ΑΕΛ

Άντε και του χρόνου... στην Α1

Λι

Στα μεγάλα σαλόνια θα αγωνίζεται η ΑΕΛ και την επόμενη περίοδο μετά τη νίκη με 69-73 επί της Ολυμπιάδας

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή και οι "βυσσινί" κατέκτησαν, ουσιαστικά, τη νίκη με τρίποντο του Παπανικολόπουλου, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό. Παρότι η Ολυμπιάδα πήρε προβάδισμα 5-2 με τρίποντο του Μπουντούρη, η αντίδραση της ΑΕΛ, ήταν άμεση. Πίεσε στην άμυνα, πέρασε μπροστά και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο, προηγούμενη με 16-18, έχοντας ως ηγέτη τον Λι.

Η ημιτελής αντεπίθεση

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βουρνά, έδειξαν αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" το ματς. Με σερί 5-2, πέρασαν και πάλι μπροστά με 21-20, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν και πάλι. Οι "βυσσινί" ανέκτησαν την πρωτοπορία και για ένα αρκετά μεγαλο διάστημα, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Το τρίποντο του Λι, 3 λεπτά πριν το τέλος, ήταν αυτό που έδωσε για τα καλά το προβάδισμα στην ΑΕΛ, η οποία προηγήθηκε με 32-36 στο ημίχρονο.

Το "βυσσινί" ξέσπασμα

Παίρνοντας λύσεις από όλους τους παίκτες της πεντάδας, ο Γιάννης Χριστόπουλος, ευτύχησε να δει την ομάδα του, να κάνει σερί 5-10 στο ξεκίνημα της επανάληψης και να παίρνει διαφορά 9 πόντων, 7 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Η απάντηση των "πορτοκαλί", ήρθε με ένα επιμέρους σκορ 11-5 (48-51), αλλά με τους Μπόλιτς και Λι να "πυροβολούν" η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 10 πόντους, με το τέλος της περιόδου (61-51).

Νίκη με Παπανικολόπουλο

Το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ολυμπιάδα, "ροκάνισε" τη διαφορά και με τρίποντο του Λάππα, πλησίασε 2 λεπτά πριν τη λήξη στους 3 (63-66). Ένα άλεϊ ουπ κάρφωμα του Χαρίση, έριξε τη διαφορά στον πόντο με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν και ο Βουρνάς, έδωσε εντολή να μην γίνει φάουλ.

Η άμυνα των γηπεδούχων έδειξε να κλέινει καλά τους διαδρόμους, αλλά δεν είχε υπολογίσει στον Παπανικολόπουλο. Ο γκαρντ της ΑΕΛ, ευστόχησε σε τρίποντο από τα 8 μέτρα και ουσιαστικά, "τελείωσε" το παιχνίδι αφού η διαφορά ανέβηκε στους 4 (65-69). Με αυτόν τον τρόπο, ήρθε η τελική επικράτηση και η παραμονή στην κατηγορία για την ομάδα της Λάρισας, ενώ πλέον η Ολυμπιάδα, θα πρέπει να νικήσει τον Πανελλήνιο στην Κυψέλη για να μπει στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-36, 51-61, 69-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολυμπιάδα (Βουρνάς): Λάππας 13 (2), Σιμς 14 (2), Ντάιαλ 7 (1), Αλμπάνο, Βαγενάς, Ασημακόπουλος 8 (1), Καποτάς, Αποστολόπουλος, Χαρίσης 11, Καλαιτζίδης 3,Μπουντούρης 3 (1), Τσάμης 8.

ΑΕΛ (Χριστόπουλος): Λι 15 (3), Παπανικολόπουλος 13 (3), Παπαχρήστος 6 (1), Νάγκις 7 (1), Μπόλιτς 14 (2), Ταμίρ 5 (1), Μπράουν 5 , Τσιάκος 4.

Χριστόπουλος: " Βάλαμε την ομάδα πάνω απ' όλα"

Για τις δυσκολίες που είχε η ομάδα, μετά τη φυγή του Ρομέρο, μίλησε στη συνέντευξη Τύπου, ο προπονητής των νικητών, Γιάννης Χριστόπουλος, που έδωσε συγχαρητήρια και στον Νίκο Βουρνά.

" Ξέραμε ότι για να είμαστε ρυθμιστές της τύχης μας, θα έπρεπε να κερδίσουε πάση θυσία αυτό το παιχνίδι. Όλα έγιναν δυσκολότερα, μετά τη φυγή ενός καλού παίκτη μας του Ρομέρο".

