ΚΑΡΑΤΕ

Καράτε: Στην Αθήνα η Χατζηλιάδου

ΑΦΙΞΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΤΕ ΕΛΕΝΑΣ ΧΑΤΖΗΛΙΑΔΟΥ ΜΕ ΤΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ ΜΙΝΣΚ. (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Το μεσημέρι της Τρίτης (02/07) έφτασε στην Αθήνα η Έλενα Χατζηλιάδου μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο καράτε στους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μινσκ (Photos).

Ακόμα ένα μετάλλιο πρόσθεσε στην ήδη πλούσια συλλογή της η Έλενα Χατζηλιάδου. Η σπουδαία καρατέκα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία +68 κιλών στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες.

Η Χατζηλιάδου ξεκίνησε την προσπάθειά της το πρωί του Σαββάτου (29/06) στα προκριματικά. Η Ελληνίδα καρατέκα επικράτησε με 5-0 επί της Χάνα Αντούνοβιτς (Σουηδία) και με 1-0 κόντρα στην Κλιό Φερατσούτι από την Ιταλία, ενώ έμεινε στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στην Φινλανδή Τίτε Κεϊνάνε. Έτσι, πήρε την πρόκριση ως πρώτη στα ημιτελικά.

Εκεί αντιμετώπισε την Λάουρα Παλαθιο Γκονθάλεθ. Η Ισπανίδα επικράτησε με 3-1 απέναντι στην Χατζηλιάδου και πήρε την πρόκριση στον τελικό, ενώ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.