ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Μεγάλες ανατροπές για Παναθηναϊκό και Φοίνικα

VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός και ο Φοίνικας Σύρου βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σε από Ηρακλή και ΠΑΟΚ αντίστοιχα όμως έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 3-2. Πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός στη Volleyleague ανδρών.

Τρία ντέρμπι είχε η τρίτη αγωνιστική και τα δύο κρίθηκαν μετά από μεγάλες ανατροπές. Ο Παναθηναϊκός και ο Φοίνικας Σύρου βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σε από Ηρακλή και ΠΑΟΚ αντίστοιχα όμως έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 3-2. Πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός στη Volleyleague ανδρών. Ας δούμε πιο αναλυτικά τι έγινε στα ματς.

Στη Θεσσαλονίκη ο Ηρακλής και Παναθηναϊκός έδωσαν μία μεγάλη μάχη. Στο πρώτο σετ ο γηραίος ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του, όμως οι πράσινοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να προσπεράσουν με 21-20. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 23-23, όμως ένα λάθος από τον Πανταλέοντα και μία επίθεση του Κλίντι έδωσαν το σετ στον Ηρακλή με 25-23.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο σετ, προηγήθηκε ακόμα και με τέσσερις πόντους (9-13), αλλά ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή με μεγάλος πρωταγωνιστές του Αρμενάκη και Σωτηρίου. Οι δύο παίκτες ήταν εκείνοι που οδήγησαν το γηραιό στο 2-0 με 25-22.

Από και έπειτα το ματς ανήκε εξ ολοκλήρου στους πράσινους. Παρά το ψυχολογικό μειονέκτημα αφού ειδικά το δεύτερο σετ το έχασαν από δικά τους λάθη κατάφεραν να μπουν με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο σετ το οποίο τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες με 25-16. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ όπου ο Παναθηναϊκός ήταν συνέχεια μπροστά και παρά τα ξεσπάσματα των παικτών του Ορφανού οι πράσινοι έφτασαν στο 25-21 και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 5-5. Τότε ο Σωτήρης Πανταλέων πήρε δύο άσσους και στην συνέχεια οι Κλίντι και Αρμενάκης υπέπεσαν σε λάθη με το σκορ να διαμορφώνεται στο 5-9. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια του σετ και έφτασε στη νίκη με 15-10 και 3-2 σετ.

Για τους πράσινους ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Ράπτης ο οποίος τελείωσε το ματς με 31 πόντους και 63% στην επίθεση έχοντας παράλληλα τέσσερα μπλοκ και 1 άσσο. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 23 πόντους, ενώ γενικότερα όλοι οι πράσινοι από τα μισά του δεύτερου σετ είχαν εξαιρετική απόδοση.

Για τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Αρμενάκης και Σωτηρίου που είχαν 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 2-3

Τα σετ: 25-23, 25-22, 16-25, 21-25, 10-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 7 άσσοι, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 4π. (3/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (7/12, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 21 (16/36, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Κλίντι 12 (11/31, 1 άσσος, 31% υπ., 19%αρ.), Σωτηρίου 17 (15/30, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 58%υπ., 26% υπ.), Μπουράκης (λ), Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ. 2 (2/5), Μούχλιας Β. 4 (3/7, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (20/47), Ανδρεόπουλος 8 (7/14, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/12, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 31 (26/41, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 62% υπ., 23% αρ.), Γαλλιώτος.

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ  / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Εντυπωσιακός Φοίνικας υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα

Επική ανατροπή κατάφερε ο Φοίνικας Σύρου στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ και έσπασε το αήττητο το δικεφάλου στο εφετινό πρωτάθλημα.

