NBA

Χόρνετς - Μπακς 103-99: Αντετοκούνμπο - Μίντλετον μία ομάδα μόνοι τους και νέα ήττα στη Σάρλοτ

2022 AP PHOTO/JACOB KUPFERMAN

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον άγγιξαν το triple-double, όμως οι Μπακς έχασαν για δεύτερη φορά σε τρία βράδια από τους Χόρνετς στη Σάρλοτ, αυτή τη φορά με 103-99. Στο 26-17 το Μιλγουόκι, που θα υποδεχθεί τους Γουόριορς στο Fiserv Forum.

Πριν από δύο βράδια, οι Μπακς ήταν λίγοι αριθμητικά και δίκαια ηττήθηκαν στη Σάρλοτ. Τα ξημερώματα της Τρίτης (11/1) οι πρωταθλητές αντιμετώπισαν και πάλι τους Χόρνετς, σε ακόμη ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο οποίο είχαν απουσίες (Μάικ Μπουντενχόλζερ, Τζρου Χόλιντεϊ, Τζορτζ Χιλ, Γκρέισον Άλεν, Μπρουκ Λόπεζ), είχαν περισσότερο πείσμα σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, στο τέλος όμως το αποτέλεσμα ήταν ίδιο. Ηττήθηκαν με 103-99 και γυρίζουν στο Μιλγουόκι για να υποδεχθούν τους πρωτοπόρους του NBA, Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, ελαφρώς πληγωμένοι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι μπορούσε και γέμισε και πάλι την στατιστική του με εντυπωσιακό τρόπο (26 πόντοι, 9/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), είχε όμως έξι λάθη σε 35 λεπτά και μία όχι ιδανική πάσα προς τον Πατ Κόνατον για το σουτ της προσπέρασης στα 3.3". Ο Κρις Μίντλετον ακολούθησε (27 πόντοι, 7/12 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), είχε όμως και αυτός επτά λάθη, την ώρα που ο Τζόρνταν Νουόρα (18 πόντοι) ήταν το μοναδικό στήριγμα για τους δύο σταρ. Δύο βράδια μετά από τους πέντε πόντους που έδωσε ο πάγκος, αυτή τη φορά ο Ντάρβιν Χαμ πήρε μόλις δέκα καθώς οι ΝτιΒιντσέντζο - Κόνατον επέστρεψαν, αλλά είχαν 2 πόντους από 0/14 σουτ!

Στο 26-17 έπεσαν οι Μπακς (13-7 εντός και 13-10 εκτός έδρας), στο 22-19 ανέβηκαν οι Χόρνετς που δείχνουν ότι είναι ένας πάρα πολύ αξιόλογος αντίπαλος στην Ανατολή. Έχουν 12-5 εντός και 10-14 εκτός έδρας, με τον Τέρι Ροζίερ να διαλύει για άλλη μία φορά το Μιλγουόκι (27 πόντοι, 4/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), τον ΛαΜέλο Μπολ να προσθέτει 23 πόντους, τους 16 στην τρίτη περίοδο και ένα μεγάλο καλάθι απέναντι στον Γουέσλι Μάθιους λίγο πριν από το φινάλε. Όλα αυτά, με τον Κέλι Ούμπρε, τον κορυφαίο παγκίτη τους, να μπαίνει στο πρωτόκολλο του κορονοϊού λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ.

Επόμενη πρόκληση για τους Μπακς το εντός έδρας ματς με τους Γουόριορς τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 02:30.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Μπακς, που έβαλαν 17 πόντους σε κάτι λιγότρο από πέντε λεπτά με πλουραλισμό, με 4/4 δίποντα και 3/6 τρίποντα, με πέντε ασίστ για ένα λάθος και για ένα προβάδισμα επτά πόντων. Ο Μπορέγκο κάλεσε timeout και από αυτό προέκυψε ένα απίθανο σερί 16-0 των γηπεδούχων, την ώρα που το Μιλγουόκι δεν έμενε απλώς χωρίς σκορ, αλλά έπαιζε και κακό μπάσκετ με τον Αντετοκούνμπο στον πάγκο. Τα Ελάφια έκλεισαν την περίοδο με δύο πόντους στα τελευταία 7', είχαν 3/16 τρίποντα και με αυτό το ποσοστό, το -9 έμοιαζε μικρό.

