NBA

Τα διέλυσαν όλα οι Ρόκετς, ευστόχησαν σε 27 τρίποντα!

AP PHOTO/RICH PEDRONCELLI

Διαστημικοί οι Ρόκετς κόντρα στους Σανς, πήραν τη νίκη με 149-113 ευστοχώντας σε 27 τρίποντα, επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ!

Το ρεκόρ περισσότερων εύστοχων τριπόντων σε έναν αγώνα παραμένει στα χέρια των Ρόκετς. Απλώς τώρα έγινε... ακόμα πιο δύσκολο να το πιάσει οποιαδήποτε άλλη ομάδα, αφού το Χιούστον έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ - που ανήκει στο ίδιο - ευστόχησε σε 27 σουτ πίσω από την γραμμή των 7.25 μέτρων και πήρε μία άνετη νίκη με 149-113 επί των Σανς!

Οι Ρόκετς είχαν τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, αφού το φινάλε της δεύτερης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 77-47! Κάπως έτσι, το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε... τυπική διαδικασία, με το Χιούστον απλώς να προσπαθεί από ένα σημείο κι έπειτα να σπάσει το ρεκόρ των 26 εύστοχων τριπόντων σε έναν αγώνα. Κάτι που τελικά έγινε από τα χέρια του Όστιν Ρίβερς, ο οποίος ευστόχησε στο 27ο τρίποντο της ομάδας του με ένα λεπτό να μένει για το τέλος, μέσα σε αποθέωση.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Έρικ Γκόρντον να προσθέτει 26 πόντους και τον Κλιντ Καπέλα 22 πόντους.

Για τους Σανς, ο Τζαμάλ Κρόφορντ είχε 27 πόντους και οι Ντράγκαν Μπέντερ και Μίκαλ Μπρίτζες από 19 πόντους.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 12, Καπέλα 22 (13 ριμπάουντ), Πολ 6 (9 ασίστ), Χάρντεν 30 (13 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκόρντον 26, Κλαρκ 6, Φαρίντ 7, Χάουζ 13, Νένε 10, Τσιόζα, Ρίβερς 10, Γκριν 2, Σάμπερτ 5

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Σπάλντινγκ 9, Μπέντερ 19 (8 ριμπάουντ), Μπρίτζες 19, Τζάκσον 12, Οκόμπο 12, Μέλτον 12, Φριντέτ, Κρόφορντ 27, Ντάνιελς 3