NBA

Οι Μπακς άλωσαν το Μπρούκλιν με "διπλό" Γιάννη Αντετοκούνμπο

AP Photo/Michael Owens AP PHOTO/MICHAEL OWENS

Οι Μπακς απώλεσαν διαφορά 21 πόντων στο Μπρούκλιν, αλλά με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ακόμα ένα double-double πήραν τελικά τη νίκη με 131-121.

Οι Μπακς βρίσκονται πλέον μία νίκη μακριά από το να "κλειδώσουν" το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η παρέα του κατέβαλλαν με 131-121 την αντίσταση των - πιθανών αντιπάλων τους στα playoffs - Νετς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 58-20, έναντι 55-23 των δεύτερων Ράπτορς. Πλέον, αν απλώς νικήσουν ένα από τα τέσσερα εναπομείναντα παιχνίδια τους ή ηττηθούν οι Ράπτορς σε ένα από τα δικά τους, το καλύτερο ρεκόρ στην λίγκα θα τους ανήκει!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 28 πόντους με 9/23 σουτ, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι ο κορυφαίος των Μπακς, που ξεκούρασαν τον Κρις Μίντλετον και είχαν συνολικά 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Έρικ Μπλέντσο με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Μιλγουόκι, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 22 πόντους και τους Μπρουκ Λόπεζ και Στέρλινγκ Μπράουν από 14 πόντους.

Για τους Νετς, ο Ντ'Αντζελο Ράσελ είχε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καρίς ΛεΒέρτ 24 πόντους και ο ΝτεΜάρε Κάρολ 20 πόντους.

ΑΠΟ ΤΟ +21... ΝΤΕΡΜΠΙ

Οι Μπακς ξεκίνησαν καταιγιστικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 26-9 και 34-13 στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 35-20. Οι Νετς ωστόσο φρόντισαν να απαντήσουν άμεσα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 34-24 στην δεύτερη περίοδο μείωσαν σε 54-59.

Στην τρίτη περίοδο το Μπρούκλιν ήταν ακόμα καλύτερο, καταφέρνοντας να πάρει ακόμα και το προβάδισμα με 63-62. Έκτοτε οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Μπακς να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 91-89. Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Τότε ήταν που ανέλαβε δράση ο Γιάννης και με το σκορ στο 114-110 αρχικά ευστόχησε σε τρίποντο και ακολούθως κάρφωσε στο καλάθι των Νετς για το 119-110. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το Μπρούκλιν δεν πλησίασε ποτέ πιο κοντά από τους 6 πόντους, με το Μιλγουόκι να παίρνει ακόμα μία νίκη.

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ: Χάρις 17, Κάρολ 20, Κούρουτς 4, Άλεν 10 (9 ριμπάουντ), Ράσελ 28 (10 ριμπάουντ), Ντέιβις 4 (14 ριμπάουντ), Ντάντλεϊ 2, Ντίνγουϊντι 12, ΛεΒέρτ 24

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 28 (11 ριμπάουντ), Λόπεζ 14, Μπλέντσο 29 (7 ασίστ), Κόνατον 12, Μπράουν 14, Γουίλσον 5, Κόλσον, Φρεζίρ 7, Χιλ 22