NBA

Σούπερ Μπλέιζερς, ποδοπάτησαν τους Θάντερ

AP Foto/Steve Dipaola AP FOTO/STEVE DIPAOLA

Ισοπεδωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπλέιζερς, διέσυραν με 114-94 τους Θάντερ και έκαναν το 2-0 στην σειρά.

Ανώτεροι. Πιο αποφασιστικοί. Ισοπεδωτικοί. Οι Μπλέιζερς ήταν όλα αυτά και ακόμα περισσότερα στο Game 2 με τους Θάντερ, πήραν τη νίκη με 114-94 και έκαναν το 2-0 στην σειρά.

Το Πόρτλαντ έδειξε χαρακτήρα για ακόμα ένα παιχνίδι. Δεν τρόμαξε όταν βρέθηκε νωρίς στην δεύτερη περίοδο στο -10 (36-46) και με ηρεμία ισοφάρισε σε 54-54 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μετά... εξερράγη.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στην στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξαφνικά γύρισαν τον διακόπτη και κλείνοντας την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 12-2 ξέφυγαν με 91-75. Οι Θάντερ θέλησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια, ωστόσο αυτό δεν κατέστη δυνατό, με την διαφορά να μην πέφτει ποτέ σε διψήφιο νούμερο, με το Πόρτλαντ να φτάνει τελικά σε μία εύκολη νίκη.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να προσθέτει 29 πόντους και τον Μο Χάρκλες 14 πόντους.

Για τους Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 27 πόντους, ο Στίβεν Άνταμς 16 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 14 πόντους (αλλά με 5/20 σουτ), 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΙΛ ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Αμίνου 6, Χάρκλες 14 (9 ριμπάουντ), Καντέρ 6, Λίλαρντ 29 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 33 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαμπισιέρ, Κόλινς 6, Λέοναρντ 5, Λέιμαν 2, Κάρι 9, Τέρνερ, Χουντ 4, Σίμονς

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 27 (8 ριμπάουντ), Γκραντ 5, Άνταμς 16 (9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 14 (8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Φέργκιουσον 7, Νόελ 8 (7 ριμπάουντ), Μόρις 7, Ναντέρ, Φέλτον 1, Σρόντερ 7, Μπάρτον 2