ΕΚΟ ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 2022

ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις: Νίκη για τον Νεβίλ και εμφατικό 1-2-3 για τη Hyundai

Οι νικητές του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022: Τιερί Νεβίλ – Μάρτιν Βίνταγκε (Hyundai Shell Mobis WRT) ACROPOLIS RALLY 2022 / RALLYPIXELS

Η Hyundai ολοκλήρωσε θριαμβευτικά την τελευταία μέρα του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022 καταλαμβάνοντας τις τρεις πρώτες θέσεις της κατάταξης.

Άξιος νικητής του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022, ο Τιερί Νεβίλ που κέρδισε μία από τις τρεις ειδικές της τελευταίας ημέρας και τερμάτισε εμπρός από τους Οτ Τάνακ και Ντάνι Σόρντο, σε ένα επιβλητικό 1-2-3 για τη Hyundai – το πρώτο στην ιστορία της κορεατικής εταιρίας στο WRC!

Ο Οτ Τάνακ κέρδισε τις άλλες δύο ειδικές και με τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη και την νίκη στην Power Stage, συγκέντρωσε πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για το πρωτάθλημα. Πλέον βρίσκεται 54 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο στη βαθμολογία Κάλε Ροβάνπερα, με τρεις αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση της σεζόν.

Το βάθρο για τη Hyundai συμπλήρωσε ο Ντάνι Σόρντο, ο οποίος δεν έδωσε τελικά τη μάχη που περίμενε με τον Έλφιν Έβανς καθώς το Yaris του δεύτερου παρουσίασε πρόβλημα με το τούρμπο πριν την πρώτη ειδική της ημέρας, αναγκάζοντας το πλήρωμα της Toyota Gazoo Racing σε εγκατάλειψη.

Οι Top-5 στην κατάταξη του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022

1. Τιερί Νεβίλ – Μάρτιν Βίνταγκε (Hyundai Shell Mobis WRT)
  2. Οτ Τάνακ – Μάρτιν Γιαρβεόγια (Hyundai Shell Mobis WRT) +15,0’’
  3. Ντάνι Σόρντο – Καντίτο Καρέρα (Hyundai Shell Mobis WRT) +1' 49,7’’
  4. Πιερ Λουί Λουμπέ – Βίνσεντ Λαντέ (M-Sport Ford WRT) +3’ 42,2’’
  5. Κρεγκ Μπριν - Πολ Ναγκλ (M-Sport Ford WRT) +4' 09,0''

Οι Εμίλ Λίντχολμ – Ρίτα Χαμαλάινεν με Skoda Fabia Evo Rally2 κέρδισαν την κατηγορία WRC2. Σπουδαία εμφάνιση από τους Αλέξανδρο Τσουλόφτα – Ρος Γουίτοκ (Volkswagen Polo GTI Rally2) που τερμάτισαν στην 9η θέση της γενικής κατάταξης και στην 3η της WRC2.

Πολύ καλή επίδοση είχαν και οι Λάμπρος Αθανασούλας - Νίκος Ζακχαίος με Hyundai i20 N Rally2 που τερμάτισαν πρώτοι ανάμεσα στους Έλληνες, στη 16η θέση της γενικής κατάταξης. Δεύτερο ελληνικό πλήρωμα τερμάτισαν οι Βασίλης Βελάνης - Γιάννης Βελάνης (Skoda Fabia Rally2 Evo Rally2), στην 24η θέση γενικής και τρίτοι οι Νώντας Καρανικόλας - Γιώργος Κακαβάς που έκαναν έναν εκπληκτικό αγώνα τερματίζοντας με το Ford Fiesta Rally3 στην 3η θέση της κατηγορίας WRC3 Open και στην 28η θέση γενικής του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022.

Όσον αφορά την κατηγορία RC4, την πρωτιά κατέκτησαν ο Πασχάλης Χατζημάρκος-Μάριος Τσαούσογλου με το Peugeot 208 Rally4, κινούμενοι γρήγορα και αποφεύγοντας τα προβλήματα που θα τους έθεταν εκτός. Πίσω τους, οι Σάββας Λευκαδίτης-Βαγγέλης Ακράτος σημείωσαν εξαιρετικούς χρόνους με το Peugeot 208 Rally4, αλλά δεν κατάφεραν να καλύψουν το χρόνο που έχασαν την πρώτη μέρα.