Με τον Γιάννη στο παρκέ, να γεμίζει εντυπωσιακά την στατιστική του, οι Χόρνετς έχασαν αυτό το προβάδισμα μέσα σε λίγα λεπτά, είδαν την διαφορά να πέφτει στον πόντο (32-31 στο 17') από τρίποντο του Χουντ και το ματς να ισορροπεί. Ο Ροζίερ και τα μακρινά του σουτ ήταν τεράστιο και άλυτο πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους, ο Νουόρα απαντούσε και έκοβε την φόρα των γηπεδούχων, ο Αντετοκούνμπο απειλούσε και από τα 7μ.25 (47-48) και στο ημίχρονο ξεχώριζαν δύο αριθμοί: τα 11 λάθη των Μπακς που σε συνδυασμό με τα 7/22 τρίποντα κρατούσαν τους Χόρνετς κοντά και τα 2/16 τρίποντα των γηπεδούχων που δεν ονομάζονταν Τέρι Ροζίερ.

Πλάμλι και Κόντι Μάρτιν βοήθησαν τον Scary Terry στο ξεκίνημα του β' μέρους, οι Χόρνετς πήραν ξανά το προβάδισμα (67-63) στα μέσα της τρίτης περιόδου, πριν ο Μπολ βάλει ένα απίθανο λέι-απ για το +9 (72-63) με τον Γιάννη ξανά στον πάγκο. Όσο ο Greek Freak ήταν εκτός, τόσο οι γηπεδούχοι πατούσαν το γκάζι, όμως και όταν ο Αντετοκούνμπο επέστρεψε, είχαν βρει ρυθμό με αποτέλεσμα το +15 (78-63) και αρκετά δύσκολα καλάθια που έδειχναν την αυτοπεποίθηση και την αποφασιστικότητά τους. Οι Μπακς χρειάζονταν ένα ατομικό ξέσπασμα, το έκανε ο Νουόρα για το 80-74, όμως και πάλι ένα τρίποντο του ΜακΝτάνιελς στην εκπνοή του δωδεκαλέπτου έδειξε ότι το ματς έγερνε προς το μέρος της Σάρλοτ.

Όχι για πολύ. Μέσα σε τρία λεπτά οι πρωταθλητές έστειλαν το μήνυμά τους, μείωσαν στους πέντε (83-78) και έμειναν κοντά με τον Μίντλετον να βρίσκει το χέρι του, τον Γιάννη να μειώνει στον πόντο (90-89) και να κάνει το ίδιο στην επόμενη φάση (92-91). Ο χτυπημένος στο μάτι Χέιγουορντ απάντησε με μεγάλο τρίποντο, όμως ο Αντετοκούνμπο είχε αρχίσει να αισθάνεται Superman, όπως τον αποκαλούσαν οι σχολιαστές των γηπεδούχων. Ισοφάρισε στο 95-95 με κάρφωμα στο ένας εναντίον ενός, πριν ο Πόρτις δώσει βολές στον Ροζίερ και ο Μίντλετον έχει πρώτα λάθος και στη συνέχεια άστοχο τρίποντο για το προσπέρασμα.

Ο Γιάννης έχασε την μπάλα στο 47' μέσα σε μία θάλασσα αντιπάλων, ο Μπρίτζες έκανε το 99-95 στα 42.8", ο Αντετοκούνμπο απάντησε στα 38.8" για το 99-97 αλλά έχασε την συμπληρωματική βολή, πριν ο Μάθιους σκοράρει με φόλοου για την ισοφάριση. Ο Μπολ σκόραρε με φλότερ στα 15" σαν να μην υπήρχε αντίπαλος, ο Μίντλετον κλείστηκε στα 7.9" και ζήτησε timeout, για να κάνουν οι Κόνατον - Μάθιους λάθος στην κυκλοφορία της μπάλας και να χαθεί η ευκαιρία για το τρίποντο της νίκης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 47-48, 83-74, 103-99

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Τζέιμς Μπορέγκο): Χέιγουορντ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπρίτζες 17 (7/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Πλάμλι 6 (3/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ροζίερ 27 (4/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολ 23 (4/7 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 8 (2), Ουάσινγκτον 5 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), ΜακΝτάνιελς 3 (1/7 σουτ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Ντάρβιν Χαμ): Μίντλετον 27 (7/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη), Αντετοκούνμπο 26 (9/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Πόρτις 5 (2/7 σουτ, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νουόρα 18 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Μάθιους 13 (3/4 τρίποντα), ΝτιΒιντσέντζο 2 (0/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκάλογουεϊ, Κόνατον (0/5 τρίποντα), Μαμουκελασβίλι 2, Χουντ 6 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά των Σάρλοτ Χόρνετς: 25/52 δίποντα, 13/44 τρίποντα, 14/16 βολές, 54 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 24/41 δίποντα, 13/43 τρίποντα, 12/16 βολές, 57 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη, 17 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