ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Δυσκολεύτηκε, αλλά κράτησε το αήττητο ο Ολυμπιακός

VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Φοίνικα στου Ρέντη, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 και διατήρησε το αήττητο του στη Volleyleague ανδρών. Ανεβαίνει ο ΠΑΟΚ.

H νικηφόρα πορεία του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε, αφού συνοδεύτηκε από την επικράτηση με 3-2 σετ (25-13, 20-25, 18-25, 25-23, 15-8) σετ επί του Φοίνικα Σύρου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω με 1-2 στα σετ, αλλά ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν στη νίκη στο τάι μπρέικ διευρύνοντας στο 36-0 το σερί των διαδοχικών νικών στο πρωτάθλημα. Πλέον η προσοχή των πρωταθλητών στρέφεται στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και συγκεκριμένα στο παιχνίδι που ακολουθεί την Πέμπτη (29/11,) στο Ρέντη με τη Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ από τη Λευκορωσία για το CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 6-5. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» επανέφεραν τη διαφορά του +3 (10-7). Ο Φοίνικας Σύρου μείωσε σε 10-8, όμως η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στο Θρύλου. Με ένα εντυπωσιακό 9-0 σερί, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +11 και έφτασαν στο 19-8, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση του πρώτο σετ. Από σερβίς του Τερβαπόρτι που κατέληξε άουτ, ο Φοίνικας πήρε πόντο μετά από αρκετή ώρα για το 19-9 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν με ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν το πρώτο σετ με 25-13, μετά από επίθεση του Ζουπάνη.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-2. Στην εξέλιξη του οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα (5-10, 6-11, 7-14) με τους «ερυθρόλευκους» να προσπαθούν να καλύψουν τη διαφορά και να φτάνουν στο 13-17 στο σημείο που δέχθηκε μπλοκ ο Ράουβερντινκ για το 13-18. Στη συνέχεια ο Φοίνικας έφτασε στο 13-20 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 3-0 σερί και να μειώνει σε 16-20, όμως ακολούθησαν δυο σερί πόντοι από πλευράς φιλοξενούμενων για το 16-22. Η προσπάθεια των Πειραιωτών να ανατρέψουν την κατάσταση δεν ολοκληρώθηκε και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 25-2 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πιο ισορροπημένο συγκριτικά με τα δυο προηγούμενα ήταν το 3ο σετ στο ξεκίνημά του με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα και την ομάδα της Σύρου να το αποκτά για πρώτη φορά στο 6-7. Μετά από επίθεση άουτ του Ράουβερντινκ οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα δυο πόντων, 6-8 αλλά ο Ολυμπιακός με άσσο του Φράγκου ισοφάρισε σε 8-8. Μετά το 9-9 που ακολούθησε ο Φοίνικας απέκτησε ξανά προβάδισμα δυο πόντων, φτάνοντας στο 9-11 και στο 10-12, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν εκ νέου σε 12-12. Με ένα 3-0 σερί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +3 (12-15) και αύξησαν τη διαφορά φτάνοντας στο 14-18 ενώ στη συνέχεια πήραν το σετ με 18-25 και προηγήθηκαν με 1-2 στα σετ.

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη και στο 4ο σετ, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. (12-12, 14-14). Ο Ολυμπιακός μετά το 15-16, με το οποίο βρέθηκε να χάνει, έτρεξε ένα επιμέρους 3-0 σερί και προηγήθηκε με 18-16. Ο Γκάβιν Σμιτ με επίθεση διαμόρφωσε το 19-17 όμως οι φιλοξενούμενοι με δικό τους 3-0 σερί προσπέρασαν με 19-20. Με επίθεση του Κουμεντάκη, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 20-20, αλλά μετά σερβίς άουτ του ίδιου διαμορφώθηκε το 20-21. Ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε ξανά σε 21-21 και μετά από «ερυθρόλευκο» μπλοκ το προβάδισμα πέρασε ξανά στον Ολυμπιακό για το 22-21. Ακολούθησε η ισοφάριση από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Ντόγκιτς (22-22), με τον Ράουβερντινκ να βάζει ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού (23-22). Το διπλό μπλοκ των Μπέμε και Ράουβερντινκ έφερε το σετ μπολ για το 24-22, όμως με κερδισμένο μπλοκ άουτ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23. Με δυνατή επίθεση ο Σμιτ «έγραψε» το 25-23 και ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ, μετά το 0-1 του Φοίνικα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 5-2 και διατήρησε το προβάδισμα των τριών πόντων μετά από σερβίς άουτ του Φοίνικα (6-3). Μετά από προσπάθεια του Πετρέα η διαφορά αυξήθηκε στο +4 για το 7-3. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 7-4, αλλά μετά από νέο λάθος τους στο σερβίς, το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα επανήλθε στο +4 (8-4). Ο Γιώργος Πετρέας με μπλοκ μεγάλωσε και άλλο τη διαφορά πετυχαίνοντας το 9-4. Στην εξέλιξη του τάι μπρέικ οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, έφτασαν στο 15-8 και πανηγύρισαν μια ακόμα νίκη.

