NBA

Σφαλιάρα των Χοκς στους Τζαζ

AP Photo/Michael Dwyer AP PHOTO/MICHAEL DWYER

Οι Τζαζ υποτίμησαν τους Χοκς και το πλήρωσαν, με την Ατλάντα να παίρνει τη νίκη με 117-114 και να ρίχνει τους Μορμόνους στην 7η θέση της Δύσης.

Οι Τζαζ είχαν την ευκαιρία με νίκη στην Ατλάντα να πατήσουν γερά στην 5η θέση της Δύσης. Το τέλος του αγώνα τους βρήκε στην ίδια μοίρα με τις υπόλοιπες ομάδες, αφού ηττήθηκε 114-117 και πλέον ισοβαθμεί με Θάντερ, Σπερς και Κλίπερς με ρεκόρ 42-30 στην 5η θέση, με την τετραπλή ισοβαθμία να τους στέλνει στην 7η θέση!

Η Γιούτα υποτίμησε την Ατλάντα και το πλήρωσε. Οι Χοκς εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των Τζαζ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 65-54. Αυτό το γεγονός ξύπνησε τους Τζαζ, που απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 37-21 στην τρίτη περίοδο για να περάσουν μπροστά με 91-86. Τα πράγματα όμως ήταν ήδη δύσκολα, αφού είχαν καταναλώσει πολλή ενέργεια.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε μάχη, με την Γιούτα να ξεφεύγει με 106-98, αλλά τους Χοκς να απαντούν με σερί 9-0 για να περάσουν μπροστά με 107-106. Λίγο αργότερα, η Ατλάντα πέρασε μπροστά με 114-110 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου. Με 6 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, το σκορ ήταν πλέον 117-114 για τους Χοκς, με τους Τζαζ να βρίσκονται στην γραμμή των βολών με τον Κάιλ Κόρβερ, ο οποίος αστόχησε σε δύο βολές (στην δεύτερη επίτηδες), με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να αστοχεί στο τέλος σε τρίποντο και να χάνει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Τρε Γιανγκ με 23 πόντους και 11 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντεγουέιν Ντέντμον να προσθέτει 18 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Κέβιν Χέρτερ 14 πόντους.

Για τους Τζαζ, ο Μίτσελ είχε 34 πόντους, ο Ρίκι Ρούμπιο 17 πόντους και ο Ντέρικ Φέιβορς 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ: Κόλινς 9 (8 ριμπάουντ), Πρινς 13, Ντέντμον 18 (9 ριμπάουντ), Γιανγκ 23 (11 ασίστ), Χέρτερ 14, Μπέμπρι, Κάρτερ 10, Λεν 12, Άνταμς, Άντερσον 6, Μπέιζμορ 12

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ: Φέιβορς 15 (15 ριμπάουντ, Ίνγκλες 13 (7 ασίστ), Γκομπέρ 12 (11 ριμπάουντ), Ρούμπιο 17 (7 ασίστ), Κράουντερ 2, Δεφολόσα, Π'Νιλ 10, Νέτο 5, Κόρβερ 6