NBA

Χιτ - Μπακς 113-104: Κακή βραδιά για Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι, δίκαιη ήττα στο Μαϊάμι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο MARTA LAVANDIER/AP IMAGES

Οι Μαϊάμι Χιτ δεν είχαν Τζίμι Μπάτλερ και Μπαμ Αντεμπάγιο, έβαλαν όμως 14 τρίποντα στο β' μέρος και 22 συνολικά για να λυγίσουν τους Μιλγουόκι Μπακς (113-104) στο ντέρμπι της Ανατολής. Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, απίθανος ο Πι Τζέι Τάκερ και οι Μάρτιν - Στρους για τους γηπεδούχους.

Ο Τζίμι Μπάτλερ και ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμειναν εκτός αγώνα, οι Μπακς είχαν μια καλή ευκαιρία να περάσουν από το Μαϊάμι, τα τρίποντα των Χιτ όμως έκαναν στο τέλος την διαφορά. Η ομάδα του Έρικ Σπόλστρα έβαλε 22 συνολικά και 14 στο β' μέρος, με αποτέλεσμα να επικρατήσει των πρωταθλητών με 113-104 και να ανέβει στο 15-11 (7-4 εντός και 8-7 εκτός έδρας), την ώρα που η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο είχε μια μέτρια, αν όχι κακή βραδιά στην American Airlines Arena.

Ο Greek Freak είδε και πάλι τον προπονητή του να διαχειρίζεται τον χρόνο συμμετοχής του, έπαιξε 32 λεπτά, σκόραρε 15 πόντους (4/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/12 βολές), μάζεψε έξι ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και έκοψε ένα σουτ, είχε τέσσερα λάθη και τρία φάουλ. Μακράν του δεύτερου κορυφαίος για τους Μπακς ο Τζρου Χόλιντεϊ (27 πόντοι, 9/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), με τον Μπόμπι Πόρτις (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ) να κάνει καλή δουλειά, αλλά τον Κρις Μίντλετον να κλείνει την βραδιά του με 20 πόντους από 13 σουτ και τέσσερις ασίστ για έξι λάθη σε 35 λεπτά.

Στο 16-10 έπεσαν οι πρωταθλητές (9-4 εντός και 7-6 εκτός έδρας), που είδαν τον Κέιλεμπ Μάρτιν να κάνει ρεκόρ καριέρας (28 πόντοι, 3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), τον Πι Τζέι Τάκερ να παίζει άμυνες για σεμινάριο και ταυτόχρονα να αγγίζει το... triple-double (15 πόντοι, 3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), τον Κάιλ Λάουρι να έχει 22 πόντους και 13 τελικές πάσες και τον Μαξ Στρους να βάζει 16 πόντους στο δεύτερο μέρος, με τέσσερα σουτ από την περιφέρεια. Με 32 ασίστ έκλειψαν το ματς οι Χιτ, μόλις 18 είχαν οι Μπακς που έκαναν άλλα τόσα λάθη και έμειναν στο 30.8% στο τρίποντο.

Εκτός έδρας και οι επόμενοι τρεις αγώνες για τους Μπακς. Στο Χιούστον (ξημερώματα Σαββάτου στις 03:00), στην Νέα Υόρκη (βράδυ Κυριακής στις 19:00) και στην Βοστώνη (ξημερώματα Τρίτης στις 02:30).

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα των Μπακς, που αστόχησαν στα επτά πρώτα σουτ (έξι πίσω από τα 7μ.25) και είχαν δύο λάθη με αποτέλεσμα οι Χιτ να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα. Δεν το κράτησαν πάντως για πολύ καθώς οι Μπακς αντέδρασαν και παρά το γεγονός ότι ήταν εντυπωσιακά αναποτελεσματικοί από την περιφέρεια, έκλεισαν την περίοδο μπροστά με δύο (26-24) χάρη στον πλουραλισμό τους και στα οκτώ λάθη των γηπεδούχων που είδαν τους Λάουρι, Χίρο, Γιουρτσεβέν να κάνουν από δύο.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ήταν σημαντικά διαφορετικό. Οι δύο ομάδες δεν έπαιζαν... θελκτικό μπάσκετ, όμως ο Μπόμπι Πόρτις αντιμετώπισε κάθε φάση σαν να βρισκόταν σε ματς playoffs. Και δύο γκολ-φάουλ έβαλε και μπλοκ δέχθηκε για να τα ακούσει από τον πάγκο των Χιτ και μπλοκ έκανε για να ξεσπάσει απέναντι στο κοινό που τον έβλεπε σαν εχθρό και όσοι παρακολουθούσαν την αναμέτρηση απολάμβαναν τις στιγμές. Κι ας έμεινε το σκορ χαμηλά, με τους Μπακς να σουτάρουν με 31% τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο. Κι ας ήταν ο Γιάννης στα ρηχά. Ακολούθησε το πρώτο του καλάθι και η πρώτη του ασίστ, με τον Κόνατον να γράφει το 38-45 από την κορυφή, πριν ο Χόλιντεϊ στείλει την διαφορά στους 9 κι ο Greek Freak στους 11 με βολές.

Το καλό διάστημα που χρειάζονταν, οι πρωταθλητές το βρήκαν στα τέλη του α' μέρους. Δεν μπήκαν ωστόσο με την ίδια ένταση στο ξεκίνημα του δεύτερου, με αποτέλεσμα οι Χιτ να ροκανίσουν γρήγορα την διαφορά και να ισοφαρίσουν στο 63-63 ακριβώς στα μέσα της τρίτης περιόδου, πριν ο Λάουρι πάρει το Μαϊάμι στην πλάτη του και ο Τάκερ βάλει σουτ από την αριστερή γωνία για το 83-77 του δωδεκαλέπτου. Οι Μπακς είχαν παίξει με την φωτιά, ο Χόλιντεϊ πάλευε χωρίς σημαντικό στήριγμα και οι Μπακς είχαν βρεθεί σε δύσκολη θέση.

Όχι τόσο δύσκολη ώστε να συμβιβαστεί το Μιλγουόκι με την ήττα. Ο Πόρτις και ο Μίντλετον μείωσαν στο καλάθι με tip και με τρίποντο (96-94) επτά λεπτά πριν από το τέλος, όμως στο 1:35 ο Πόρτις αστόχησε σε τρίποντο από την αριστερή γωνία με το σκορ στο 105-101 και στην επόμενη φάση ο Λάουρι έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του που καθάρισε χωρίς άλλα... ζητήματα τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 44-51, 83-77, 113-104

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Μάρτιν 28 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τάκερ 15 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέντμον 2 (9 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 6 (2/5 τρίποντα), Λάουρι 22 (5/8 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 λάθη), Χίρο 9 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γιουρτσεβέν 2, Βίνσεντ 3 (1), Στρους 16 (4/7 τρίποντα), Οκπάλα 10 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 20 (1/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Αντετοκούνμπο 15 (4/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πόρτις 18 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Άλεν 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 27 (9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόνατον 6 (1), Χουντ 3, Κάζινς (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμαρτ 5 (1), Μάθιους 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μαϊάμι Χιτ: 18/30 δίποντα, 22/47 τρίποντα, 11/12 βολές, 47 ριμπάουντ, 32 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 20 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 24/46 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 20/27 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 18 λάθη, 20 φάουλ