ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ

Αναντολού Εφές - Νταρουσάφακα 84-74: Πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη

Ο Πλάις μονομαχεί με τους ψηλούς του Παναθηναϊκού για το αμυντικό ριμπάουντ
Ο Πλάις παλεύει για το αμυντικό ριμπάουντ EUROKINISSI

Η Εφές αν και δυσκολεύτηκε για τριάντα λεπτά πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε της Νταρουσάφακα με 84-74 για την 23η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Εφές τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ιδιαίτερα ανταγωνιστική Νταρουσάφακα, ωστόσο επικράτησε με 84-74 για την 23η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, μετά την πρόκρισή τους στο Final Four της EuroLeague, επέστρεψαν στις εγχώριες υποχρεώσεις τους με νίκη επί της Φενέρμπαχτσε και συνέχισαν τη νικηφόρα τους πορεία κόντρα στην Νταρουσάφακα έπειτα από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί, η Εφές με επιμέρους σκορ 27-17, πήρε μία διψήφια διαφορά και σφράγισε τη νίκη έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τουντσέρ με 20 πόντους. Άξιοι συμπαραστάτες του και οι Μούσα, Σανλί και Πλάις που είχαν 14, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τον πάγκο είδαν το ματς οι Λάρκιν και Μπομπουά ενώ ο Μίτσιτς έμεινε εκτός αποστολής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 38-43, 57-57, 84-74

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Σίνγκλετον, Γκαζί 6 (4 ριμπάουντ), Τουντσέρ 20 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Πλάις 12 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Άντερσον 3 (6 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαλμπάι 2 (4 ασίστ), Γκετσίμ 7 ( 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούσα 14 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σανλί 13 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 19/25 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 25/28 βολές, 43 ριμπάουντ (34+9), 23 ασίστ, 19 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.

Photo credits: Eurokinissi