NBA

Σπερς - Κλίπερς 107-97: Μπλόκο στο Σαν Αντόνιο!

AP Photo/Darren Abate AP PHOTO/DARREN ABATE

Τρομεροί οι Σπερς, έπνιξαν τους Κλίπερς με την άμυνά τους και πήραν τη νίκη με 107-97, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους διαφορά.

Οι Σπερς έχουν σφυγμό. Οι Τεξανοί βιώνουν το χειρότερο ξεκίνημα της σύγχρονης ιστορίας τους, ωστόσο ακόμα κι έτσι βρήκαν δύναμη να δείξουν ότι μπορούν ακόμα να κάνουν ζημιές, επικρατώντας με 107-97 των Κλίπερς, διακόπτοντας ένα σερί 7 νικών της ομάδας του Λος Άντζελες!

Η νίκη αυτή των Σπερς αποκτάει μάλιστα μεγαλύτερη σημασία όταν συνδυαστεί με το γεγονός ότι οι Κλίπερς παρατάχθηκαν πλήρεις, αφού δεν υπήρχε... load management για τους Κουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ από πλευράς των Κλίπερς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 53-53 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ανήκε ολοκληρωτικά στο Σαν Αντόνιο, που πάτησε γκάζι από τα μέσα της τρίτης περιόδου κι έπειτα και ξέφυγε με 75-64 και 82-71. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα καλύτεροι, εκτοξεύοντας κάποια στιγμή την διαφορά στους 19 πόντους (105-86), φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη.

Οι ΛαΜάρκους Όλντριτζ και Ντέρικ Γουάιτ είχαν από 17 πόντοςυ για τους νικητές, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να προσθέτει 15 πόντους, σε μία βραδιά που το Σαν Αντόνιο είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους Κλίπερς, ο Λέοναρντ είχε 19 πόντους (αλλά με 8/23 σουτ), 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο ΤζαΜάικλ Γκριν 16 πόντους, με τον Πολ Τζορτζ να μένει στους 5 πόντους με 2/11 σουτ και τον Λου Γουίλιαμς στους 7 πόντους με 2/10 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 53-53, 82-71, 107-97

ΣΠΕΡΣ: Γκέι 6 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Όλντριτζ 17 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάιτ 17 (5), Φορπς 12 (2), ΝτεΡόζαν 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάιλς 10 (2), Γιούμπανκς, Πετλ 6 (6 ριμπάουντ), Μιλς 13 (3), Μάρεϊ 4 (2/8 σουτ), Γουόκερ, Μπελινέλι 7 (1)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 19 (8/23 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρκλες 9 (1), Τζορτζ 5 (2/11 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζούμπατς 8 (5 ριμπάουντ), Μπέβερλι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάτερσον 3 (1), Γκριν 16 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρελ 12 (7 ριμπάουντ), Γουόλτον, Γουίλιαμς 7 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μαν, Ρόμπινσον 8 (2)