Στην κατηγορία WRC3 ο τίτλος κρίθηκε κυριολεκτικά στο τέλος. Πρωταθλητής είναι ο Ρόμπερτ Βίρβες ο οποίος τελικά επικράτησε του Γιον Άρμστρονγκ. Ο νεαρός Εσθονός εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα των αντιπάλων του και οδηγώντας με μεγάλη ωριμότητα εξασφάλισε το έπαθλο, που μεταφράζεται σε 4 αγώνες στο WRC2 την επόμενη χρονιά. Όπως καταλάβατε, ο τίτλος της κατηγορίας στην οποία όλοι οι οδηγοί τρέχουν με Ford Fiesta Rally3, κρίθηκε στο ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022.

Οι νικητές των Ειδικών Διαδρομών του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022

• SS1 / EKO Super Special Stage OAKA: Τιερί Νεβίλ – Μάρτιν Βίνταγκε (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS2 / Λουτράκι 1: Σεμπάστιαν Λεμπ - Ισαμπέλ Γκαλμίς (M-Sport Ford WRT)
  • SS3 / Χαρβάτι: Σεμπάστιαν Λεμπ - Ισαμπέλ Γκαλμίς (M-Sport Ford WRT)
  • SS4 / Λουτράκι 2: Σεμπάστιαν Λεμπ - Ισαμπέλ Γκαλμίς (M-Sport Ford WRT)
  • SS5 / Δάφνη: Πιερ Λουί Λουμπέ – Βίνσεντ Λαντέ (M-Sport Ford WRT)
  • SS6 / Λιβαδειά: Πιερ Λουί Λουμπέ – Βίνσεντ Λαντέ (M-Sport Ford WRT)
  • SS7 / Βωξίτες: Σεμπάστιαν Λεμπ - Ισαμπέλ Γκαλμίς (M-Sport Ford WRT)
  • SS8 / Πύργος 1: Οτ Τάνακ – Μάρτιν Γιαρβεόγια (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS9 / Περιβόλι 1: Τιερί Νεβίλ – Μάρτιν Βίνταγκε (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS10 / Ταρζάν 1: Τιερί Νεβίλ – Μάρτιν Βίνταγκε (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS11 / Πύργος 2: Τιερί Νεβίλ – Μάρτιν Βίνταγκε (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS12 / Περιβόλι 2: Ντάνι Σόρντο – Καντίτο Καρέρα (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS13 / Ταρζάν 2: Οτ Τάνακ – Μάρτιν Γιαρβεόγια (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS14 / Ελευθεροχώρι 1: Οτ Τάνακ – Μάρτιν Γιαρβεόγια (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS15 / Ελάτεια Ρεγγίνι: Τιερί Νεβίλ – Μάρτιν Βίνταγκε (Hyundai Shell Mobis WRT)
  • SS16 / Ελευθεροχώρι 2: Οτ Τάνακ – Μάρτιν Γιαρβεόγια (Hyundai Shell Mobis WRT)

4. Toyota Gazoo Racing NG: 112 βαθμοί

Για τα αποτελέσματα του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022 πατήστε εδώ.

Επόμενος αγώνας του WRC είναι το Ράλλυ Νέας Ζηλανδίας στις 29 Σεπτεμβρίου.

To SPORT24 ζει το εμβληματικό EKO Acropolis Rally παρέα με την ΕΚΟ, τη μεγαλύτερη ελληνική εταιρεία εμπορίας στην κατηγορία της και μέγα χορηγό της διοργάνωσης αλλά και της Υπερ-Ειδικής Διαδρομής "EKO Super Special Stage" στο ΟΑΚΑ.

TAGS ΕΚΟ ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 2022 ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ RALLY ACROPOLIS 2022 WRC HYUNDAI MOTORSPORT HYUNDAI HYUNDAI I20 ΤΙΕΡΙ ΝΕΒΙΛ