ΒΟΛΕΪ

Volleyleague Γυναικών: Ο Ολυμπιακός απέδρασε με δίποντο από τη Βούλα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΘΕΤΙΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΘΕΤΙΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Θέτιδα, αλλά τελικά επικράτησε με 3-2 σετ στη Βούλα. Τριπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση της Volley League των γυναικών, μόνος πρώτος ο Πανναξιακός.

Ένα ακόμα μεγάλο ματς προσέφερε η φετινή Volley League των γυναικών. Αυτή τη φορά Θέτιδα και Ολυμπιακός έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ με τις ερυθρόλευκες να πανηγυρίζουν τη νίκη με 3-2 σετ αφήνοντας έτσι τον τρίτο τους βαθμό μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και συγκατοικεί με τον ΑΟ Θήρας και την Θέτιδα που γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Ολυμπιακό να κάνει 11 λιγότερα λάθη (43-32) και την Θέτιδα να πιέζει στην υποδοχή την Μέιφιλντ. Στο πέμπτο σετ μέτρησε η εμπειρία των παικτριών του Κοβάτσεβιτς που αν και ξεκίνησαν κυνηγώντας τον αντίπαλο τους (έχαναν 3-1), στη συνέχεια πίεσαν τον αντίπαλο τους και με σερί 4-0 μετέτρεψαν το 10-6 σε 14-6 με το σετ να τελειώνει 15-7.

Όλα τα σετ πάντως ήταν ντέρμπι. Στο πρώτο η Θέτιδα προηγήθηκε με 15-12 αλλά οι «ερυθρόλευκες» με άσσο της Γιώτα προηγήθηκε 17-16 για να κλείσει το σετ με 25-21. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός έφυγε με 3 πόντους, 22-19, η Θέτιδα ισοφάρισε 22-22 με παράβαση της Χριστοδούλου στο φιλέ. Επίθεση της Έμοντς και λάθος της Τέιλορ διαμόρφωσαν το 24-22 για να κλείσει με 25-23 το σετ με επίθεση της Χίπε. Στο τρίτο σετ η Θέτιδα με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να σκοράρει βρέθηκε μπροστά με 21-18.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με απλό πέρασμα της Έμοντς σε 22-22 με την Θέτιδα να γράφει σερί 3-0 με την Μιλιντίγιεβιτς να δέχεται άσσο από την Τέιλορ. Στην λεπτομέρεια κρίθηκε υπέρ της γηπεδούχου ομάδας και το τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες έφθασαν μαζί στον 24ο πόντο, αλλά το μπλοκ της Γεωργιάδου στην Χϊπε και η άουτ επίθεση της Μέιφιλντ έφεραν το σετ στην ομάδα της Βούλας. Στο πέμπτο σετ ο Κοβάτσεβιτς χρησιμοποίησε τη Νομικού αντί της Χίπε στην διαγώνιο.

ΑΣΠ Θέτις - Ολυμπιακός ΣΦΠ 2-3

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-22, 26-24, 7-15

Θέτις Βούλας (Γιάννης Νικολάκης): Κωνσταντίνου 14 (13/41 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ., 21% αρ.), Γεωργίου 11 (4/15 επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Μίλτον 14 (13/39 επ., 1 άσσος), Αργυροπούλου 18 (14/33 επ., 2 μπλοκ, 2 λασσοι), Δρακουλίδου 4 (1/6 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σιρινίνα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Χιντάρα (λ, 38% υπ., 26% αρ.) / Χαριτωνίδη, Στυλιανού 1 (1 άσσος), Γκουτιμένκο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μέιφιλντ 15 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 41% υπ., 32% αρ.), Λαμπρούση 11 (5/12 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 7 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Χίπε 9 (6/35 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Έμοντς 17 (14/38 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 9% υπ.), Κοκκινάκη (λ, 38% υπ., 31% αρ.) / Μιλεντίγιεβιτς (λ, 40% υπ., 40% αρ.), Νομικού 1 (1 άσσος), Βλαχάκη, Κωνσταντινίδου Λ. 1 (1/1 επ.), Ζακχαίου 1 (1/2 επ.)