ΠΑΟΚ

Ανάσταση!

Ανάσταση!
Σόντερς

Σπουδία νίκη πήρε μέσα στην Κυψέλη, ο ΠΑΟΚ, που στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, επικράτησε με 66-70 του Πανελληνίου

Μοναδικό μελανό σημείο του παιχνιδού, η κάκιστη συμπεριφορά των οπαδών του ΠΑΟΚ, που δεν έδειξαν ίχνος σεβασμού πριν την έναρξη του αγώνα, όταν και κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θέμη Χολέβα. Ούτε οι παίκτες, ούτε οι διαιτητές κατάφεραν να σταματήσουν τις απαράδεκτες ιαχές, ενώ και μετά το τέλος του αγώνα φυσικά, οι παίκτες του "Δικεφάλου", πήγαν για να τους συγχαρούν για την μεγάλη τους προσπάθεια...
Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Πανελλήνιος, έδειξε ότι δεν πατούσε καλά στο παρκέ. Οι παίκτες του έκαναν πολλά λάθη κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να μείνουν πίσω στο σκορ με 0-4 αρχικά. Παρά το 5-0 σερί τους, που τους έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά χάρη στους πόντους του Σιμς, η αστάθειά συνεχίστηκε και ο "Δικέφαλος" το εκμεταλλεύθηκε, βρήκε λύσεις με τους Αμερικανούς του και τον Χαριτόπουλο και προηγήθηκε με 9-14, πριν ο Γκράντι κάνει το 12-14, για να ολοκληρωθεί με ακόμα μία βολή των φιλοξενουμένων, με 12-15 η πρώτη περίοδος, στην οποία κυριάρχησε η άμυνα και τα λάθη (ειδικά από τους "Ολυμπιονίκες").

Παρότι ο Γκράντι, μείωσε στον πόντο με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ, απάντησε άμεσα και με τον Ντιαρά, πήρε προβάδισμα 4 πόντων (14-18). Οι γηπεδούχοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 18-18 με τον Παπαιωακείμ. Αυτή, όμως, ήταν η τελευταία καλή στιγμή για τον Πανελλήνιο, στο πρώτο μέρος.

Η ομάδα του Φλεβαράκη, επέβαλε τον ρυθμό της και παίρνοντας πολλές λύσεις από τον Ντιαρά, που είχε πληθωρική παρουσία σε πολλούς τομείς της στατιστικής, πέρασε μπροστά με 7 (20-27), δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Με τον Κούβελα, να προσφέρει κι αυτός κάποιους πόντους, η ομάδα της Θεσσαλονίκης, προηγήθηκε ακόμα και με 9, πριν ο Ρίνγκστρομ, "γράψει" το 24-32, του ημιχρόνου.

Αν στο πρώτο μέρος ήταν απλά καλύτερος, στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ, ήταν μόνος του στο γήπεδο. Αρχικά μέσα από τη ρακέτα και στη συνέχεια με τρίποντα, ο "Δικέφαλος", εκτίναξε τη διαφορά αρχικά στους 15 και στη συνέχεια στους 19 (40-59). Ηγέτης των φιλοξενουμένων, ήταν ο Ντιαρά, που οδήγησε την ομάδα του και έδωσε το έναυσμα για την τελική επικράτηση. Η κάκιστη προσωπική άμυνα των παικτών του Πανελληνίου και η αδυναμία εξεύρεσης λύσεων στην επίθεση, οδήγησε στο 44-63, με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο και ουσιαστικά, έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, μετατρέοντας την τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία.

Τα πάνω κάτω
Όλοι νομίζαμε ότι το τέταρτο δεκάλεπτο, θα είχε αποκλειστικά τυπικό ρόλο, αλλά οι παίκτες του Πανελληνίου, μας διέψευσαν πανηγυρικά. Έχοντας τον Αργυρόπουλο σε ρόλο οργανωτή και τον Σιμς, να αναλαμβάνει καθήκοντα εκτελεστή, οι "Ολυμπιονίκες", καθήλωσαν τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Το σερί έφτασε στο 14-0 και για επτά λεπτά, η ομάδα του Φλεβαράκη, είχε εγκλωβιστεί και η διαφορά είχε πέσει στους 3 (60-63) και στη συνέχεια, με καλάθι του Παπαιωακείμ, στους 2 (63-65). Το μεγάλο ντέρμπι, κρίθηκε σε δύο επιθετικά ριμπάουντ του Σόντερς, 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Οι διαιτητές σφύριξαν ανύπαρκτο φάουλ στον στον Παπαϊωακείμ, που έκοψε κανονικά τον Ντιαρά, αλλά ο Γάλλος, αστόχησε και στις δύο βολές. Ο Σόντερς, όμως, πήρε το ριμπάουντ και έβαλε καλάθι και φάουλ 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων. Από εκεί και πέρα, ο Πανελλήνιος, έχασε ένα τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση και ο Τσιάκος, με μία βολή, διαμόρφωσε το τελικό 66-70.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-32, 44-63, 66-70

