ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ

Αυλαία στα "Αισχύλεια"

Με τον Χάγκινς σε μεγάλα κέφια ο Κολοσσός κέρδισε με 77-70 τον Πανελευσινιακό στο πλαίσιο του τουρνουά "Αισχύλεια" αφήνοντας τους διοργανωτές χωρίς νίκη.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος στα πλαίσια του φεστιβάλ των "Αισχυλείων" που διοργανώνει ο δήμος Ελευσίνας, έλαβε χώρα και το τουρνουά μπάσκετ με τον τοπικό Πανελευσινιακό να είναι ο οικοδεσπότης. Το τουρνουά που έγινε το διήμερο 1-2/10 έριξε χθες (2/10) την αυλαία με την ομάδα της Ελευσίνα να γνωρίζει την ήττα με 77-70 από τον Κολοσσό Ρόδου. Η ομάδα της Ελευσίνας ολοκλήρωσε την παρουσία της στα "Αισχύλεια" χωρίς νίκης, καθώς είχε ηττηθεί και στην πρεμιέρα με 79-68 από την ΑΕΚ.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Κολοσσό που με όπλο την άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ έκανε ένα σερί 15-0 στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +10 (21-31). Ένα τρίποντο του Στεφανίδη στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου έστειλε τη διαφορά στο +13 (40-53), όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 59-51. Στην τέταρτη περίοδο η ψαλίδα στο σκορ μπορεί να μειώθηκε, όμως οι Ροδίτες δεν έχασαν ποτέ τα ηνία και τελικά επικράτησαν με 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-42, 51-59, 70-77

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Ρόμπινσον 19(2), Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 4(1), Μάρεϊ 19, Αθανασούλας 2, Μάρκοβιτς 7(1), Καλλές 3, Αβραμίδης 2, Ιωάννου 10(2).

Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 1, Τζέιμς 15, Σμίθ 2, Στεφανίδης 8(2), Τζαμάρ 2, Τσάμης 6, Χάγκινς 23, Μπούλιαν 12(2), Λίντεν 4(1), Σιολόγκας.