NBA

Σέλτικς - Ράπτορς 103-104: Ανουνόμπι at the buzzer

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Συγκλονιστικό Game 3 ανάμεσα στους Σέλτικς και τους Ράπτορς, με τους Καναδούς να παίρνουν τη νίκη με 104-103 χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Ανουνόμπι.

Οι Ράπτορς βρέθηκαν μισό δευτερόλεπτο μακριά από το 0-3 στην σειρά με τους Σέλτικς. Τελικά, έμελλε να έρθει ο Οτζι Ανουνόμπι στο φινάλε και με ένα buzzer-beater τρίποντο - έπειτα από τρομερή πάσα του Κάιλ Λάουρι υπό την πίεση του γίγαντα Τάκο Φολ - να κάνει το 104-103 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην σειρά.

Οι πρωταθλητές βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Κυνηγούσαν στο σκορ σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν ακόμα και στο -10 (57-47) στο τέλος της δεύτερης περιόδου, αλλά δεν τα παράτησαν.

Οι Ράπτορς πάλεψαν, πέρασαν μπροστά κάποια στιγμή στην τρίτη περίοδο και άντεξαν στους κραδασμούς. Στο τέλος, ένας συνδυασμός τύχης, ταλέντου και σωστού σχεδιασμού αποδείχθηκε αρκετός στο τρίποντο του Ανουνόμπι για να πάρουν τη νίκη και να μειώσουν σε 2-1 την σειρά.

Ο Λάουρι με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Φρεντ ΒανΒλίτ να προσθέτει 25 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 16 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 29 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράουν 19 πόντους και ο Τζέισον Τέιτουμ 15 πόντους (αλλά με 5/18 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-28, 57-47, 80-76, 103-104

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 15 (5/18 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάις 9 (7 ριμπάουντ), Γουόκερ 29 (4), Σμαρτ 11 (4/15 σουτ, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (12 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 3 (1), Γ. Γουίλιαμς 5 (1), Καντέρ 4, Φολ, Ρ. Γουίλιαμς 3 (7 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 5

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 16 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 12 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκασόλ 10 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 31 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΒανΒλίτ 25 (5 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ιμπάκα 2 (1/6 σουτ), Πάουελ 8 (2), Τόμας