STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Περιστέρι 87-68: Τρίτη σερί νίκη με σπουδαία εμφάνιση

Οι παίκτες του Άρη πανηγυρίζουν το καλάθι που σημείωσαν
Οι παίκτες του Άρη πανηγυρίζουν το καλάθι που σημείωσαν PHOTO CREDITS: INTIME SPORTS

Ο Άρης ήταν εκπληκτικός απέναντι στο Περιστέρι, του οποίου επικράτησε εύκολα (87-68) για να φτάσει τις τρεις σερί νίκες στη Stoiximan Basket League. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Τζέιμς Κέλι (26 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η ενέργεια των παικτών του Άρη αποδείχθηκε καθοριστικό δεδομένου του αγώνα με το Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν στα "κόκκινα" από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, για να φτάσουν με σχετική άνεση στη νίκη (87-68), την τρίτη διαδοχική στη Stoiximan Basket League, και να "πιάσουν" το Περιστέρι στην κατάταξη του πρωταθλήματος.

Αρχικά ο Τζέιμς Κέλι κι εν συνεχεία ο Ζίριους Γουίλιαμς έκαναν ανεπανόρθωτη ζημιά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν είχαν -εκτός των άλλων ούτε- ρυθμό στην επίθεση, αδυνατώντας από τα μισά της τρίτης περιόδου κι έπειτα να διεκδικήσουν τη νίκη.

Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, κάτι που φάνηκε να ευνοεί τους γηπεδούχους. Ο Τζέιμς Κέλι ήταν ζεστός από νωρίς (7 πόντοι μέχρι το 5') και αποτέλεσε τη βασική αιτία για το +4 (19-15) του Άρη στην πρώτη περίοδο. Το Περιστέρι έψαχνε λύσεις στην επίθεση, αλλά είχε να διαχειριστεί δύο δεδομένα: πρώτον την επιμονή στο περιφερειακό σουτ (5/15 τρίποντα αντί 5/8 διπόντων) και δεύτερον τα πολλά λάθη (11) που δεν του επέτρεψαν να πάρει το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (34-28), με τον Τζέιμς Κέλι να συνεχίζει την σπουδαία δουλειά στις δύο πλευρές του παρκέ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό προκειμένου η πλάστιγγα να γείρει προς την πλευρά των γηπεδούχων. Η ορμητικότητα των παικτών του Γιάννη Καστρίτη στις δύο πλευρές του παρκέ απέδωσε γρήγορα καρπούς, ειδικά από την στιγμή που ο Ζίριους Γουίλιαμς πήρε την (επιθετική) σκυτάλη από τον Τζέιμς Κέλι. Την ίδια ώρα, το Περιστέρι δεν βρήκε τις απαντήσεις που έψαχνε, με αποτέλεσμα το προβάδισμα του Άρη να φτάσει στο +19 (62-43) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Η απογοήτευση στην πλευρά του Περιστερίου ήταν πλέον εμφανής, όπως επίσης ο ενθουσιασμός σε αυτή του Άρη. Αποτέλεσμα αυτών ήταν η διαφορά να ανοίξει στο +27 (78-51 στο 35') και να γράψει γρήγορα τον επίλογο της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς - Κατραχούρας - Πουρσανίδης Κ..

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-28, 62-43, 87-68.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λόκετ 8 (5 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (1), Γουίλιαμς 14 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), Κέλι 26 (11/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζούιστον 10 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμάρας, Σιδηροηλίας 4, Πουλιανίτης 8 (2), Πετανίδης 3, Κλόμπουτσαρ (0/5 σουτ), Κώττας (0/3 δίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5 (1/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 1 (1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορέιρα 6 (3/4 δίποντα), Κόζι 17 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 2/3 βλές), Σαλούστρος 5 (1), Μίλερ 14 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 25/38 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 9/16 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 21 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Άρης έχει το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον ΠΑΟΚ (11/12, 20:00), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τον Ιωνικό (12/12, 17:00).