ΒΟΛΕΪ

Κηφισιά - Εθνικός 1-3

Για μία ακόμα φορά ο Εθνικός πέρασε από την Κηφισιά επικρατώντας με 3-1 σετ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικού της Α1 βόλεϊ των Ανδρών.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Εθνικός πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και "έσπασε" την έδρα της Κηφισιάς. Ράιτς και Ανδρεάδης έκαναν πολύ καλή δουλειά και οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη. Στην αντίπερα όχθη η Κηφισιά δεν παρουσίασε την εικόνα των προηγούμενων αγώνων.

Το ματς:

Από το πρώτο σετ ο Εθνικός έδειξε να είναι καλύτερα προετοιμασμένος για αυτό το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και πιο διαβασμένοι στο μπλοκ.

Έτσι, κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς και με επιθετικά όπλα τους Ράιτς και Μηγαΐλοβιτς έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει προβλήματα και ο Εθνικός τα εκμεταλλευόταν όλα. Αυτά μέχρι και το 20-15, αφού τότε μίλησε ο Θανάσης Πρωτοψάλτης.

Ο νεαρός ακραίος με μία επίθεση και με τρεις άσους έφυγε από το σερβίς έχοντας φέρει το σετ στον πόντο. Τελικά όμως και πάλι ο Εθνικός ήταν πιο ψύχραιμος στα σημεία που έπρεπε και κατάφερε να κάνει το 2-0 στα σετ κατακτώντας το δεύτερο με 25-23.

Στο τρίτο σετ είχαμε αντιστροφή ρόλων. Η Κηφισιά ντύθηκε... Εθνικός και χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΑΟΚ να χτίσει από νωρίς μία διαφορά την οποία και διατήρησε στη συνέχεια. Ο Πρωτοψάλτης ανέβασε στροφές, ο Γιοβάνοβιτς τελείωσε σχεδόν όλες τις μπάλες και κάπως έτσι η Κηφισιά έκανε το 2-1 (25-19).

Δεν είχε όμως συνέχεια αυτή η εικόνα της Κηφισιάς. Ο Εθνικός επανήλθε στην απόδοση των δύο πρώτων σετ και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης. Κάπως έτσι ήρθε το 25-17 που έφερε τη νίκη με 3-1 σετ στον Εθνικό.

MVP: Ο τίτλος θα μπορούσε να μοιραστεί ανάμεσα στον Ράιτς και τον Ανδρεάδη. Ο Κροάτης ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, ενώ ο έμπειρος κεντρικός βοήθησε σε όλους τους τομείς. Μπλοκ, σερβίς αλλά και στην επίθεση ο Ανδρεάδης όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί.