NBA

Χοκς - Νάγκετς 115-123: Διαστημικός Γιόκιτς με 47αρα!

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Απίστευτα πράγματα από τον Γιόκιτς κόντρα στους Χοκς, με τον Σέρβο σέντερ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 47 πόντους και να οδηγεί τους Νάγκετς στη νίκη με 123-115!

Ο Νίκολα Γιόκιτς αποφάσισε ότι ήρθε η ώρα να αναλάβει για τα καλά δράση. Φρόντισε λοιπόν να νικήσει μόνος του τους Χοκς και πραγματοποιώντας την πιο παραγωγική εμφάνιση της καριέρας του οδήγησε το Ντένβερ στη νίκη με 123-115 μέσα στην Ατλάντα!

Ο Σέρβος σέντερ πήρε από το χέρι τους Νάγκετς από την αρχή, σκοράροντας όπως και όποτε ήθελε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 47 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 12/17 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/16 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και κανένα λάθος (!) σε 37 λεπτά συμμετοχής!

Με τον Γιόκιτς σε τέτοια βραδιά, οι Νάγκετς δεν γινόταν να χάσουν. Κι ας χρειάστηκε να ιδρώσουν πολύ να τα καταφέρουν, αφού περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 100-101 για αυτούς. Αργά αλλά σταθερά όμως το Ντένβερ ανέβασε την διαφορά, ξέφυγε με 109-118 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε και έφτασε στη νίκη.

Ο Γουίλ Μπάρτον με 28 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Γιόκιτς, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Χοκς, ο Τρε Γιανγκ είχε 29 πόντους και 12 ασίστ (αλλά και 7 λάθη), ο Κέβιν Χέρτερ 22 πόντους και ο Τζον Κόλινς 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-29, 56-64, 86-91, 115-123

ΧΟΚΣ: Κόλινς 17 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Φερνάντο 2 (1/6 σουτ), Χάντερ 16 (4), Γιανγκ 29 (4 τρίποντα, 12 ασίστ, 7 λάθη), Χέρτερ 22 (6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ρέντις 7 (1), Λεν 10, Τζόουνς 4, Γκούντγουιν 3 (1), Κάρτερ, Κραμπ 3 (1), Μπέμπρι 2