NBA

Ο Ζακ ΛαΒίν έβαλε 25 σερί πόντους σε έξι λεπτά και 39 στο α' μέρος του Χοκς - Μπουλς

Ο Ζακ ΛαΒίν των Μπουλς
Ο Ζακ ΛαΒίν των Μπουλς Ⓒ 2021 NAM Y. HUH/ASSOCIATED PRESS

Βγαλμένο από video game ήταν το πρώτο μέρος του Χοκς - Μπουλς για τον Ζακ ΛαΒίν που έβαλε 25 σερί πόντους σε 6:23 στη δεύτερη περίοδο και 39 μέχρι το ημίχρονο (VIDEO).

Αυτά που έκανε ο Ζακ ΛαΒίν τα ξημερώματα του Σαββάτου (10/4) στο εκτός έδρας ματς των Μπουλς με τους Χοκς, γίνονται στα video games. Ο εκρηκτικός γκαρντ της ομάδας του Σικάγο "πήρε φωτιά" στην Ατλάντα, καθώς πέτυχε 25 σερί πόντους σε διάστημα έξι λεπτών στη δεύτερη περίοδο και συνολικά 39 στο πρώτο μέρος (53-66) με καταπληκτικά στατιστικά.

Ο ΛαΒίν είχε 6/10 δίποντα, 7/9 τρίποντα και 6/6 βολές σε 20:19, με αποτέλεσμα να γίνει ο πρώτος παίκτης των Μπουλς με +30 πόντους σε πρώτο μέρος αγώνα μετά από τον Μάικ Τζόρνταν (30/2/1997, σε ματς με αντίπαλο τους Μπλέιζερς). Λίγο έλειψε να σπάσει και το ρεκόρ 25ετίας, το οποίο κρατάει με 42 πόντους ο Κόμπι Μπράιαντ.

Photo credits: 2021 Nam Y. Huh/Associated Press