... ανάποδη.

Η Μπάμπεργκ είναι μια καλή ομάδα. Ξέρουμε πως πρέπει να γυρίσουμε και να μάθουμε από αυτή την ήττα. Το πιο θετικό ήταν ότι δεν τα παρατήσαμε. Επιστρέψαμε και μειώσαμε τη διαφορά. Μπήκαμε ξανά στο ματς. Τώρα ξέρουμε πως είναι να παίζεις στην Euroleague".