NBA

Χιτ - Μπακς 105-89: Σφαλιάρα του Μαϊάμι στο Μιλγουόκι

AP Photo/Nell Redmond AP PHOTO/NELL REDMOND

Οι Χιτ υποχρέωσαν τον Γιάννη στην χειρότερη φετινή του εμφάνιση και τους Μπακς στην χειρότερη φετινή επιθετική τους βραδιά, παίρνοντας τη νίκη με 105-89.

Οι Χιτ αποδεικνύονται στον κακό δαίμονα των Μπακς. Το Μαϊάμι έδειξε ξανά τα δόντια του, επικρατώντας με 105-89 του Μιλγουόκι, διέκοψε σερί 6 νικών των Μπακς και παράλληλα έγινε η πρώτη ομάδα που τους έχει κερδίσει φέτος δύο φορές.

Η άμυνα της ομάδας του Έρικ Σπόλστρα αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του, αφού για πρώτη φορά φέτος τα "Ελάφια" σημείωσαν λιγότερους από 90 πόντους.

Την ίδια στιγμή, οι Χιτ έκαναν τα απλά στην άλλη πλευρά του παρκέ, καταφέρνοντας έτσι να ξεφύγουν στην τρίτη περίοδο με 81-70, πριν φτάσουν να προηγηθούν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βίωσε την χειρότερη φετινή του βραδιά, μένοντας στους 13 πόντους (season low) με 6/18 σουτ (0/4 τρίποντα), 1/2 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μπρουκ Λόπεζ με 21 πόντους ήταν ο μοναδικός παίκτης του Μιλγουόκι που ξεχώρισε, με τον Κρις Μίντλετον να μένει στους 12 πόντους με 4/16 σουτ.

Για τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ και ο Τζα Κράουντερ είχαν από 18 πόντους, ο Γκόραν Ντράγκιτς 15 πόντους και ο Μπαμ Αντεμπάγιο 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-26, 53-52, 81-70, 105-89

ΧΙΤ: Αντεμπάγιο 14 (5/16 σουτ, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), μπάτλερ 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζόουνς 4, Ναν 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 9 (3), Ολίνικ 11 (3), Σίλβα, Κράουντερ 18 (5), Χιλ, Ντράγκιτς 15 (5/15 σουτ, 3 τρίποντα), Βίνσεντ, Ιγκουοαντάλα 3 (1)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 13 (6/18 σουτ, 15 ριμπάουντ), Μίντλετον 12 (4/16 σουτ, 2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόπεζ 21 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλέντσο 7, Μάθιους 2, Ιλιασόβα 1, Γουίλιαμς, Γουίλσον, Χιλ 12, Κόνατον 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 2, ΝτιΒιντσέντζο 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)