" Συγχαρητήρια σε όλους που έβαλαν την ομάδα πάνω από όλα. Συγχαρητήρια στο Νίκο που αν και δεν είμαστε φίλοι, τον σέβομαι και δεν έχω να απαντήσω τίποτα σε κάποιους μετά από αυτές τις δύο νίκες που έκανα στην Πάτρα".

Ο τεχνικός της Ολυμπιάδας, Νίκος Βουρνάς, είπε: " Κέρδισε δίκαια η ΑΕΛ. Ο ένας εκτιμά την δουλειά του άλλου και άξια μένει στην Α1. Είμαστε 2 από τους 14 προπονητές στην Α1 και είμαστε Πατρινοί και το γεγονός, ότι πετύχαμε τους στόχους, μας κάτι λέει".

" Ο Γιάννης δεν έδωσε καμία απάντηση αλλά οι Πατρινοί προπονητές κάνουν καλά την δουλειά τους είτε εδώ είτε εκτός Πάτρας. Το θέμα είναι αν θέλουμε να πάμε πλέι οφ, πρέπει να κερδίσουμε στην έδρα του Πανελληνίου".

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο ΑΕΛ Μπόλιτς (0-2)
2' Δύο βολές Ολυμπιάδα Χαρίσης (2-2)
3' Τρίποντο ΑΕΛ Μποτντούρης (5-2)
5' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (13-14)
6' Δύο βολές ΑΕΛ Λι (13-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 16-18
Προηγούμενη με 2 πόντους κλείνει την πρώτη περίοδο η ΑΕΛ, που έχει τον Λι σε αρκετά καλή μέρα. Ο Τσάμης έχει 6 πόντους από πλευράς γηπεδούχων και προσπαθεί να δώσει ώθηση στην ομάδα του
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Ολυμπιάδα Λάππας
12' Τρίποντο Ολυμπιάδα Αποστολόπουλος
Με σερί 5-2 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου
13' Δίποντο ΑΕΛ Τσιάκος
16' Δύο βολές Ολυμπιάδα Λάππας (28-27)
Περνάει και πάλι μπροστά η Ολυμπιάδα, σε ένα ματς που είναι μέχρι στιγμής μεγάλο ντέρμπι
17' Τρίποντο ΑΕΛ Λι (28-31)
Εκμεταλλεύεται την επιθετική δυστοκία της Ολυμπιάδας η ΑΕΛ και προσπερνάει για ακόμα μία φορά
18' Δίποντο Ολυμπιάδα Ασημακόπουλος (30-31)
19' Τρίποντο ΑΕΛ Ταμίρ (30-34)
20' Δίποντο Ολυμπιάδα Χαρίσης (32-34)
20' Λήξη ημιχρόνου 32-36
Πολύ καλά στέκεται η ΑΕΛ μέσα στην έδρα της Ολυμπιάδας και κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 4
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο ΑΕΛ Ταμίρ (37-46)
23' Τρίποντο Ολυμπιάδα Σιμς (40-46)
29' Δύο βολές Ολυμπιάδα Χαρίσης (48-51)
Στους 2 μειώνει η Ολυμπιάδα, που επιστρέφει στο ματς και ξανακάνει το ματς ντέρμπι
29' Τρίποντο ΑΕΛ Μπόλιτς (49-56)
30' Δίποντο ΑΕΛ Λι (49-58)
Στο +9 η ΑΕΛ που έκανε σερί 0-7
30' Τρίποντο ΑΕΛ Λι (61-51)
30' Λήξη 3ης περιόδου 51-61
Στους 10 η διαφορά για την ΑΕΛ που πλέον είναι το φαβορί για τη νίκη, αφού βρίσκει πολλές λύσεις και κάνει σερί 2-10
31' Έναρξη 4ης περιόδου
34' Τρίποντο Ολυμπιάδα Ασημακόπουλος (56-62)
37' Δίποντο ΑΕΛ Μπράουν (60-64)
38' Τρίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (63-66)
38' Σχόλιο
Σερί 8-0 έχει κάνει η Ολυμπιάδα
39' Δίποντο ΑΕΛ Τσιάκος (63-66)
40' Δίποντο Ολυμπιάδα Χαρίσης (65-66)
40' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (65-69)
40' Λήξη αγώνα 69-73
Στα μεγάλα σαλόνια θα αγωνίζεται η ΑΕΛ και την επόμενη περίοδο. Οι παίκτες του Γιάννη Χρισόπουλου, πήραν παλικαρίσια νίκη μέσα στην Πάτρα επί της Ολυμπιάδας και εξασφάλισαν μαθηματικά (σε συνδυασμό και με την ήττα του Απόλλωνα από την Ολύμπια) την παραμονή τους στην Α1.