Ολυμπιακός - Φοίνικας 3-2

Tα σετ: 25-13, 20-25, 18-25, 25-23, 15-8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 5π. (5/9επ.), Μπέμε 14 (7/12,7 μπλοκ), Φράγκος 5 (4/10, 1 άσσος, 38%υπ., 31%αρ.), Σμιτ 22 (17/33, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Ράουβερντινκ 13 (12/31, 1 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 46% υπ., 33%αρ.), Ζουπάνης 2 (2/3), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 5 (5/19, 40%υπ., 25%αρ.).

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Χήρας 7π. (2/3, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Φίλιο Ρούσβελτ 8 (4/8, 4 μπλοκ), Εβάντρο 15 (11/25, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 21%υπ., 4%αρ.), Λέσκοφ 5 (3/7, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 21 (18/46, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/21, 3 μολοκ, 39%υπ., 24%αρ.), Αδάμ, Βελούδης (λ. - 30%υπ., 20%αρ.), Μήλης 1 (1/1), Βουλκίδης 1 (1/2).

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Πειστικό τρίποντο από τον ΠΑΟΚ

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην εφετινή σεζόν ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ σε 72΄. Ο δικέφαλος σημείωσε την 5η νίκη του και την δεύτερη συνεχόμενη με 3-0 στην έδρα του δείχνοντας στοιχεία ωριμότητας και αποτελεσματικότητας στην επίθεση.

Κανείς δεν υστέρησε από τον ΠΑΟΚ και για άλλη μία φορά διαγώνιος αγωνίστηκε ο Μαρκέζ, ενώ ο Τζούριτς που ακόμα κάνει αποθεραπεία στο πόδι του δεν αγωνίστηκε. Ο Εθνικός δε μπόρεσε να μπει στον αγώνα με εξαίρεση το 2ο σετ που πάλεψε για να το κατακτήσει αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο ΠΑΟΚ με το «καλημέρα» επιβλήθηκε στον αγώνα και με το φλοτ σερβίς του Γκόρτσανιουκ ξέφυγε 12-3. Ο Εθνικός ισορόπησε το σκορ αλλά στο 13-17 ο Σαφράνοβιτς με δύο πόντους και ένα λάθος του Εθνικού έκανε το 16-7. Ο Γκμίτροβιτς μείωσε 16-8 αλλά ο άσσος του Σαφράνοβιτς και η επίθεση του Μαρκέζ εκτίναξε την διαφορά στο 20-8 και το σετ έκλεισε 25-13 με το λάθος του Γκμίτροβιτς.

Το πιο ενδιαφέρον ήταν το 2ο σετ. Με τον Μαρκέζ και τον Φιλίποφ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-4, ενώ στο 17-14 με δύο μπλοκ από Ριζόπουλο, Στίγγα ο Εθνικός ισοφάρισε 17-17 και μπήκε στον αγώνα. Ο Μαρκέζ απάντησε με δύο πόντους και μαζί με ένα ακόμα μπλοκ ο ΠΑΟ ξέφυγε 20-17 και 24-21 με το λάθος του Τουράνιανιν. Ο Εθνικός με πόντους από τον Ριζόπουλο, τον Μπενγκόλεα και τον Τουράνιανιν ισοφάρισε 24-24. Ο Μπενγκολέα έχασε το σερβίς (25-24) και ο Σαφράνοβιτς σε κόντρα επίθεση αστόχησε για να τελειώσει το σετ (25-25). Με το μπλοκ του Μαρκέζ στον Ριζόπουλο και μία δεύτερη λάθος επίθεση του Ριζόπουλου τελείωσε το σετ 27-25.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα. Με αποτελεσματικό φλοτ σερβίς του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-1 και εκεί κρίθηκαν όλα. Η διαφορά έφτασε και στο +10 (20-10), ο ΠΑΟΚ δεν χαλάρωσε παρά το μεγάλο προβάδισμα και με νέο μπλοκ του Μαρκέζ στον Ριζόπουλο τελείωσε ο αγώνας.

ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Τα σετ: 25-13, 27-25, 25-16 σε 72΄

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 1 άσσος, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Οκολιτς 7π. (5/7επ., 2 μπλοκ), Μαρκέζ 17 (16/28, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (2/2, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (7/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 25% υπ., 12% αρ.), Τακουρίδης 9 (5/8, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (3/16, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50% υπ., 33% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 56% υπ., 56%αρ.), Καπετανίδης, Γάτσης, Χιμένες.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 3 (3/4επ.), Μπενγκολέα 12 (11/30, 24% υπ., 14% αρ.), Γκμίτροβιτς 4 (4/22), Τουράνιανιν 4 (3/11, 1 μπλοκ), Στίγγας 4 (2/7, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (8/20, 1 μπλοκ, 70% υπ., 55% αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 57% υπ., 22% αρ.), Νικολακάκης.

Διπλό στην Κομοτηνή για τον Ηρακλή

Στην Κομοτηνή ξέσπασε ο Ηρακλής και κάνοντας την πιο παραγωγική εμφάνιση της σεζόν νίκησε με 3-0 σετ την ομάδα της Ροδόπης και σημείωσε την δεύτερη νίκη του σε έξι αγώνες και την πρώτη εφετινή εκτός έδρας.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και είχε κορυφαίο τον Απόστολο Αρμενάκη που σημείωσε 18 πόντους. Η Κομοτηνή υστέρησε στην υποδοχή και έτσι βγήκαν νοκ άουτ τα όποια πλάνα αντίστασης απέναντι στον «γηραιό». Η Κομοτηνή είχε πρώτους σκόρερ τους Νουράνγκουα, Ρενάν που σημείωσαν από 10 πόντους. Σε 6 αγώνες έχει 5 βαθμούς και έμεινε στην 8η θέση.

Ο Ηρακλής ήταν διαβασμένος και με πρωτσγωνιστή τον Φέργκιουσον που κέρδισε πολλές μονομαχίες προηγήθηκε 7-4 και με τον Σωτηρίου 16-10. Η Κομοτηνή δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι της και το σετ τελείωσε άνετα για τον Ηρακλή 25-17 με το λάθος του Δαλακούρα.

Το πιο αμφίρροπο και πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου η Κομοτηνή πάλεψε για την ισοφάριση. Από το 3-1 ο Ηρακλής είχε προβάδισμα δύο πόντων που το συντήρησε μέχρι το 14-12 με την επίθεση του Αρμενάκη. Ο Σωτηρίου και ο Κλίντι με δύο δύσκολες κόντρα επιθέσεις έκαναν το 16-12 αλλά η Κομοτηνή στην καλύτερη στιγμή της κατάφερε να μειώσει και να ισοαφαρίσει 17-17. Με το μπλοκ του Δαλακούρα και δύο κόντρα επιθέσεις του Νουράνγκουα η Κομοτηνή προηγήθηκε 21-18 και όλα έδειχναν πως είναι ικανή για την ισοφάριση. Ομως οι παίκτες του Κρεούζη έκαναν ρεσιτάλ λαθών. Αρχικά έχασε το σερβίς ο Νουράνγκουα και ακολούθησαν άλλα τρία λάθη που έφεραν τον Ηρακλή μπροσά 22-21. Τις δύο πιο καθοριστικές επιθέσεις του σετ πήρε ο Βασίλης Μούχλιας κάνοντας το 24-21. Ο Αρμενάκης έχασε το σερβίς (22-24) και ο Καβαρατζής με τη σειρά του έχασε το σερβίς κάνοντας το 25-22 και το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ μέχρι το 12-12 αλλά το σερβίς του Αρμενάκη έδωσε την χαριστική βολή στην Κομοτηνή Με δύο άσσους, ένα μπλοκ του Ντίνα και δύο κόντρες από Σωτηρίου, Κλίντι ο Ηρακλής έκανε σερί 5-0 για το 17-12. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 24-20, η Κομοτηνή μείωσε 24-23 και ο αγώνας τελείωσε με το λάθος σερβίς του Ρενάν.

Κομοτηνή - Ηρακλής 0-3

Τα σετ: 17-25, 22-25, 23-25 σε 70'.

*Οι πόντοι του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 4 (3/10, 1 μπλοκ, 73%υπ., 15%αρ.), Ρενάν 10 (8/10, 2 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 9 (9/23, 29%υπ., 14%αρ.), Νουράνγκουα 10 (10/22), Χριστόφας 4 (3/7, 1 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ. - 54%υπ., 35%αρ.), Μπανιώτης (λ), Δαλδαβερέμης, Καβαρατζής, Ανδρεάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1), Φέργκιουσον 7 (6/9, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 18 (13/22, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κλίντι 10 (10/17, 69%υπ., 54%αρ.), Σωτηρίου 8 (7/23, 62%υπ., 38%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 67%υπ., 25%αρ.), Β.Μούχλιας 2 (2/2), Κουκουμάκας.