ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι Πίστονς σταμάτησαν τους Σέλτικς

AP PHOTO/PAUL SANCYA

Οι Πίστονς κατέβαλαν με 113-104 και έδωσαν τέλος στο 8-0 των Σέλτικς, με το δίδυμο Γκρίφιν - Ντράμοντ να κυριαρχεί στο γήπεδο. Το Ορλάντο έκανε το 2-0 στο Μέξικο Σίτι (VIDEOS).

Σερί ήταν και πάει... Οι Σέλτικς δεν μπόρεσαν να διευρύνουν περισσότερο το σερί των οκτώ νικών στο Ντιτρόιτ, όπου οι Πίστονς πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση εδώ και πολύ καιρό, παίρνοντας τη νίκη με 113-104, την πρώτη έπειτα από έξι συναπτές ήττες για την ομάδα του Ντουέιν Κέισι.

Ο Μπλέικ Γκρίφιν (27 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Άντρε Ντράμοντ (19 πόντοι, 20 ριμπάουντ, 5 τάπες) έκαναν την διαφορά υπέρ του Ντιτρόιτ, το οποίο κράτησε την αντίπαλό του στο 41,5%, προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο (95-79 στο 39’) και άντεξε στην αντεπίθεση των Σέλτικς. Το ίδιο βράδυ ο Γκρίφιν ξεπέρασε τους 12.000 πόντους στην καριέρα και έγινε παράλληλα ο πρώτος παίκτης των Πίστονς που έβαλε 20 ή περισσότερους για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι μετά τον Ρίτσαρντ Χάμιλτον τη σεζόν 2008/09!

Ο Καϊρί Ίρβινγκ (26 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), ο Μάρκους Σμαρτ (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και ο Τζέισον Τέιταμ (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Βοστώνης, η οποία προηγήθηκε με 66-63 στο 27’ αλλά δέχτηκε ένα σερί 0-13 στα επόμενα τρία λεπτά και δεν συνήλθε ποτέ από αυτό. Οι "κέλτες" πλησίασαν μέχρι τους επτά πόντους στο 44', αλλά οι Πίστονς ήταν σε πολύ καλή βραδιά επιθετικά για να χάσουν αυτό το παιχνίδι.

ΜΑΤΖΙΚ - ΤΖΑΖ: Το Μεξικό... ταιριάζει στο Ορλάντο

Αν το ΝΒΑ μετακόμιζε μόνιμα στο Μεξικό, ίσως υπάρχει μία ομάδα που δεν θα είχε καμία αντίρρηση για αυτό: το Ορλάντο! Η ομάδα της Φλόριντα έμοιαζε καλά προσαρμοσμένη στο μεγάλο υψόμετρο του Μέξικο Σίτι, καθώς μετά τους Μπουλς νίκησε και την Τζαζ 96-89, "σκουπίζοντας" τα δύο Global Games ενώπιον 20.011 θεατών στην Αρένα Θιουδάδ ντε Μέξικο. Το Ορλάντο άργησε λίγο να πάρει μπροστά, αλλά μετά τους 28 πόντους που σημειώθηκαν συνολικά στην πρώτη περίοδο (!), βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων και έφτασε στην 14η νίκη του σε 29 αγώνες.

Ο Εβάν Φουρνιέ πέτυχε 24 πόντους και ο Τέρενς Ρος έβαλε 10 από τους 19 στην τέταρτη περίοδο για το Ορλάντο, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 15 πόντους, 19 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ούτε τα 15 λάθη που έκανε το Ορλάντο στο πρώτο ημίχρονο (!) μπόρεσε να εκμεταλλευτεί η Γιούτα, η οποία προηγήθηκε με 10-2 στο 6’ και με 46-35 στο 27’, αλλά δέχτηκε 61 πόντους στα επόμενα 21 λεπτά και τελείωσε το ματς με ποσοστό 31,5% στα σουτ. Ο Ντέρικ Φέιβορς (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και ο Ντόνοβαν Μίτσελ (24 πόντοι) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από την ομάδα του Κουίν Σνάιντερ, η οποία υπέστη την 3η ήττα στα τελευταία 4 ματς.

Photo credits: AP Photo/Paul Sancya