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανελλήνιος (Ζούρος): Σιμς 23, Αργυρόπουλος 9 (1), Καλαϊτζίδης, Καράμπουλας, Γκράντι 9, Πέτρουλας, Ράντσιτς, Σκλάβος 10 (2), Εντζάι 3, Ντόζετ 6 (1), Παπαϊωακείμ 6

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Ρίνγκστρομ 2, Γκιλέσπι 7 (1), Δεμερτζής 6, Ντιαρά 22 (4), Χαριτόπουλος 5 (1), Σφέικος, Ρόου 7 (2), Κούβελας 3, Τσιάκος 3, Σόντερς 15

Φλεβαράκης: " Δείξαμε χαρακτήρα"
Για την καλή αντίδραση των παικτών του, όταν ο Πανελλήνιος, έφτασε κοντά στη νίκη, μίλησε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Κώστας Φλεβαράκης.

" Ήταν μία πάρα πολύ σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ, που γίνεται ακόμα πιο σπουδαία γιατί ήρθαμε χωρίς έναν από τους καλύτερούς μας παίκτες, τον Βεργίνη, που έμεινε στην Θεσσαλονίκη ενώ και ο Κουτλουάι δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής. Ακολουθήσαμε την ίδια τακτική με τα υπόλοιπα ματς με πολύ δυνατή άμυνα. Ελέγξαμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και περιμέναμε την πίεση του Πανελλήνιου. Για τρίτο, όμως συνεχόμενο ματς, όπως με τον Πανιώνιο και την ΑΕΛ, δείξαμε χαρακτήρα όταν ο Πανελλήνιος μείωσε την διαφορά".

Όσον αφορά στον άσο του ΠΑΟΚ, Γιάννη Δεμερτζή, είπε: " Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα ήμασταν πολύ καλοί. Στο τελευταίο χάσαμε λίγο την συγκέντρωσή μας και δώσαμε την ευκαιρία στον Πανελλήνιο να μπει στο παιχνίδι. Πετύχαμε μία σημαντική νίκη αλλά δεν ονειροβατούμε".

Ο προπονητής του Πανελληνίου, τόνισε: " Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη του. Είναι μία πολύ μαχητική ομάδα και με την αλλαγή του προπονητή έβαλε κάποιες αρχές στο παιχνίδι του και παίζει πολύ πιο σοβαρά και απλά. Εμείς χάσαμε την συγκέντρωσή μας στο τρίτο δεκάλεπτο από τα τρίποντα του Ντιαρά και στο πρώτο δεκάλεπτο χάσαμε ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς. Παρόλα αυτά γυρίσαμε το παιχνίδι και δίνω συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά και εκεί που χρειαζόταν να έχουμε καθαρό μυαλό δεν το είχαμε. Ωστόσο όλα κρίνονται το καλοκαίρι".

