NBA

Χόρνετς - Μπακς 114-106: Μαγικός Αντετοκούνμπο, λύγισε από τις απουσίες το Μιλγουόκι

2022 AP PHOTO/MATT KELLEY

Οι έξι απουσίες, η υπερπροσπάθεια στο Μπρούκλιν και το ταξίδι στην Σάρλοτ γονάτισαν τους Μπακς, που ηττήθηκαν καθαρά από τους πιο φρέσκους Χόρνετς με 114-106. Μίντλετον, Αντετοκούνμπο (43/12), Πόρτις ήταν απελπιστικά μόνοι για το Μιλγουόκι.

Από τον θρίαμβο επί των Νετς στο Μπρούκλιν, στη Σάρλοτ στις 03:00 τα ξημερώματα και στο Spectrum Center στις 19:00 το απόγευμα για τον 42ο αγώνα της σεζόν. Για τον αγώνα με τους φιλόδοξους και ισορροπημένους Χόρνετς, με τις απουσίες να παραμένουν και πολλές και σημαντικές και την κούραση να παίζει τον ρόλο της. Οι Μπακς ηττήθηκαν με 114-106, όμως θα έχουν σε δύο βράδια την ευκαιρία να πάρουν την ρεβάνς καθώς θα αντιμετωπίσουν στο ίδιο γήπεδο, τον ίδιο αντίπαλο που αυτή τη φορά ήταν καλύτερος και πιο γεμάτος.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά ανίκητος (43 πόντοι, 8/14 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 18/20 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ σε 36 λεπτά) και έκανε απίθανα πράγματα στα τελευταία λεπτά για να κρατήσει την ομάδα του όρθια, την ώρα που ο Κρις Μίντλετον έχανε το triple-double για μία ασίστ (27 πόντοι, 5/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ) και ο Μπόμπι Πόρτις έγραφε άλλο ένα double-double (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ σε 37 λεπτά). Στο 26-16 έπεσε το Μιλγουόκι (13-7 εντός και 13-9 εκτός έδρας), που από τους υπόλοιπους παίκτες του πήρε 17 πόντους από 6/35 σουτ.

Στο 21-19 ανέβηκαν οι Χόρνετς (11-5 εντός και 10-14 εκτός έδρας), που πήραν 28 πόντους από τον απίθανο Τέρι Ροζίερ (5/9 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), είδαν τον ΛαΜέλο Μπολ να αγγίζει το triple-double (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), τον Κέλι Ούμπρε να τους δίνει σημαντικές λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο (18 πόντοι) και τον Μάιλς Μπρίτζες να δίνει αμέτρητες μάχες με τον Αντετοκούνμπο, να κερδίζει αρκετές και να κλείνει τον αγώνα με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν τα ξημερώματα της Τρίτης (02:00), με τους Μπακς να ελπίζουν ότι κάποιοι από τους απόντες (Τζρου Χόλιντεϊ, Τζορτζ Χιλ, Γκρέισον Άλεν, Ντόντε Ντι Βιντσέντζο, Πατ Κόνατον, Μπρουκ Λόπεζ) θα είναι διαθέσιμοι.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα των Μπακς, πολύ γρήγορα όμως βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Πήραν το πρώτο προβάδισμα στο τέταρτο λεπτό (8-6) με καλή κυκλοφορία της μπάλας, είδαν τον Μίντλετον να βάζει άλλο ένα τετράποντο και τον Αντετοκούνμπο το πρώτο του τρίποντο για το 9-15 στο 5'. Ο Μίντλετον ήταν σε εντυπωσιακή κατάσταση, έκανε τεράστια ζημιά στους γηπεδούχους για το 17-27 στο 9', όμως στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους 10-2 για να μαζέψουν την διαφορά στο καλάθι με τον Ροζίερ να πατάει το γκάζι στο σκοράρισμα και στη δημιουργία.

Το Μιλγουόκι έμεινε χωρίς πόντο για 5:32, μέχρι ο Γιάννης να σκοράρει σουτάκι μέσης απόστασης στις αρχές του δεύτερου δωδεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έφτασαν το επί μέρους σκορ στο 21-4 μέσα εννέα λεπτά και πέρα από τον Μίντλετον, δεν υπήρχε άλλος παίκτης των Μπακς ικανός να τραβήξει το κάρο από τη λάσπη. Ακριβώς στο μέσο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα σε ζώνη 2-3, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα καθώς η αστοχία τους στην επίθεση και τα καλάθια των Μπολ - Μπρίτζες έδωσαν στους Χόρνετς προβάδισμα οκτώ πόντων (47-39) τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο στο οποίο οι Μπακς είχαν 8/25 δίποντα, 7/24 τρίποντα και εννέα ασίστ για επτά λάθη. Με μόλις 14 πόντους από το 9' έως το 24'.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το β' μέρος με ένα γρήγορο 6-0 για το +12 (53-41), με τον Ροζίερ να είναι ένας τεράστιος μπελάς και την διαφορά να μένει πάνω από τους δέκα. Η κατάσταση γινόταν όλο και πιο δύσκολη για τα Ελάφια, ο Χέιγουορντ βρήκε κι αυτός ρυθμό για το 73-59 στα μέσα της τρίτης περιόδου και την ίδια ώρα ο Αντετοκούνμπο προσπαθούσε μάταια να ξυπνήσει τους γύρω του και να προβληματίσει τους γηπεδούχους. Πλην του Πόρτις δεν έβρισκε άλλο στήριγμα, με το 89-75 του δωδεκαλέπτου να μοιάζει αρκετά δύσκολο να ανατραπεί.

Ένα καλό διάστημα στο ξεκίνημα της τέταρτης βοήθησε τους Μπακς να πιστέψουν περισσότερο στους εαυτούς τους, όμως ο Μάθιους σπατάλησε μερικές ευκαιρίες με αποτέλεσμα οι Χόρνετς να κρατήσουν ένα καλό προβάδισμα, μία διαφορά ασφαλείας που τους βοήθησε να φτάσουν με άνεση μέχρι την 21η τους νίκη σε 40 αγώνες. Ο Αντετοκούνμπο τους πίεσε, όσο μπορούσε, συνέχισε να γεμίζει την στατιστική του, γύρω του όμως τα στηρίγματα ήταν ελάχιστα για να ανατραπεί αυτός ο αγώνας. Το 108-104 από το καλάθι του Μίντλετον στα 57" έδωσε ενδιαφέρον, όμως ο απίθανος Ροζίερ απάντησε με τρίποντο που έκρινε τα πάντα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-29, 47-41, 89-75, 114-106

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Τζέιμς Μπορέγκο): Χέιγουορντ 9 (3/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 21 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάμλι 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ροζίερ 28 (5/9 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολ 19 (6/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ουάσινγκτον 7 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ούμπρε 18 (5/6 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΝτάνιελς 4 (1/8 σουτ), Μάρτιν 4 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Ντάρβιν Χαμ): Μίντλετον 27 (5/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Γιάννης Αντετοκούνμπο 43 (8/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 18/20 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Πόρτις 19 (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Νουόρα 3 (1/11 σουτ), Μάθιους 9 (3/8 τρίποντα), Γκάλογουεϊ (0/5 σουτ), Μαμουκελασβίλι 5, Οτζελέγε, Θανάσης Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά των Σάρλοτ Χόρνετς: 28/51 δίποντα, 16/48 τρίποντα, 10/17 βολές, 59 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη, 25 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 23/53 δίποντα, 12/37 τρίποντα, 24/26 βολές, 60 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη, 20 φάουλ

TAGS NBA ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