ΡΑΛΙ ΝΤΑΚΑΡ

Ράλι Ντακάρ, ΕΔ4: Ο Λεμπ στην αντεπίθεση, δεν άλλαξε χέρια η πρωτοπορία

Marcelo Maragni / Red Bull Content Pool
Sebastien Loeb (FRA) of Bahrain Raid Xtreme is seen at the start line of stage 03 of Rally Dakar 2024 from Al Duwadimi to Al Salamiya, Saudi Arabia on January 08, 2024 // Marcelo Maragni / Red Bull Content Pool // SI202401080370 // Usage for editorial use only // MARCELO MARAGNI / RED BULL CONTENT POOL

Ο Σεμπάστιαν Λεμπ πήρε με το Hunter T1+ της Prodrive την πρώτη του φετινή νίκη σε Ειδική του Ράλι Ντακάρ, στην 4η του αγώνα, όμως στην κορυφή ο Σαουδάραβας Γιαζίντ Αλ Ράζι αύξησε τη διαφορά του από τον δεύτερο Κάρλος Σάινθ. Δεύτερη σερί νίκη και πρωτιά στη γενική των μοτοσικλετών για τον Χοσέ Ιγνάσιο Κορνέχο της Honda.

Ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ράλι Λεμπ έχασε πολύ χρόνο την πρώτη μέρα λόγω κλαταρισμάτων και προβλήματος στην κολόνα του τιμονιού, συνεπώς παρά τη σημερινή του νίκη από την Αλ Σαλαμίγια στην Αλ Χοφούφ της Σαουδικής Αραβίας (κοντά στις μεγάλες οάσεις της χώρας) εξακολουθεί να βρίσκεται σχεδόν 24 λεπτά μακριά από την κορυφή - αν και ανέβηκε από την 9η στην 6η θέση της γενικής.

Σε αυτή την ΕΔ των 299 χιλιομέτρων το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ήταν επικεφαλής ο ομόλογός του στη Bahrain X-Raid Νάσερ Αλ Ατίγια, με τον πρωτοπόρο του αγώνα Γιαζίντ Αλ Ράζι σε κοντική απόσταση. Όμως, στα τρία τελευταία σημεία χρονομέτρησης ο Λεμπ τους πέρασε και έμεινε ταχύτερος μέχρι τέλους, με διαφορά 1:08 λεπτού από τον Αλ Ράζι, για να πετύχει την 24η νίκη του σε Ειδική του Ντακάρ.

Ο Αλ Ατίγια από το Κατάρ, νικητής των δύο τελευταίων Ντακάρ, έχασε πολύ χρόνο στα τελευταία 36 χιλιόμετρα και έτσι έμεινε 11 λεπτά μακριά από τον Αλ Ράζι, που διατήρησε την πρωτοπορία του αγώνα, και 6,5 λεπτά από τον δεύτερο Κάρλος Σάινθ. Ο Ισπανός, έτσι, έχασε 4 λεπτά από τον Αλ Ράζι, κι έτσι η διαφορά του από τον Σαουδάραβα στην κορυφή του αγώνα διευρύνθηκε.

Την πρώτη πεντάδα της ημέρας έκλεισε ο ταλαντούχος νεαρός Γκιγιόμ ντε Μέβιους με τον βετεράνος Στεφάν Πετερανσέλ, της Overdrive και της Toyota αντίστοιχα. Ο Βέλγος μπήκε, έτσι, στην πρώτη δεκάδα της γενικής, ενώ ο Πετερανσέλ έμεινε σε κοντινή απόσταση με τον Λεμπ.

Για την εργοστασιακή Toyota ήταν μια κακή μέρα, καθώς ο ταχύτερός της -Λούκας Μοράες- τερμάτισε στην 11η θέση, έχοντας χάσει 11 λεπτά από τον Λεμπ, ενώ ο 21χρονος Σεθ Κιντέρο σταμάτησε στο 68ο χιλιόμετρο με μηχανικά προβλήματα και έχασε πολύ χρόνο.

Μοτοσικλέτες

Στους δύο τροχούς, μετά την εντυπωσιακή του επίδοση την Δευτέρα (8/1) ο Χοσέ Ιγνάσιο Κορνέχο ήταν εξίσου εντυπωσιακός και σήμερα σε ταχύτητα και πλοήγηση, και με τη δεύτερη διαδοχική του νίκη σε Ειδική πήρε την πρωτοπορία της γενικής κατάταξης από τον Ρος Μπραντς της Hero.

HONDA RACING CORPORATION (HRC)
O 'Νάτσο' Κορνέχο με τη Honda CRF450 Rally HONDA RACING CORPORATION (HRC)

Ο Χιλιανός εκμεταλλεύτηκε την 6η του θέση στην εκκίνηση της Ειδικής και έφτασε στον τερματισμό της 3 λεπτά ταχύτερα από τον ομόλογό του στην εργοστασιακή Honda Ρίκι Μπράμπεκ. Ο Μπραντς, ο αναβάτης της Hero από τη Μπουτσουάνα, ήταν άτυχος καθώς είχε δύο πτώσεις και έτσι απώλεσε το προβάδισμα 3 λεπτών που είχε στη γενική μετά τη χθεσινή διανυκτέρευση.

Παρόλα αυτά σημείωσε τον 4ο χρόνο της ημέρας, πίσω από τους Κορνέχο, Μπράμπεκ και Κέβιν Μπεναβίδες. Ο τελευταίος, νικητής του περσινού Ντακάρ, σταδιακά καλύπτει τις ατυχίες των πρώτων ημερών και ήδη ανέβηκε στην 4η θέση - αν και 20 λεπτά μακριά από την πρώτη. Τον ακολουθεί στενά ο Αντριέν βαν Μπεβερέν -επίσης της εργοστασιακής Honda- που με τον 5ο χρόνο σήμερα βρίσκεται σταθερά στην ίδια θέση στη γενική.