NBA

Πίστονς - Χοκς 128-103: Γκρίφιν και Ντράμοντ διέλυσαν την Ατλάντα

AP Photo/Carlos Osorio AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Καταιγιστικοί οι Πίστονς, διέλυσαν με 128-103 τους Χοκς. Δύσκολες νίκες για Χιτ και Γουίζαρντς, άνετη νίκη για τους Νετς.

Επειτα από πέντε σερί ήττες, οι Πίστονς μπόρεσαν επιτέλους να πανηγυρίσουν μία νίκη. Το Ντιτρόιτ βρήκε απέναντί του μία ομάδα με ανεμική γραμμή ψηλών όπως η Ατλάντα και δεν την λυπήθηκε, διαλύοντάς την με 128-103.

Οι Πίστονς κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και τροφοδοτούσαν όλο το βράδυ τους Αντρέ Ντράμοντ και Μπλέικ Γκρίφιν - που σημείωσαν μαζί 47 πόντους - μην αντιμετωπίζοντας κανένα πρόβλημα με τους Χοκς, αφού ξέφυγαν με 76-57 στο πρώτο ημίχρονο και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Ο Γκρίφιν με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντράμοντ να προσθέτει 23 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Μπρους Μπράουν 14 πόντους.

Για τους Χοκς, ο ΝτιΆντρε Μπέμπρι είχε 22 πόντους, ο ΝτιΆντρε Χάντερ 18 πόντους και ο Τζαμπάρι Πάρκερ 14 πόντους, ενώ ο Τρε Γιανγκ έμεινε στους 9 πόντους με 3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 λάθη.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-23, 76-57, 107-84, 128-103

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 24 (2), Ντράμοντ 23 (15 ριμπάουντ), Γκάλογουεϊ 12 (4), Κενάρντ 9 (4/11 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ασίστ), Μπράουν 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μέικερ 6 (1), Γουντ 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μόρις 13 (2), Ρόουζ 11 (3), Φρέιζερ, Μίχαλιουκ 5 (1)

ΧΟΚΣ: Πάρκερ 14 (1), Χάντερ 18 (1), Τζόουνς 13, Γιανγκ 9 (3/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Μπέμπρι 22 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Φερνάντο, Πάρσονς 8 (2), Λεν 12, Κάρτερ 3 (1), Τέρνερ, Κραμπ 2, Γουάλας 2

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ - ΧΟΡΝΕΤΣ 125-118: ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Οι Γουίζαρντς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στους Χόρνετς, όταν είδαν την Σάρλοτ να ξεφεύγει με 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο (96-109). Απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 29-9 μέχρι το τέλος του αγώνα και πήραν μία σημαντική νίκη με 125-118, καταφέρνοντας για πρώτη φορά φέτος να σημειώσουν δύο σερί νίκες.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 30 πόντους και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τόμας Μπράιαντ να προσθέτει 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Νταβίς Μπέρτανς 20 πόντους.

Για τους Χόρνετς, ο Μάιλς Μπρίτζες είχε 31 πόντους και οι Τέρι Ροζίερ, Ντεβόντε Γκράχαμ και Μαλίκ Μονκ από 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-34, 62-68, 90-96, 125-118

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμούρα 15, Μπράιαντ 21 (11 ριμπάουντ), Τόμας 5 (2/7 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπιλ 30 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπράουν 4 (6 ριμπάουντ), Βάγκνερ 7 (1), Μπέρτανς 20 (6/11 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), ΜακΡέι 13 (1), Μάιλς

ΧΟΡΝΕΤΣ: Ζέλερ 4 (6 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπρίτζες 31 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ροζίερ 19 (1), Γκράχαμ 19 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (1), Μπιγιόμπο 4 (5 ριμπάουντ0, Μπέικον, Μονκ 19 (3), Μπατούμ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΝΕΤΣ - ΚΙΝΓΚΣ 116-97: ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ

Έπειτα από πολλά πάνω-κάτω, οι Νετς πήραν έπειτα από καιρό μία άνετη νίκη, επικρατώντας εύκολα με 116-97 των Κινγκς. Αυτή ήταν η 2η σερί νίκη και 3η στα τελευταία 4 παιχνίδια για τους Νετς, που δείχνουν να ρολάρουν παρά τις απουσίες των Καϊρί Ίρβινγκ και Καρίς ΛεΒέρτ.

Ο Σπένσερ Ντίνγουιντι με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζο Χάρις να προσθέτει 22 πόντους και τον Γκάρετ Τεμπλ 18 πόντους.

Για τους Κινγκς, που παρατάχθηκαν χωρίς τους Φοξ, Μπογκτνάνοβιτς και Μπάγκλεϊ, ο Χάρισον Μπαρνς είχε 18 πόντους, ο Μπάντι Χιλντ 16 πόντους και ο Τζάστιν Τζέιμς 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 56-49, 86-70, 116-97

ΝΕΤΣ: Πρινς 8 (2), Άλεν 11 (9 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 23 (7 ασίστ), Χάρις 22 (5), Τεμπλ 18 (4), Κλάξτον 2, Έλενσον, Τζόρνταν 6 (10 ριμπάουντ), Μούσα 10 (6 ριμπάουντ), Νουάμπα 1, Πρίνσον 7 (3/11 σουτ), Σάμπερτ 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χολμς 12 (8 ριμπάουντ), Μπαρνς 18 (5 ριμπάουντ), Τζόζεφ 5 (5 ασίστ0, Χιλντ 16 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τζάιλς 6, Γκάμπριελ 5, Ντέντμον 2, Φέρελ 4 (2/8 σουτ0, Τζέφρις 2, Τζέιμς 14 (2)

ΜΠΟΥΛΣ - ΧΙΤ 108-116: ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ-ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΜΑΪΑΜΙ

Οι Χιτ πήγαν να μετατρέψουν ένα πάρτι σε θρίλερ στο Σικάγο, αφού ξεκίνησαν τον αγώνα ξεφεύγοντας με 0-15 (!) και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 26 πόντους στην δεύτερη περίοδο, αλλά στην τέταρτη περίοδο είχαν χάσει το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς. Στο φινάλε όμως, η διαφορά που είχαν χτίσει από το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετή για να αποφύγουν το σοκ στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας τη νίκη με 116-108.

Ο Τζίμι Μπάτλερ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κέντρικ Ναν να προσθέτει 21 πόντους και τους Μπαμ Αντεμπάγιο και Γκόραν Ντράγκιτς από 16 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Ζακ ΛαΒίν είχε 15 πόντους (αλλά με 6/14 σουτ) και οι Θαντέους Γιανγκ και Κόμπι Γουάιτ από 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-34, 43-67, 67-85, 108-116

ΜΠΟΥΛΣ: Μάρκανεν 9 (3/12 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κάρτερ 6 (6 ριμπάουντ), Χάρισον 10, ΛαΒίν 15 (6/14 σουτ), Σατοράνσκι 6 (5 ασίστ), Γιανγκ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκάφορντ 6, Γουάιτ 12 (2), Αρκιντιάκονο 10 (2), Νταν 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Στρους 5, Βάλενταϊν 9 (3)

ΧΙΤ: Λέοναρντ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπάτλερ 27 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 8 (2), Αντεμπάγιο 16 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 21 (3), Σίλβα, Ολίνι 10 (2), Τζόνσον, Ντράγκιτς 16 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Χίρο 9 (2 τρίποντα, 6 ασίστ)