ΒΟΛΕΪ

Μεγάλη πρόκριση του Ολυμπιακού στους "8" του Challenge Cup

CEV CHALLENGE CUP / ΟΣΦΠ - ΛΟΓΚΡΟΝΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ την Ταργκοβίστε στη Ρουμανία και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους "8" του Challenge Cup.

Πρωταγωνίστρια για τις Πρωταθλήτριες Ελλάδας, η Χίπε, η οποία "μίλησε" στο τέλος του τέταρτου σετ και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη μεγάλη νίκη - πρόκριση, μετά την ήττα (2-3 σετ) στο κλειστό του Ρέντη!

Όσο εύκολα πήραν οι ερυθρόλευκες το πρώτο σετ (17-25), τόσο εύκολα έχασαν το δεύτερο (25-16). Στο τρίτο σετ η Πολ ήταν εξαιρετική. Φτάνοντας σε εκείνο το σημείο τους 17 πόντους (12/27 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) και οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 1-2 (21-25).

Το τέταρτο σετ είχε συγκλονιστικό φινάλε. Αν και ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται 17-20, αλλά οι Ρουμάνες ισοφάρισαν 22-22. Στο σημείο εκείνο ανέλαβαν δράση οι δύο κορυφαίες, Πολ και Χίπε. Η Πολ έκανε το 22-23, η Χίπε το 22-24 μετά από εκπληκτική άμυνα της Κοκκινάκη και η Γερμανίδα, με άσο τελείωσε το παιχνίδι και χάρισε στον Ολυμπιακό τη μεγάλη πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Τη διαφορά για την ομάδα του Κοβάτσεβιτς έκαναν οι δύο Γερμανίδες του. Η Φρανζίσκα Πολ σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ 20 είχε η Σάσκια Χίπε. Η ακραία του Ολυμπιακού βοήθησε σημαντικά και στο κομμάτι του μπλοκ έχοντας τέσσερα με την Χίπε να βοηθά σημαντικά στο σερβίς με 4 άσους.

Στον επόμενο γύρο οι ερυθρόλευκες θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Στίντα Μπακάου και Πφέφινγκεν. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στην Τσεχία η Μπακάου είχε επικρατήσει με 3-2 σετ και πλέον έχει το προβάδισμα πρόκρισης έχοντας τη ρεβάνς στη Ρουμανία.

Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στην έδρα της αντιπάλου του Ολυμπιακού (20-22/2), ενώ η ρεβάνς στο κλειστό του Ρέντη (27/2-1/03).

Ταργκοβίστε - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 17-25, 25-16, 21-25, 22-25

CSM ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ (Γκιγιέρμο): Χροντσέκοβα 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιθ, Φάιερς 16 (11/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 39% υπ. - 16% άριστες), Τρίτσα 16 (14/34 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Οτάσεβιτς 1 (άσσος), Κόλλαρ 18 (17/39 επ., 1 άσσος) / Ντουρ (λ, 65% υπ. - 26% άριστες), Σόουζα, Ρόσκα, Καλότα 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαρτσίου 1 (άσσος), Βοτσιέσκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Νιέμερ 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 34% υπ. - 22% άριστες), Πολ 22 (17/35 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 39% υπ. - 21% άριστες), Λαμπρούση 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 20 (15/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 11% υπ. - 0% άριστες), Κοκκινάκη (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Κωνσταντινίδου, Βλαχάκη 1 (1/2 επ.), Παπαδοπούλου.