NBA

Σπερς - Γκρίζλις 109-113: Το Μέμφις "λέρωσε" την βραδιά του Πάρκερ

AP Photo/Eric Gay AP PHOTO/ERIC GAY

Εξαιρετικοί οι Γκρίζλις, επιβλήθηκαν με 113-109 των Σπερς μέσα στο Σαν Αντόνιο, επισκιάζοντας σε έναν βαθμό την βραδιά απόσυρσης της φανέλας του Τόνι Πάρκερ.

Οι Γκρίζλις ήξεραν ότι οι Σπερς είχαν πάρτι επειδή απέσυραν την φανέλα του Τόνι Πάρκερ. Αποφάσισαν λοιπόν να χαλάσουν την γιορτή και παίζοντας όμορφο μπάσκετ να πάρουν τη νίκη με 113-109 μέσα στο Σαν Αντόνιο. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του Μέμφις.

Οι Γκρίζλις έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, ξεφεύγοντας με 22-35 στην πρώτη περίοδο. Κι αν οι Σπερς μείωσαν σε 54-57 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στην τρίτη περίοδο οι Γκρίζλις ξέσπασαν και ξέφυγαν ακόμα και με 14 πόντους (77-91). Το παιχνίδι όμως έμελλε να έχει πολύ δρόμο.

Οι Σπερς δεν ήθελαν να χαλάσει αυτή η βραδιά και με ένα τρομερό επιμέρους σκορ 14-3 ισοφάρισαν σε 94-94, με το παιχνίδι έκτοτε να πηγαίνει πόντο-πόντο, πριν το Σαν Αντόνιο ξεφύγει με 106-101. Οι νεανικοί Γκρίζλις όμως έδειξαν τελικά χαρακτήρα στο τέλος και έκαναν το σκορ 108-111 με τρίποντο του Τζα Κράουντερ με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε, με την άμυνά τους έκτοτε να έχει τον πρώτο λόγο, πριν διαμορφώσει το τελικό 109-113 ο Ντίλον Μπρουκς από την γραμμή των βολών.

Ο Τζάρεν Τζάκσον με 24 πόντους ήταν ο εκτελεστής των Σπερς, με τον Μπρουκς να προσθέτει 21 πόντους και τον Γιόνας Βαλαντσιούνας 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Σπερς, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 19 πόντους, ο Ρούντι Γκέι 18 πόντους και ο Ντέρικ Γουάιτ 15 πόντους, ενώ ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν έμεινε στους 12 πόντους με 6/15 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-35, 54-57, 80-91, 109-113

ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 19, Λαίλς 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μάρεϊ 4 (6 ριμπάουντ), Φορμπς 14 (4), Ντερόζαν 12 (6/15 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκέι 18 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πετλ 4, Μπελινέλι 7 (2), Γουάιτ 15 (2), Μιλς 9

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Κράουντερ 8 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπρουκς 21 (1), Τζάκσον 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βαλαντσιούνας 18 (12 ριμπάουντ), Μοράντ 9 (2/12 σουτ, 1 τρίποντο), Κλαρκ 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χιλ 3 (1), Άντερσον 3, Τζόουνς 8 (3/10 σουτ, 6 ασίστ), Γκούντουριτς 5 (1)