NBA

Οι Θάντερ νίκησαν τον... Γκρίφιν

AP Photo/Tyler Kaufman AP PHOTO/TYLER KAUFMAN

Ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετό για τους Θάντερ για να ξεφύγουν στο σκορ και τελικά να νικήσουν με 123-110 τους Πίστονς του διαστημικού Μπλέικ Γκρίφιν. "Κλείδωσε" το triple-double σε μέσους όρους ο Γουέστμπρουκ.

Οι Θάντερ έκαναν ένα ακόμα βήμα προς την 7η και, υπό προϋποθέσεις την 6η θέση στην Δύση. Έχοντας απέναντί τους το Ντιτρόιτ, τα βρήκαν σκούρα για τρεις περιόδους, αλλά στην τέταρτη περίοδο βρήκαν τον τρόπο να πάρουν διαφορά ασφαλείας και να πάρουν τη νίκη με 123-110. Βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους στο 46-33, με τους 8ους Σπερς να έχουν ρεκόρ 46-34 και τους 6ους Κλίπερς 47-33.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρεις περιόδους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι 66-65 υπέρ των Πίστονς και στο τέλος του τρίτου δωδεκάλεπτου 97-96 για τους Θάντερ. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 10-1 να ξεφύγουν με 115-101, μην αφήνοντας άλλα περιθώρια στο Ντιτρόιτ, φτάνοντας στη νίκη.

Ο Πολ Τζορτζ με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 15 ασίστ - "κλειδώνοντας" το triple-double σε μέσους όρους για τρίτη σερί σεζόν - και τον Τζεράμι Γκραντ 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Πίστονς, όλα τα λεφτά ήταν ο Μπλέικ Γκρίφιν, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 45 πόντους με 9/14 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας) και 7 ριμπάουντ, με τον Ις Σμιθ να προσθέτει 12 πόντους και τον Λάνγκστον Γκάλογουεϊ 11 πόντους.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 30 (8 ριμπάουντ), Γκραντ 19 (7 ριμπάουντ), Άνταμς 14 (14 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 19 (8 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Φέργκιουσον 2, Νόελ 6, Πάτερσον, Μόρις 12, Ναντέρ, Φέλτον 6, Σρόντερ 14, Ντιαλό, Μπάρτον 1

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 45 (7 ριμπάουντ), Ντράμοντ 4 (9 ριμπάουντ), Τζάκσον 10, Έλινγκτον 8, Μπράουν 5, Μέικερ 8, Πατσούλια 7, Σμιθ 12, Γκάλογουεϊ 11, Ρόμπινσον, Τόμας, Κενάρντ