NBA

Σέλτικς - Μπακς 101-113: Καμικάζι Γιάννης Αντετοκούνμπο και... 3-1!

AP Photo/Michael Dwyer AP PHOTO/MICHAEL DWYER

Με τους παγκίτες των Μπακς να δίνουν τεράστια βοήθεια στον ασταμάτητο Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς νίκησαν με 113-101 τους Σέλτικς στην Βοστώνη στο Game 4 και έκαναν το 3-1 στην σειρά!

Μία ανάσα από τους τελικούς της Ανατολής βρίσκονται πλέον οι Μπακς! Δείχνοντας χαρακτήρα, το Μιλγουόκι πήρε μία τεράστια νίκη με 113-101 μέσα στην Βοστώνη επί των Σέλτικς στο Game 4 της σειράς και πήρε προβάδισμα με 3-1 νίκες!

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των Μπακς δεν ήταν άλλος από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Παρά το γεγονός ότι φορτώθηκε νωρίς με 4 φάουλ, ο Γιάννης κυριάρχησε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, σε μία τρομερή εμφάνιση.

Γενικώς το Μιλγουόκι ήταν εκπληκτικό και οι Σέλτικς - κακά τα ψέματα - απογοητευτικοί. Σε έναν από τους σημαντικότερους αγώνες της σεζόν, οι Μπακς ήταν μία κλάση ανώτεροι και βλέποντας τους παγκίτες τους να δίνουν πολλές βοήθειες πήραν μία πανάξια νίκη.

Ο εξαιρετικός Τζορτζ Χιλ με 15 πόντους και 5 ασίστ ακολούθησε σε απόδοση τον Γιάννη, με τους Κρις Μίντλετον και Έρικ Μπλέντσο να προσθέτουν από 13 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 23 πόντους και 10 ασίστ (αλλά 7/22 σουτ), ο Αλ Χόρφορντ 20 πόντους και ο Μάρκους Μόρις 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ο MVP

Ο Γιάννης ήταν για ακόμα μία φορά... όλα τα λεφτά για τους Μπακς. Ο "Greek Freak" ήταν εκπληκτικός στα 34 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους με 15/22 σουτ, 7/10 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Το πιο σημαντικό ωστόσο ήταν πως σημείωσε τους 17 από τους 39 πόντους του στην τέταρτη περίοδο του αγώνα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι παγκίτες των Μπακς πρόσφεραν 32 πόντους έναντι μόλις 7 πόντων των αντίστοιχων των Σέλτικς. Άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν μαζί 17/78 τρίποντα (!), με τους Μπακς να έχουν 8/37 και τους Σέλτικς 9/41.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες αρχικά συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι οι Σέλτικς να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα με 18-12. Οι Μπακς διατήρησαν την επαφή τους με το σκορ, ωστόσο το πέρασμα του Γιάννη στον πάγκο για ανάσες είχε ως αποτέλεσμα να καταφέρουν οι "Κέλτες" να ξεφύγουν με 26-17 και 30-19, πριν μειώσει το Μιλγουόκι σε 30-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου με buzzer-beater τρίποντο του Κόνατον.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Το φόρτωμα με 4 φάουλ των Αντετοκούνμπο και Μίντλετον έπειτα από μόλις 5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε να αλλάζει τα δεδομένα, αφού αμφότεροι πέρασαν στον πάγκο. Αυτό όμως ουδόλως επηρέασε τελικά τους Μπακς. Τουναντίον, αν και είχαν 4 παγκίτες στο παρκέ κατάφεραν με μπροστάρη τον Χιλ (9 πόντοι στην τρίτη περίοδο) όχι απλώς να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά να πάρουν και προβάδισμα με 78-68 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-1 (!) πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 80-72.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τους ξεκούραστους Γιάννη και Μίντλετον στο παρκέ, με το Μιλγουόκι να το εκμεταλλεύεται αυτό και να ξεφεύγει με 91-79. Οι Σέλτικς αντέδρασαν όμως κάπου εκεί και χάρη σε ένα σερί 7-0 κατέβασαν την διαφορά στους 5 πόντους (86-91). Αυτή η αντίδραση ωστόσο αποδείχθηκε ο επιθανάτιος ρόγχος της ομάδας. Ένα τάιμ-άουτ των Μπακς ήταν αρκετό για να... σβήσουν όλα, με τον Γιάννη να καταφέρνει με συνεχόμενα καλάθια να κάνει το σκορ πρώτα 97-86 και μετά 101-89 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Το παιχνίδι είχε τελειώσει, με το Μιλγουόκι να κάνει τα απαραίτητα στο τέλος και να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 49-47, 72-80, 101-113

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 18 (14 ριμπάουντ), Τέιτουμ 17 (10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 20, Ιρβινγκ 23 (7/22 σουτ, 10 ασίστ), Μπράουν 16, Οτζελέγιε, Χέιγουορντ 2, Μπείνς, Σμαρτ 3, Ροζίερ 2

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίροτιτς 9 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 39 (16 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίντλετον 13 (7 ασίστ), Λόπεζ 7 (8 ριμπάουντ), Μπλέντσο 13, Χιλ 15 (5 ασίστ), Ιλιασόβα 6, Μπράουν 2, Φρέιζερ, Σνελ, Κόνατον 9

Τα ομαδικά στατιστικά των Σέλτικς: 25/49 δίποντα, 9/41 τρίποντα, 24/30 βολές, 51 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς:36/63 δίποντα, 8/37 τρίποντα, 17/25 βολές, 56 ριμπαουντ, 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοωίματα, 8 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Ξημερώματα Πέμπτης (03:00) ώρα Ελλάδος οι Μπακς θα υποδεχθούν τους Σέλτικς στο Game 5 της σειράς.