Τέλος, ο Βαγγέλης Σκλάβος, ξεκαθάρισε ότι ο Πανελλήνιος, θα κρατήσει από το παιχνίδι μόνο τη διάθεση στην τελευταία περίοδο: " Δείξαμε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Το ξεκίνημα μας ήταν ιδιαίτερα νευρικό και μας επηρέασε με τον ΠΑΟΚ να προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος είχαμε περισσότερη διάθεση και συγκέντρωση. Όταν όμως είσαι πίσω με 19 πόντους είναι επόμενο να κάνεις λάθος επιλογές και παρά την ήττα κρατάμε την διάθεση".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σόντερς (0-2)
2' Δίποντο Πανελλήνιος Σιμς (2-4)
4' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Σιμς (5-4)
Σερί 5-0 για τον Πανελλήνιο που παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα
4' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (5-6)
5' Δίποντο Πανελλήνιος Σιμς (7-6)
5' Δίποντο Πανελλήνιος Ντόζερ (9-6)
6' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (9-9)
7' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσπι (9-12)
8' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (9-14)
9' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (12-14)
Τα πολλά λάθη του Πανελληνίου δεν του επιτρέπουν να πάρει το προβάδισμα, παρόλα αυτά μειώνει στο καλάθι
10' Λήξη 1ης περιόδου 12-15
Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο ΠΑΟΚ, διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα, χάρη και στα πολλά λάθη του Πανελληνίου, αλλά και την καλή άμυνα που παίζει
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (14-15)
12' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (14-18)
13' Δίποντο ΠΑΟΚ (18-20)
13' Δίποντο Πανελλήνιος Παπαϊωακείμ (18-18)
13' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (18-23)
Σούπερ Ντιαρά στην Κυψέλη, ο Γάλλος κρατάει μόνος του τον ΠΑΟΚ
17' Τάιμ-άουτ
17' Δύο βολές Πανελλήνιος Σιμς (20-23)
18' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (20-25)
Στους 10 πόντους ο Γάλλος
18' Δίποντο ΠΑΟΚ Δεμερτζής (20-27)
Για πρώτη φορά στο +7 ο ΠΑΟΚ
18' Δίποντο ΠΑΟΚ Κούβελας (20-29)
20' Δύο βολές Πανελλήνιος Σκλάβος (24-29)
20' Τάιμ-άουτ
20' Δίποντο ΠΑΟΚ Ρίνγκστρομ (24-32)
20' Λήξη ημιχρόνου 24-32
Η καλή άμυνα οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο +8 του ημιχρόνου, με τον Ντιαρά να οδηγεί την προσπάθεια της ομάδας του. Ο Πανελλήνιος ακόμα δεν έχει βρει λύσεις και θα πρέπει να περιορίσει τα λάθη και τις κακές επιλογές του στο δεύτερο μέρος
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Εντζάι (27-32)
22' Τρίποντο Πανελλήνιος Ντόζερ (30-37)
23' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Σόντερς (30-40)
23' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (30-43)
23' Τάιμ-άουτ Πανελλήνιος Ζούρος
Βλέποντας τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά στους 13, ο τεχνικός των "Ολυμπιονικών" καλεί τάιμ άουτ
23' Δίποντο Πανελλήνιος Παπαιωακείμ (32-43)
23' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (32-46)
24' Δίποντο Πανελλήνιος Σιμς (34-46)
24' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (34-49)
Αλάνθαστος ο ΠΑΟΚ που ανεβάζει τη διαφορά στους 15 πυροβολώντας από την περιφέρεια
25' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (35-52)
Στους 19 ο Ντιαρά που κάνει ότι θέλει
26' Δίποντο Πανελλήνιος Σιμς (37-52)
26' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Ντιαρά (37-55)
26' Τρίποντο Πανελλήνιος Σκλάβος (40-55)
27' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (40-57)
27' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (40-59)
Καταλυτική η παρουσία του ΠΑΟΚ, στην τρίτη περίοδο και για πρώτη φορά στο +19 ο "Δικέφαλος"
30' Λήξη 3ης περιόδου 44-63
Καθολική υπεροχή του ΠΑΟΚ, που κάνει ότι θέλει στο παρκέ και πλέον ο Πανελλήνιος, έχει ελάχιστες ελπίδες νίκη
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Γκράντι (47-63)
32' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (50-63)
33' Δίποντο Πανελλήνιος Σιμς (52-63)
Καρφώνει στον αιφνιδιασμό ο Αμερικανός και βάζει εκ νέου τον Πανελλήνιο στο ματς αφού υπάρχει χρόνος
34' Δίποντο Πανελλήνιος Σιμς (54-63)
35' Τρίποντο Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (57-63)
36' Τρίποντο Πανελλήνιος Αργυρόπουλος (60-63)
Απίστευτο ματς στην Κυψέλη, χωρίς πόντο ο ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο και σερί 16-0 του Πανελληνίου
39' Δίποντο Πανελλήνιος Παπαϊωακείμ (63-65)
91 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η διαφορά στους 2
40' Σχόλιο
Ανύπαρκτο φάουλ σφυρίζουν οι διαιτητές στον Παπαϊωακείμ, ο Ντιαρά, αστοχεί και στις δύο βολές αλλά ο Σόντερς παίρνει το ριμπάουντ και βάζει καλάθι και φάουλ 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη
40' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Σόντερς (63-67)
40' Δύο βολές ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (65-69)
40' Λήξη αγώνα 66-70
Μεγάλη νίκη μέσα στην Κυψέλη για τον ΠΑΟΚ, που κάνει ίσως την καλύτερη του φετινή εμφάνιση. Στην τελευταία περίοδο, ο Πανελλήνιος, πάλεψε πλησίασε στους 2 πόντους, αλλά δεν ολοκλήρωσε το έργο του