NBA

Οι Χόρνετς άλωσαν το Σαν Αντόνιο στην βραδιά του Τόνι Πάρκερ

Charlotte Hornets' Tony Parker, left, drives against San Antonio Spurs' Davis Bertans during the first half of an NBA basketball game, Monday, Jan. 14, 2019, in San Antonio. (AP Photo/Darren Abate)
AP Photo/Darren Abate AP PHOTO/DARREN ABATE

Στην βραδιά που ο Τόνι Πάρκερ επέστρεψε ως αντίπαλος στο Σαν Αντόνιο έπειτα από 17 χρόνια ως "Σπιρούνι", οι Χόρνετς του έκαναν δώρο μία σπουδαία νίκη με 108-93 επί των Σπερς.

Οι Χόρνετς σίγουρα ξέρουν να κάνουν δώρα. Ένα από αυτά το έκαναν στον Τόνι Πάρκερ. Στην επιστροφή του Γάλλου ως αντίπαλος στο Σαν Αντόνιο έπειτα από 17 χρόνια στους Σπερς, οι Χόρνετς πήραν μία σπουδαία νίκη με 108-93, παραμένοντας σε τροχιά playoffs στην Ανατολή.

Με το παιχνίδι να ξεκινάει με ένα εξαιρετικό VIDEO-αφιέρωμα στον Πάρκερ, οι Χόρνετς μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-24 και το δεύτερο με 49-43. Οι Σπερς δεν θέλησαν να αφήσουν την Σάρλοτ να ξεφύγει και μείωσαν σε 76-72 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο οι Χόρνετς αποδείχθηκε ότι είχαν περισσότερη ενέργεια και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 11-2 ξέφυγαν με 101-89 με 3 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Ο Κέμπα Γουόκερ με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέρεμι Λαμπ να προσθέτει 19 πόντους και τον Μάρβιν Γουίλιαμς 11 πόντους.

Για τους Σπερς, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 28 πόντους, ο Ντέρικ Γουάιτ 18 πόντους και ο Πάτι Μιλς 14 πόντους.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 28 (10 ριμπάουντ), Γκασόλ 2, Γουάιτ 18, ΝτεΡόζαν 14, Φορμπς 7, Γιούμπανκς, Ποντέξτερ, Μπέρτανς, Κάνιγκχαμ, Πετλ 2, Μιλς 14 (6/16 σουτ)

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ: Γουίλιαμς 11, Μπατούμ 7, Μπιγιόμπο 9, Γουόκερ 33 (6/14 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 5 ασίστ), Λαμπ 19, Μπρίτζες 8, Κιντ-Γκίλχριστ, Ερνανγκόμεζ 8, Γκράχαμ, Πάρκερ 8, Μονκ 2