ΠΟΛΟ

Ευρωπαϊκό πόλο γυναικών: Πρωταθλήτρια η Ισπανία, 13-12 τη Ρωσία

Spanish head coach Miguel Oca, center, instructs his players during the women's European Water Polo Championships Group B Round 4 Germany vs Spain match in Budapest, Hungary, Friday, Jan. 17, 2020. Spain won 19-4. (Balazs Czagany/MTI via AP) AP

Η Ισπανία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πόλο των γυναικών αφού επικράτησε με 13-12 επί της Ρωσίας στον τελικό.

Νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πόλο των γυναικών είναι η Ισπανία. Οι Ισπανίδες επικράτησαν με 13-12 επί της Ρωσίας στον τελικό και επέστρεψαν στην κορυφή της Ευρώπης μετά από έξι χρόνια και την κατάκτηση του τροπαίου το 2014. Παράλληλα, πήραν ρεβάνς από τις Ρωσίδες για τον τελικό του 2008.

Οι φίλοι του πόλο είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν έναν μεγάλο τελικό.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 8-8, όμως οι Ρωσίδες με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων 2.30 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος. Σε εκείνο το σημείο έφυγε από το ματς με τρίτη αποβολή η Μπορίσοβα κάτι που επηρέασε σημαντικά την Ρωσία.

Οι Ισπανίδες με δύο γρήγορα τέρματα από τις Γκαρθία και Άνα Εσπάρ κατάφερε να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο με το σκορ στο 10-10. Από εκεί και πέρα η Ισπανία βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα της, έτρεξε συνολικό επί μέρους σκορ 5-0 για να προηγηθεί με τρία τέρματα και με το σκορ στο 13-10 να τελειώσει τον τελικό με 1.30 να απομένει. Στο διάστημα που απέμενε οι Ρωσίδες κατάφεραν απλά να μειώσουν σε 13-12.

Στον μικρό τελικό που προηγήθηκε νικήτρια ήταν η Ουγγαρία. Οι Μαγυάρες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-8 στα μισά της τρίτης περιόδου από την Ολλανδία, όμως από εκεί και πέρα κυριάρχησαν στην πισίνα. Οι παίκτριες του Μπίρο έτρεξαν επί μέρους 5-0 στα τελευταία 14 λεπτά του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 10-8.

Ισπανία - Ρωσία 13-12

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-4, 2-2, 3-2

Ισπανία: Έστερ, Μπαχ, Α. Εσπάρ 2, Ορτίθ 2, Ταράγο 2, Γκονσάλεθ, Κ. Εσπάρ 1, Πένια 1, Φόρκα, Κρέσπι, Γκαρθία 4, Λέιτον 1, Σάντσεθ

Ρωσία: Ουστιούκινα, Μπερσνέβα 1, Προκοφίεβα 4, Καρίμοβα 1, Μπορίσοβα, Γκορμπουνόβα 2, Σερχαντόβα 2, Σιμόνιβτς, Τιμοφέεβα, Σομπόλεβα 2, Ιβανόβα, Φεντότοβα, Καρνάουχ