NBA

Χοκς - Μπουλς 120-108: 42 πόντους ο Γιανγκ, 50 ο ΛαΒίν, νίκη για την Ατλάντα

Ο Τρε Γιανγκ των Χοκς
Ο Τρε Γιανγκ των Χοκς Ⓒ 2021 GARETT FISBECK/ ASSOCIATED PRESS

Ο Ζακ ΛαΒίν σταμάτησε στους 50 πόντους κόντρα στους Χοκς, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Μπουλς, αφού ο Τρε Γιανγκ είχε 42 πόντους για την Ατλάντα, οδηγώντας την στην νίκη με 120-108 επί του Σικάγο.

Ο Ζακ ΛαΒίν έπαθε... Τζόρνταν σημειώνοντας 25 σερί πόντους στην δεύτερη περίοδο και 39 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο. Ό,τι και να έκανε πάντως δεν ήταν αρκετό για τους Μπουλς, με τους Χοκς να παίρνουν την νίκη με 120-108.

Ο ΛαΒίν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 50 πόντους, ωστόσο πέρα από τον Νίκολα Βούτσεβιτς (25 πόντοι) δεν πήρε άλλες βοήθειες. Κάτι που δεν ίσχυε για την... άλλη πλευρά, με την Ατλάντα να βλέπει τον Τρε Γιανγκ να σταματάει στους 42 πόντους και τις 9 ασίστ και τους Χοκς να έχουν συνολικά 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Κλιν Καπέλα (22 πόντοι) και Ντανίλο Γκαλινάρι (20 πόντοι) να δίνουν λύσεις σε κρίσιμα σημεία.

Κάπως έτσι, το σόου του ΛαΒίν πήγε στράι, με την Ατλάντα να επιστρέφει από το 53-66 του πρώτου ημιχρόνου και να περνάει μπροστά με 86-84 στο τέλος της τρίτης περιόδου, να ανεβάζει την διαφορά κοντά στους 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο και να φτάνει στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-33, 53-66, 86-84, 120-108

ΧΟΚΣ: Χιλ, Καπέλα 22 (10 ριμπάουντ), Γιανγκκ 42 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 10, Χέρτερ 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκαλινάρι 20 (6/16 σουτ, 4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Οκόνιου 6 (5 ριμπάουντ), Σνελ, Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ)

ΜΠΟΥΛΣ: Γιανγκ 4 (5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Βούτσεβιτς 25 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σατοράνσκι (0/6 σουτ, 10 ασίστ), ΛαΒίν 50 (16/31 σουτ, 7/23 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρκανεν 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 5 (1), Τάις 4, Γουάιτ 11 (4/11 σουτ, 1/5 τρίποντα)

Photo Credits: ⓒ 2021 Garett Fisbeck/ Associated Press