NBA

Οριακή νίκη των Τζαζ επί των Γουλβς

AP Photo/Rick Bowmer AP PHOTO/RICK BOWMER

Οι Τζαζ απώλεσαν διαφορά πόντων κόντρα στους Γουλβς, ωστόσο στο τέλος κατάφεραν να φέρουν εις πέρας την... αποστολή τους, παίρνοντας τη νίκη με 106-102.

Στην ανταγωνιστική Δύση δεν υπάρχει περιθώριο για χαλάρωση. Το κατάλαβαν καλά αυτό οι Τζαζ κόντρα στους - χωρίς Τιγκ και Ρόουζ - Γουλβς, όπου χρειάστηκε πραγματικά να τα δώσουν όλα για να πάρουν τη νίκη με 106-102. Μία νίκη που βελτίωσε το ρεκόρ τους στο 28-22 και τους βρίσκει στην 6η θέση της Δύσης.

Οι Τζαζ τα... χρειάστηκαν κόντρα στη Μινεσότα, αφού κόντεψαν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι. Η Γιούτα έδειχνε να παίρνει τον απόλυτο έλεγχο του ματς όταν ξέφυγε με 90-69 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Αυτό όμως δεν ίσχυε.

Οι Γουλβς ωστόσο δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 99-101 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε και 102-103 με 1 λεπτό να μένει για το τέλος! Στο τέλος ωστόσο η Μινεσότα τα... θαλάσσωσε, χάνοντας δύο ευκαιρίες να περάσει μπροστά στο σκορ (μία με τον Μπέιλες και μία με τον Ντενγκ). Ακολούθησαν 2 βολές του Τζο Ίνγκλες για το 105-102 και ένα χαμένο τρίποντο του Άντονι Τόλιβερ στην συνέχεια, για να έρθει στο τέλος ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 1/2 βολές να σφραγίσει τη νίκη των Τζαζ.

Ο Μίτσελ ήταν και ο κορυφαίος των νικητών με 24 πόντους και 11 ασίστ, με τον Ρούντι Γκομπέρ να προσθέτει 18 πόντους και 16 ριμπάουντ και τον Κάιλ Κόρβερ 16 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Ταουνς είχε 33 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Τζέριντ Μπείλες 11 πόντους.

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ: Φέιβορς 13, Ίνγκλες 12, Γκομπέρ 18 (16 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Ρούμπιο 6, Μίτσελ 24 (7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κράουντερ 9, Νιάνγκ 3, Ο΄Νιλ 5, Κόρβερ 16

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Γκίμπσον 8, Γουίγκινς 21 (8/26 σουτ, 11 ριμπάουντ), Τάουνς 33 (10 ριμπάουντ), Μπέιλες 11 (8 ριμπάουντ), Οκότζι 7, Σάριτς, Τόλιβερ 6, Ντενγκ 6, Τζενγκ 8, Τερέλ, Γουίλιαμς 2