Το «πειρατικό» βρέθηκε να χάνει με 2-0 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, πρωταγωνιστές τους Εβάντρο, Ντόκιτς, αλλαγή "κλειδί" το νεαρό κεντρικό Θοδωρή Βουλκίδη και πίεση απ΄όλες τις θέσεις στο σερβίς νίκησε με 3-2 σετ σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη και την δεύτερη συνεχόμενη με 3-2 σετ. Παράλληλα ο Φοίνικας σταμάτησε το σερί των νικηφόρων αγώνων με 8-0 που είχε ο ΠΑΟΚ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Μεγάλη εμφάνιση και από τον Λέσκοφ που πριν τον αγώνα βραβεύτηκε MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής. Ο ΠΑΟΚ μετά την απώλεια του 3ου σετ έχασε την φρεσκάδα του, φάνηκε κουρασμένος, έχασε το ρυθμό του στην υποδοχή και γνώρισε την πρώτη ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα και την πρώτη στη Σύρο μετά από τις 25 Απριλίου 2016.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εύκολα 2-0 σετ αλλά στο 19-18 του 3ου σετ έπαθε «μπλακ άουτ» στην υποδοχή του, ενώ στο 4ο σετ είχε προβάδισμα 25-24 και 26-25 που δεν το αξιοποίησε. Ο Φοίνικας με επίθεση του Ντόκιτς και επίθεση και άσσο του Εβάντρο έκανε το 28-26 και το 2-2 σετ. Στο 5ο σετ τα σερβίς του Βουλκίδη έκαναν ζημιά στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Φοίνικας ξέφυγε 8-5, ενώ η χαριστική βολή ήρθε με δύο άσσους του Εβάντρο που έκανε το 12-7 εν μέσω αποθέωσης.

O ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με διαβασμένη τακτική επέβαλε το ρυθμό του. Προηγήθηκε 9-3 και 14-6 μετά από σερί 4-0 από Τακουρίδη και Τζούριτς. Μέχρι το τέλος του σετ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +10 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Τζούριτς.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας κρατήθηκε μαζί στο σκορ με τον ΠΑΟΚ μέχρι το 10-10 αλλά το σερβίς του Όκολιτς και το μπλοκ του Τακουρίδη έφεραν νέο σερί 4-0 για τον δικέφαλο που ξέφυγε 14-10. Με τον Γκόρτσανιουκ που αγωνίστηκε με πυρετό ο ΠΑΟΚ συντήρησε την διαφορά στο σκορ και πήρε το σετ 25-19 κάνοντας εύκολα το 2-0 σετ.

Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα κερδίσει με συνοπτικές διαδικασίες αλλά όλα άλλαξαν από το 14-14 του 3ου σετ. Το σερβίς του Βουλκίδη έβγαλε εκτός ρυθμού την υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Φοίνικας δειλά δειλά πήρε προβάδισμα 19-17. Ο Τζούριτς μείωσε 19-18 αλλά ο Φοίνικας με ξέσπασμα από Εβάντρο και Ντόκιτς έκανε σερί 4-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-18. Το σετ έκλεισε 25-19 με την επίθεση του Εβάντρο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν και το καθοριστικό. Με την επίθεση του Τζούριτς και τον άσσο του Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 10-7 και είχε μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 19-15. Με δύο άσσους Εβάντρο και κόντρα επίθεση του Ντόκιτς ο Φοίνικας ισοφάρισε 20-20. Με το λάθος Τακουρίδη ο Φοίνικας έκανε το 24-23 αλλά ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (24-24) και το λάθος του Εβάντρο έφεραν μπροστά τον ΠΑΟΚ 25-24. Ο Εβάντρο ισοφάρισε, ο Τακουρίδης έκανε το 26-25 αλλά ο Εβάντρο ισοφάρισε 25-25, ο Ντόκιτς έκανε το 26-25 και ο Εβάντρο με άσσο πανηγύρισε έξαλλα το 27-25 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ το σερβίς του Βουλκίδη χάλασε πάλι την υποδοχή του ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας πήρε καθοριστικές κόντρα επιθέσεις για το 8-5, ενώ στο 10-7 δύο νέοι άσσοι του Εβάντρο έκαναν το 12-7 κρίνοντας τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σερβίς του Τακουρίδη και μείωσε σε 13-11 αλλά ο Ντόκιτς με επίθεση τελείωσε τον αγώνα εν μέσω αποθέωσης.

Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 3-2

Τα σετ: 15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12 σε 136΄

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 7 άσσοι, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Φίλιο 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 24 (18/35 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 32% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/25 επ., 47% υπ. - 24% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. - 30% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Αδάμ, Βουλκίδης 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 23% άριστες), Τζούριτς 16 (14/38 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 22% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ. - 17% άριστες), Εφραιμίδης (λ), Μάρκεζ, Γάτσης, Τερζής.

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Αήττητος και στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Η παράδοση συνεχίστηκε στο Βραχάτι με τον Ολυμπιακό να κερδίσει 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό και να διευρύνει το αήττητο σερί του στο 34-0 σε αγώνες της Volley League.

Με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Γερούν Ράουβερντινκ να κρατάνε υποδοχή και σχετικά λίγα λάθη στην τελική προσπάθεια οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο στο εφετινό πρωτάθλημα και το δεύτερο συνολικά και έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς έναντι 8 του Παμβοχαϊκού και του ΠΑΟΚ.

Παμβοχαϊκός - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 21-25, 22-25, 25-17, 20-25 σε 95΄

* Οι πόντοι του ΓΑΣ Παμβοχαϊκός προήλθαν: 7 άσσοι, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (4/4 επ.), Ολιβέιρα 17 (16/32 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 15% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 12 (11/18 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 18 (14/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ. - 45% άριστες(, Μακρυγιάννης, Ρούμπο 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωτσάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 17 (12/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/20 επ., 44% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 19% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 30% άριστες), Χριστοφιδέλης, Φράγκος 6 (6/10 επ., 63% υπ. - 50% άριστες).

Πρώτο τρίποντο για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Με τον Βραζιλιάνο Πάμπλο Μπενγκολέα να είναι πρωταγωνιστής από το ντεμπούτο του ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟΠ Κηφισιάς και πήρε την δεύτερη εντός έδρας νίκη του αλλά και το πρώτο τρίποντο στο εφετινό πρωτάθλημα της Volley League.

Η Κηφισιά συνέχισε το αρνητικό σερί της και μετά από την 6η αγωνιστική είναι και η μόνη χωρίς νίκη έχοντας μόλις έναν βαθμό. Τα πάντα κρίθηκαν στην υποδοχή. Η Κηφισιά δεν άντεξε την πίεση που άσκησε από το σερβίς ο Εθνικός και ο Ολλανδός Λάανε έγινε αλλαγή στο 3ο σετ. Πέρασε ακραίος ο Χαντ και διαγώνιος ο Μπέλος αλλά το εγχείρημα δεν στέφθηκε με επιτυχία καθώς ο Καναδός έδειξε ανέτοιμος για αυτή τη θέση και δέχτηκε 5 άσσους. Είναι επίσης χαρακτηριστικό πως σε κανένα σημείο του παιχνιδιού η Κηφισιά δε μπόρεσε να απειλήσει.

Πρώτοι σκόρερ του Εθνικού ήταν ο Γκμίτροβιτς και ο Μπενγκολέα με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Ο νεοαποκτηθής Βραζιλιάνος ακραίος παρότι βρίσκεται δύο ημέρες στην Ελλάδα είχε 11/21 επιθέσεις και 2 άσσους και είχε 21% άριστες υποδοχές.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-22, 25-18 σε 74΄

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν: 8 άσσοι, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 3 (3/6 επ.), Μπενγκολέα 14 (11/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 21% άριστες), Γκμίτροβιτς 15 (11/24 επ., 4 μπλοκ), Τουρανιάνιν 3 (3/4 επ.), Στίγγας 9 (3/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (6/13 επ., 2 μπλο, 73% υπ. - 45% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ. - 32% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 2 (2/4 επ.), Νικολακάκης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 6 (6/19 επ., 33% υπ. - 19% άριστες), Ρεκ 13 (8/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντ 13 (11/27 επ., 2 άσσοι), Λάανε 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 21% άριστες), Ρενάτο 4 (4/6 επ.) / Κάπελλας (λ), Γκούζντα (λ, 56% υπ. - 33% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης 1 (1 μπλοκ), Μπέλος 1 (1/4 επ.), Μελλές.